Je klíčovým spojencem Spojených států na Blízkém východě. Podle redaktora BBC vyjádřil král Abdalláh Američanům svoji tajnou podporu v boji proti režimu Saddáma Hussajna. Po svržení Saddáma Hussajna zahájil král Abdalláh diplomatická jednání s novou iráckou vládou. Nabídl jí přítomnost jordánských jednotek na území Iráku.
Na Západě vzdělaný král
Současný jordánský král Abdalláh se narodil v roce 1962. Studoval ve Velké Británii a Spojených státech. Na trůn nastoupil v roce 1999 po smrti svého otce krále Hussajna, který vládl zemi 46 let. Abdalláh byl korunován králem přesto, že druhá manželka jeho otce je britského původu. Jordánská ústava přitom stanovuje, že oba rodiče krále musí být původem Arabové a Muslimové.
Politika krále Abdalláha se vedle politických a ekonomických reforem soustřeďuje také na prosazování ženských práv. V roce 2003 odvolala vláda zákon, jímž bylo trestáno poškozování králova jména, navádění k povstání, kriminálním aktivitám nebo "nelegálním" shromážděním.V roce 1994 podepsalo Jordánsko jako druhá arabská země mírovou dohodu s Izraelem.
Země bez nerostného bohatství
Díky své strategické poloze na rozmezí křesťanského, židovského a muslimského světa hrálo Jordánsko historicky významnou roli v boji o moc na Blízkém východě. Populace tvořená po studené válce především beduínskými domorodci se později rozšířila o potomky palestinských uprchlíků z Izraele a Západního břehu.
Na rozdíl od sousedních zemí je Jordánsko chudé na zdroje přírodního bohatství. Jeho příjmy plynou především ze zemědělské produkce, fosfátů, turistického průmyslu a zahraniční pomoci, jejímž hlavním poskytovatelem jsou Spojené státy. Právě turistický průmysl utrpí včerejšími atentáty zřejmě nejvíce.