Jourová má silnou konkurenci. O ekonomiku je v Evropské komisi tlačenice

Ondřej Houska Ondřej Houska
31. 7. 2019 5:30
Srpen je měsícem, kdy si dovolenou berou nejen miliony "obyčejných" lidí po celém světě, ale i vrcholní politici. Budoucí šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová si ale letos k moři ani do hor neodskočí. Celý srpen stráví ve své bruselské kanceláři nebo na cestách po jednotlivých hlavních městech zemí Evropské unie. Skládá dohromady novou Evropskou komisi, do níž Česko opět vyslalo současnou eurokomisařku Věru Jourovou. Ta má v dosavadní komisi vedené Jeanem-Claudem Junckerem na starosti justici, ochranu spotřebitele a rovnost mužů a žen.
Eurokomisařka Věra Jourová.
Eurokomisařka Věra Jourová. | Foto: Lukáš Bíba

Evropská komise je klíčovou institucí Evropské unie. Dohlíží na dodržování platných evropských pravidel a může navrhovat nová. Ta následně vstoupí v platnost, pokud je schválí členské státy EU a europoslanci.

Dosavadní německá ministryně obrany von der Leyenová by měla nahradit Junckera na podzim. Nyní jedná se všemi premiéry či prezidenty států unie. Ti jí nabízejí své kandidáty na posty eurokomisařů a snaží se ji přemluvit, aby jim ve své komisi přidělila co nejlepší oblast.

"Chceme digitální ekonomiku, mezinárodní obchod, vnitřní trh nebo nějaké jiné ekonomické portfolio," prohlásil český premiér Andrej Babiš (ANO), který se s von der Leyenovou setkal v pondělí v Bruselu.

Sama von der Leyenová schůzku nijak nekomentovala. To, jakým způsobem jednotlivá portfolia ve své komisi rozdělí, je jen a pouze na ní. Po lídrech zemí EU chce, aby aspoň polovinu příští komise tvořily ženy. "Pokud mi členské státy nenavrhnou dostatek žen, bez váhání je požádám o nová jména. Od roku 1958 bylo ve funkci celkem 183 eurokomisařů. Jen 35 z nich byly ženy. To je méně než 20 procent. Tvoříme polovinu populace a chceme spravedlivý podíl," prohlásila.

Z tohoto pohledu je Česko díky nominaci Věry Jourové ve výhodě. Ženu zatím nominovalo pouze osm států, vedle Česka a Německa, jehož občankou je právě von der Leyenová, jde například o Dánsko, Finsko nebo Bulharsko. Některé státy ale ještě žádného kandidáta nepředstavily, takže podíl žen nejspíš ještě vzroste.

Příliš velký zájem

Jourová podle všeobecného mínění v současné Evropské komisi uspěla. Americký časopis Time ji letos zařadil mezi 100 nejvlivnějších lidí na světě, a to hlavně kvůli jejím snahám zlepšit ochranu dat na internetu.

"Věra Jourová byla velice úspěšná, měla velice těžké portfolio. Myslím si, že už tím, že je žena a že byla úspěšná, bychom mohli mít šanci získat nějaké ekonomické portfolio," prohlásil Babiš po schůzce s von der Leyenovou.

O ekonomickou oblast je ale mezi členskými státy tradičně tlačenice. Veřejně už o podobný post vedle Česka projevily zájem například Itálie, Francie, Slovensko, Polsko, Estonsko či Lotyšsko.

Obecně platí, že vlivné je takové portfolio, ve kterém má Evropská komise velké pravomoci nebo v němž se dá v příštích letech očekávat, že komise přijde s řadou nových návrhů. Jde například o hospodářskou soutěž, mezinárodní obchod, vnitřní trh, digitální ekonomiku či životní prostředí.

Von der Leyenová při rozdělování portfolií přihlédne například k tomu, jaké zkušenosti jednotliví kandidáti s danými oblastmi mají. Například Estonci do komise vysílají bývalou ministryni hospodářství Kadri Simsonovou, která má tak na zisk ekonomické oblasti velmi slušné šance. Jourová by zase, vzhledem ke svým dosavadním zkušenostem, mohla pomýšlet například na digitální ekonomiku.

Při obsazování budoucí komise ale hraje roli i politický lobbing jednotlivých premiérů nebo to, k jakým politickým frakcím v EU patří. Důležitá je taky pověst dané země - těžko se dá očekávat, že by polský nebo maďarský kandidát dostal na starost oblast justice, když současné vlády ve Varšavě a Budapešti podle Bruselu porušují pravidla fungování právního státu.

Stejně tak by bylo velkým překvapením, kdyby Jourová řídila regionální politiku, tedy rozdělování dotací z evropských fondů, byť se této oblasti věnovala řadu let předtím, než do současné Evropské komise nastoupila. Důvodem je fakt, že premiéra Babiše, stranického kolegu Jourové, česká policie obvinila z podvodu s evropskými penězi a podle předběžné auditní zprávy Evropské komise je ve střetu zájmů kvůli rozdělování evropských dotací v Česku.

Nikdo nesmí nadržovat

Členy Evropské komise sice nominují jednotlivé státy EU, v komisi pak ale eurokomisaři nesmějí zájmy své domovské země zastávat. Podle pravidel musí hájit obecný evropský zájem, tedy to, co je prospěšné pro unii jako celek. Jourová tedy Česku nesmí "nadržovat".

Věra Jourová v nové Evropské komisi usedne, pokud složení komice jako celku schválí Evropský parlament. Na hlasování by mělo dojít v říjnu.

Ještě předtím projde každý kandidát takzvaným slyšením. V něm europoslanci zkoumají, jestli má o portfoliu, které by v komisi získal, dostatečný přehled. V minulosti si europoslanci opakovaně vynutili stažení některých kandidátů, například slovinského. Daná země pak za ně nominovala náhradu.

Podívejte se na video k nové šéfce Evropské komise von der Leyenové:

Ursula von der Leyen komentuje zvolení, pracovní program a téma Brexit | Video: Associated Press
 

Právě se děje

před 19 minutami

Skokani budou mít po MS jen tři závody, vítězem SP je Granerud

Norský skokan na lyžích Halvor Egner Granerud se stal s předstihem celkovým vítězem Světového poháru. Mezinárodní lyžařská federace FIS dnes oznámila, že po mistrovství světa se uskuteční jen tři individuální závody v Planici, v nichž už Graneruda nemůže nikdo předstihnout.

Kvůli pandemii koronaviru byly zrušeny čtyři březnové závody SP v Norsku. FIS nakonec nenašla náhradní hostitele, pouze přidala ještě jeden závod k závěrečným dvěma v Planici. Finále seriálu se uskuteční na mamutím můstku ve Slovinsku od 25. do 28. března.

před 1 hodinou

Karlovarský festival se kvůli pandemii přesouvá na srpen

Letošní 55. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary se uskuteční od 20. do 28. srpna. Z tradičního termínu na přelomu června a července jej pořadatelé přesunuli kvůli pandemii koronaviru. "Posun o sedm týdnů nám nabídne lepší možnost uspořádat tuto kulturní akci tak, aby svým rozsahem byla co nejbližší podobě, na jakou jsou naši návštěvníci zvyklí," vysvětlují.

"Doufáme, že v průběhu následujících měsíců dojde k významnému rozšíření vakcinace a díky tomu zvládnutí pandemické situace tak, aby bylo možné uspořádat karlovarský festival v maximálně bezpečné formě. Jsme pochopitelně připraveni dodržet všechna platná opatření," doplňuje Jiří Bartoška, prezident festivalu. Ten loni nahradila čtyřdenní přehlídka filmů v kinech, zamýšlený podzimní překlenovací přehlídka se navzdory plánům neuskutečnila.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Odbory: Škoda chce do roku 2023 snížit počet zaměstnanců o 3000

Automobilka Škoda Auto chce podle odborů od letoška do roku 2023 snížit počet zaměstnanců o pět procent, tedy asi o 3000 lidí. Zastavil se už například nábor nepřímého personálu, a to zejména mimo výrobní oblasti. Uvedl to ve čtvrtek týdeník Škodovácký odborář. Odbory se snižováním počtu zaměstnanců nesouhlasí a chtějí snížit pětiprocentní krácení personálu na minimum. Vyjádření firmy zjišťujeme. Škoda Auto zaměstnává téměř 39 000 lidí, z toho v Česku asi 34 000. Jedná se o kmenové zaměstnance, kromě nich v automobilce pracují i agenturní pracovníci.

"Odborová organizace tento postup kritizuje, je totiž nutné nejen podat informaci, ale celý projekt projednat. Odbory KOVO rovněž nesouhlasí s číslem rácia. Udělají proto vše, aby snížily toto neodpovědně stanovené plošné rácio pět procent na minimum," uvedl týdeník.

Vedení firmy by podle odborů snížením počtu pracovníků ohrozilo projekty Škody. "Je naprosto jasné, že pokud by se v ráciu pokračovalo, vytvoříme projekt solidarity, kdy přímí pracovníci odmítnou různé modely pracovní doby, jako je 17(směnný) a 18směnný systém či další formy flexibilní práce, včetně hromadných přesčasů," sdělily odbory.

Zdroj: ČTK
Další zprávy