Washington - Celý finanční svět s napětím sleduje dění ve Spojených státech.
Tamní vláda už dva týdny pracuje v nouzovém režimu a aby toho nebylo málo, k dosažení takzvaného dluhového stropu zbývají necelé dva dny.
Nejnovější vývoj ve Washingtonu ale dává naději, že by se věci (po týdnech neústupnosti na obou stranách sporu) mohly pohnout kupředu. Alespoň podle šéfů demokratů a republikánů v Senátu Harryho Reida a Mitche McConnella.
Ti tvrdí, že v pondělí učinili velký pokrok směrem k dohodě, jež má otevřít vládní úřady a zvýšit dluhový strop. "Učinili jsme obrovský pokrok. Ale ještě tam nejsme," prohlásil Reid a vyjádřil naději, že by dohoda mohla být hotova během úterý.
"Mohu bezpečně říct, že jsme udělali značný pokrok a těšíme se na další pokrok v blízké budoucnosti," dodal McConnell.
Spolupracujte, neválčete!
Do současné politické reprezentace se pustil i bývalý demokratický prezident Bill Clinton. Podle něj v současné patové situaci nemá
"Obávám se, že naše politika se stala nepraktickou. A to je to nejhezčí slovo, které mě napadá," prohlásil v pondělí podle serveru The Huffington post.
Podle něj je nezbytné, aby politici spolupracovali, nikoliv válčili. Ví, o čem mluví, jelikož byl posledním šéfem Bílého domu, jenž takzvanou "vládní odstávku" zažil, a to hned dvakrát.
Odstávka trvá už dva týdny
Spojené státy omezily či úplně přerušily činnost řady federálních institucí 1. října. Statisíce státních zaměstnanců tak musely nastoupit na neplacenou dovolenou.
Pokud se zákonodárci do čtvrtku nedohodnou na zvýšení dluhového limitu, hrozí, že USA nebudou mít peníze na splácení svých zahraničních závazků. To by fakticky znamenalo bankrot.
Krach jednání o zvýšení dluhového stropu by podle ekonomů mohl mít vážné dopady na ekonomiky dalších zemí.
Šéfka Mezinárodního měnového fondu Christine Lagardeová v neděli varovala, že neschopnost Washingtonu splácet své závazky by mohla svět přiblížit dalšímu období recese.