Juncker: Zavření Brennerského průsmyku by byla politická pohroma

ČTK ČTK
7. 5. 2016 13:31
Rakousko pohrozilo, že kvůli přílivu uprchlíků může omezit průchod Brennerským průsmykem, který je jednou z jejích hlavních spojnic s Itálií. Předseda Evropské komise Jean-Claude za to Vídeň zkritizoval. Její postup v migrační krizi prý vyvolává pokušení zavírat hranice a podněcuje extrémně pravicové projevy i jinde v Evropě. Juncker upozornil, že Brenner je evropskou dopravní křižovatkou a spojnicí mezi Severem a jihem Evropy. "To je důvod, proč by zablokování Brenneru mělo nejen vážné ekonomické důsledky, ale i těžký politický dopad," zdůraznil.
Brennerský průsmyk.
Brennerský průsmyk. | Foto: Reuters

Frankfurt - Rakouské zablokování hranice s Itálií v Brennerském průsmyku ve snaze zabránit přívalu migrantů by byla pro Evropu "politická katastrofa". Prohlásil to v sobotu předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker.

Rakousko v dubnu pohrozilo, že v Brennerském průsmyku zavede protimigrační opatření, pokud Itálie nezlepší kontrolu toku běženců, kteří procházejí jejím územím a využívají Brennerský tunel k cestě dál do Evropy přes Rakousko.

Juncker dnes v této souvislosti v rozhovoru poskytnutém německým médiím upozornil na to, že brennerský přechod mezi Itálií a Rakouskem je důležitou evropskou dopravní křižovatkou a spojnicí mezi Severem a jihem Evropy. "To je důvod, proč by zablokování Brenneru mělo nejen vážné ekonomické důsledky, ale i těžký politický dopad," zdůraznil.

Zároveň kritizoval Vídeň za její postup v migrační krizi, který podle něj vyvolává pokušení zavírat hranice a podněcuje extrémně pravicové projevy i jinde v Evropě. "To, co pozorujeme v Rakousku, bohužel vidíme i v jiných evropských zemích, kde si politické strany hrají s obavami lidí," uvedl Juncker.

Brennerským tunelem projíždí každý den v průměru kolem 2500 kamionů a na 15 000 aut. Pro exportní italské společnosti jde o klíčovou dopravní trasu na sever Evropy. Tunel využívají i statisíce turistů z Německa a dalších evropských zemí položených na sever od Itálie.

V Rakousku panují kolem další vlny přistěhovalců obavy. Rakousko leží na křižovatce dvou hlavních migračních tras, z nichž jedna vede přes Turecko a Balkán a druhá přes Středozemní moře a Itálii. Loni Rakouskem prošly statisíce migrantůa na 90 000 jich tam zůstalo. Vídeň pro letošní rok stanovila strop pro příjem 37 500 žadatelů o azyl a značnou část tohoto počtu už naplnila.

Migrační vlna nebyla zvládnutá, vše bylo podřízeno řešení humanitární krize a bezpečnostní aspekty byly potlačeny, říká Jiří Šedivý. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 1 hodinou

"Chcete, aby tu vládl Putin?" V Minsku protestují stovky lidí proti integraci země s Ruskem

O plánech na "prohloubení integrace" země s Ruskem mají v sobotu v černomořském letovisku Soči jednat prezidenti obou zemí Alexandr Lukašenko a Vladimir Putin. Agentura AP odhadla počet demonstrantů na více než 1000, nezávislý server Tut.by se dopočítal 730 účastníků.

Demonstranti se po poledni pokusili proniknout na schodiště Paláce republiky, ale policisté v uniformách i civilu jim v tom zabránili. Jinak pořádkové síly nezasáhly, přestože akce nebyla povolená.

"Chcete, aby tu vládl Putin?" ptal se do megafonu opoziční aktivista Pavel Severinec a dav odpovídal "Ne!". "Takovou integraci nemám zapotřebí," vykřikovala žena, držící plakát s přeškrtnutou ruskou vlajkou. Na výzvy policie k rozchodu odpovídali demonstranti voláním "Ať žije Bělorusko!", vylíčil server. Demonstranti mají v plánu vydržet až do soumraku a v neděli v protestu pokračovat.

Zdroj: ČTK
Další zprávy