Jourová se má stát místopředsedkyní komise a dohlížet na fungování demokracie

Zahraničí Zahraničí
9. 9. 2019 12:07
Česká eurokomisařka Věra Jourová by se měla stát jednou z místopředsedkyň nové Evropské komise. Informovaly o tom Hospodářské noviny (HN) s odvoláním na své zdroje. Podle nich bude Jourová místopředsedkyní pro demokracii, právní stát a základní práva. Že by Jourová měla mít na starosti tyto oblasti, napsal už minulý týden server Politico. Neinformoval ale o tom, že by Jourová měla být místopředsedkyní.
Eurokomisařka Věra Jourová.
Eurokomisařka Věra Jourová. | Foto: Reuters

Pokud Jourová skutečně dostane na starosti dohled nad dodržováním principů právního státu, může se dostat do ostrých konfliktů s Polskem a Maďarskem. Současná Evropská komise jejich vlády viní z podrývání právního státu, především z omezování nezávislého soudnictví. Několikrát už jí dal za pravdu i Soudní dvůr EU, tedy nejvyšší soud v osmadvacítce. Varšava i Budapešť všechna nařčení odmítají jako politicky motivovaná.

"Pokud Jourová skutečně dostane na starost dohled nad fungováním právního státu, bude to silné portflolio. Zároveň by ale šlo o určitý danajský dar. Měla by velmi obtížnou pozici," řekl Hospodářským novinám Vít Dostál z Asociace pro mezinárodní otázky.

Podle HN má mít nová Evropská komise pod vedením německé političky Ursuly von der Leyenové celkem šest místopředsedů. List ale upozorňuje, že rozdělení portfolií se ještě může na poslední chvíli změnit. Jourové se to stalo už před pěti lety, kdy nakonec překvapivě místo regionální politiky dostala v Evropské komisi pod vedením Jeana-Claudea Junckera na starost spravedlnost, ochranu spotřebitele a rovnost mužů a žen. Von der Leyenová zveřejní rozdělení postů ve své komisi zítra.

Podle seznamů, které mají HN k dispozici, by se například Francouzka Sylvie Goulardová měla stát eurokomisařkou pro hospodářskou soutěž. Mezinárodní obchod by měl dostat na starosti irský kandidát Phil Hogan. Slovák Maroš Šefčovič by měl dostat portfolio pro bezpečnost. Zdroj z Bruselu ale HN řekl, že očekává, že Šefčoviče nakonec von der Leyenová pověří vedením nějakého ekonomického portfolia.

Eurokomisaře sice do Evropské komise vysílá jeho domovská země, v Bruselu pak ale nesmí hájit její zájmy. Měl by dbát na to, aby svou funkci vykonával v zájmu celé unie. Komise je klíčovou unijní institucí - dohlíží na dodržování evropských předpisů a může navrhovat nové. Ty se následně stanou zákonem, pokud je podpoří členské státy unie a europoslanci. 

Nová Evropská komise pod vedením bývalé německé ministryně obrany von der Leyenové by se měla ujmout funkce od 1. listopadu. Ještě předtím ji ale musí schválit Evropský parlament.

Video: Věra Jourová se dostala do prestižního žebříčku časopisu Time

Video: twitter ČT24
 

Právě se děje

před 2 minutami

Český řidič kamionu zemřel na německé dálnici, když narazil do kolony aut

Při nehodě na dálnici v německém Sasku-Anhaltsku zahynul český řidič kamionu, který zřejmě kvůli nepozornosti naboural do kolony stojících vozidel. Informoval o tom deník Leipziger Volkszeitung. Neštěstí se stalo v pondělí odpoledne na dálničním úseku mezi Halle a Lipskem poblíž města Merseburg. Čtyřiatřicetiletý řidič zůstal po nárazu do stojícího kamionu zaklíněný v kabině a na místě podlehl svým zraněním. Podle policie zatím není zřejmé, zda řidiče přemohla únava nebo nehodu způsobila chvilková nepozornost.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Nemocnici Královské Vinohrady nově povede dermatolog Arenberger

Novým ředitelem Fakultní nemocnice Královské Vinohrady v Praze byl jmenován dermatolog Petr Arenberger, uvedla Česká televize. Do funkce Arenbergera jmenoval ministr zdravotnictví Adam Vojtěch na základě tendru, kterého se účastnilo celkem osm lidí. Arenberger je nyní ve vinohradské nemocnici přednostou dermatovenerologické kliniky. Dosavadní ředitel Robert Grill odejde z funkce ke konci září na vlastní žádost kvůli blížícímu se důchodovému věku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy