Frankfurt - Rakouské zablokování hranice s Itálií v Brennerském průsmyku ve snaze zabránit přívalu migrantů by byla pro Evropu "politická katastrofa". Prohlásil to v sobotu předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker.
Rakousko v dubnu pohrozilo, že v Brennerském průsmyku zavede protimigrační opatření, pokud Itálie nezlepší kontrolu toku běženců, kteří procházejí jejím územím a využívají Brennerský tunel k cestě dál do Evropy přes Rakousko.
Juncker dnes v této souvislosti v rozhovoru poskytnutém německým médiím upozornil na to, že brennerský přechod mezi Itálií a Rakouskem je důležitou evropskou dopravní křižovatkou a spojnicí mezi Severem a jihem Evropy. "To je důvod, proč by zablokování Brenneru mělo nejen vážné ekonomické důsledky, ale i těžký politický dopad," zdůraznil.
Zároveň kritizoval Vídeň za její postup v migrační krizi, který podle něj vyvolává pokušení zavírat hranice a podněcuje extrémně pravicové projevy i jinde v Evropě. "To, co pozorujeme v Rakousku, bohužel vidíme i v jiných evropských zemích, kde si politické strany hrají s obavami lidí," uvedl Juncker.
Brennerským tunelem projíždí každý den v průměru kolem 2500 kamionů a na 15 000 aut. Pro exportní italské společnosti jde o klíčovou dopravní trasu na sever Evropy. Tunel využívají i statisíce turistů z Německa a dalších evropských zemí položených na sever od Itálie.
V Rakousku panují kolem další vlny přistěhovalců obavy. Rakousko leží na křižovatce dvou hlavních migračních tras, z nichž jedna vede přes Turecko a Balkán a druhá přes Středozemní moře a Itálii. Loni Rakouskem prošly statisíce migrantůa na 90 000 jich tam zůstalo. Vídeň pro letošní rok stanovila strop pro příjem 37 500 žadatelů o azyl a značnou část tohoto počtu už naplnila.