Juščenko dnes prohlásil, že nová koalice, ve které se sdružily doposud hlavní opoziční Strana regionů Viktora Janukovyče, Socialistická strana Ukrajina (SPU) a Komunistická strana Ukrajiny (KPU), byla ustavena v rozporu s ústavou.
Tím dal dosud nejsilnější signál, že by mohl využít své pravomoci k rozpuštění parlamentu a vyhlásit tak nové volby.
"Rozhodnutí koalice, včetně některých návrhů předložených prezidentovi, nelze brát v potaz, protože nebyly dodrženy ústavní zásady ani parlamentní procedury a jsou v rozporu s principy, jimiž se řídí evropské parlamenty", konstatoval Juščenko.
"To ode mne vyžaduje adekvátní odpověď," zdůraznil dále Juščenko. Tím dal dosud nejsilnější signál, že by mohl využít své pravomoci k rozpuštění parlamentu a vyhlásit tak nové volby.
Juščenkovo varování zaznělo poté, co poslanci jeho strany Naše Ukrajina a bloku jeho někdejší spojenkyně Julije Tymošenkové houkáním sirén a potyčkami začali narušovat práci parlamentu ve vytrvalé snaze pozlobit novou koalici.
Černý konec oranžové revoluce
Zformování nové koalice představuje pro postsovětskou Ukrajinu prudký zvrat necelé dva roky poté, co masové pouliční protesty oranžové revoluce vedly až ke zvolení prozápadního prezidenta Viktora Juščenka.
Koalice vznikla poté, co vůdce socialistů Moroz opustil své bývalé "oranžové" spojence a byl s pomocí hlasů dosavadní opozice jmenován do čela zákonodárného sboru. Vstoupil tak do nového svazku, který označil za jediný možný způsob sjednocení země.
Koalice proreformních socialistů se dvěma "oranžovými" stranami Naší Ukrajinou prezidenta Juščenka a Blokem Julije Tymošenkové (BJuT) se tak prakticky rozpadla.
"Jidáši!"
Moroz oznámil vznik nové koalice v zasedacím sále parlamentu, v němž vládl chaos, zněl potlesk koaličních poslanců a výkřiky "Jidáši!" jeho bývalých spojenců.
Oznámení předcházely potyčky mezi poslanci z bloku Tymošenkové a ze Strany regionů.
Před budovou parlamentu se shromáždily stovky stoupenců nové koalice, aby předvedly svou sílu s cílem čelit sílícímu tlaku, který na Juščenka vyvíjejí jeho poražení spojenci ve snaze přimět ho k rozpuštění zákonodárného sboru a uspořádání nových voleb.
"Chceme nové volby"
Na základě zářijových změn ústavy jsou pravomoci prezidenta omezeny a ministerského předsedu musí zvolit parlament.
Prezident však může parlament rozpustit, pokud se do šedesáti dnů od jeho první schůze nepodaří sestavit vládu. Parlamentu tedy zbývají ještě zhruba dva týdny.
Pro Tymošenkovou jsou jediným řešením předčasné volby. "S takovouto koalicí nemá Ukrajina budoucnost ani naději do budoucnosti," dává hlasitě najevo.