Odmítli ustoupit těžbě, zaplatili životem. Ještě nikdy nezemřelo tolik ochránců přírody jako loni

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
20. 6. 2016 19:41
Staví se do cesty těžařským a stavebním společnostem a brání přírodní bohatství nebo životy domorodých obyvatel v odlehlých oblastech. Ušlý zisk pak mnoho z nich zaplatí vlastním životem. Ekologičtí aktivisté, ochránci životního prostředí nebo jen lidé, kteří odmítají opustit svůj domov a nechat na své půdě vystavět přehradu, dálnici nebo důl, umírají. Loni jich podle zprávy organizace Global Witness bylo zabito 185, což je nejvyšší číslo za posledních několik let.
Nelegální kácení Amazonského pralesa v Brazílii. Ilustrační foto.
Nelegální kácení Amazonského pralesa v Brazílii. Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Londýn - Michelle Camposová žije na filipínském ostrově Mindanao, který je bohatý na uhlí, nikl a zlato. Loni v září byla - společně s dalšími třemi tisíci domorodých obyvatel - vyhnána ze svého domova. Její otec a dědeček odejít odmítli. Před očima celé rodiny byli zavražděni.

Mindanao je statisticky jedou z nejnebezpečnějších oblastí na světě pro ekologické aktivisty, mezi které je řazen každý, kdo se rozhodne bránit prostředí, ve kterém žije.

Každý, kdo odmítá ustoupit těžařským a stavebním společnostem a brání přírodní bohatství. Odměnou za to je těmto lidem vyhrožováno smrtí. Sami se však ochrany či pomoci nedovolají.

Environmentalisté po celém světě stále častěji chrání přírodu za cenu vlastního života. Loni jich bylo podle zprávy Global Wintess zavražděno rekordních 185.

"Jsme zastrašováni, očerňováni a zabíjeni, pokud se postavíme těžařským společnostem na našem území a polovojenským jednotkám, které je chrání," vysvětluje Michelle. "Můj otec, dědeček a můj učitel byli jen tři z bezpočtu obětí. Vrahy známe, stále se svobodně pohybují v naší komunitě. Umíráme a naše vláda nedělá nic, čím by nám pomohla."

Nejvíce vražd bylo zaznamenáno v Brazílii. V zemi, kde se rozkládá více než polovina světového deštného pralesa, bylo zabito 50 ochránců přírody.

Po úspěchu, který na poli životního prostředí přinesla v prosinci pařížská klimatologická konference, představuje 185 úmrtí za rok alarmující číslo.

Nejde přitom vždy jen o politické aktivisty. Umírají hlavně lidé, kteří brání svoji vlastní půdu a svůj domov. Celých 40 procent z těch, co v roce 2015 zemřeli, bylo tvořeno domorodým obyvatelstvem.

"Schéma zabíjení se v mnoha zemích rozhodně stává epidemií," řekla zvláštní zpravodajka OSN pro práva domorodých obyvatel Victoria Tauli-Corpuzová.

Vyjádřila se tak krátce poté, co byla v březnu v Hondurasu zavražděna známá a oceněná aktivistka Berta Cáceresová. Ta, jako mnoho dalších lidí na seznamu zabitých, bojovala za práva domorodých obyvatel. Bránila výstavbě vodní přehrady, která by zaplavila rozsáhlé pozemky a odřízla tak stovky obyvatel kmene Lenca od dodávek vody, potravin a léků.

Policie přitom zločin vyšetřovala jako následek loupežného přepadení. Byla zastřelena, když spala v posteli ve svém vlastním domě.

Spravedlnosti se je těžké dovolat. Společnosti, proti kterým aktivisté bojují, často představují pro ekonomiku země šance na výrazný zisk.

"Státní orgány proto pro vyšetřování vražd ekologických aktivistů dělají obecně málo," tvrdí Graham Russel, ředitel organizace Rights Action, která působí právě v Hondurasu a v Guatemale. "Stát hraje velmi konkrétní roli v posilování různých hospodářských odvětví," vysvětlil pro americký list The Washington Post.

 

Právě se děje

Další zprávy