"Jsou horší věci než umírání." Osamělý rváč John McCain bojuje s rakovinou i prezidentem Trumpem

Daniel Anýž Daniel Anýž
Aktualizováno 8. 2. 2018 7:13
Senátor John McCain doma v Arizoně bojuje s rakovinou mozku. Ve Washingtonu má ovšem jeho osamělý republikánský odpor proti Trumpovi stále velkou váhu.
John McCain, senátor Republikánské strany z Arizony.
John McCain, senátor Republikánské strany z Arizony. | Foto: Reuters

Washington - Je tisíce kilometrů daleko, ale jeho hlas je ve Washingtonu stále slyšet. Neuplyne týden, aby republikánský senátor John McCain, který doma v Arizoně od loňského července bojuje s rakovinou mozku, aktivně nezasáhl do americké politiky.

A ve většině případů stojí jako osamělý republikánský rváč proti prezidentovi Donaldu Trumpovi.

Jednaosmdesátiletý politik je i se skličující diagnózou, kdy lidé se stejným typem onemocnění podle lékařů před sebou mívají rok až rok a půl života, stejný jako byl celý život. Tvrdá palice, bojovník respektovaný i svými odpůrci. "Maverick", který si jde vlastní cestou.

V Kapitolu sice fyzicky být přítomen nemůže, ale v jednom z nejakutnějších problémů, v otázce imigrace - a konkrétně v postavení takzvaných snílků, kteří do USA přišli nelegálně jako malé děti s rodiči -, předložil republikán McCain společně s demokratickým senátorem Chrisem Coonsem vlastní návrh zákona.

Zelená pro snílky

Snílci, a podle McCainova návrhu by šlo dohromady o 1,8 milionu lidí, by v USA mohli zůstat výměnou za výrazné posílení ochrany americké hranice s Mexikem.

Návrh ale neobsahuje jeden ze základních požadavků Donalda Trumpa, tedy výstavbu zdi na hranici s Mexikem, a proto jej prezident ve svém vyjádření odmítl. Jakákoliv dohoda, která nezahrnuje "tak zoufale potřebnou ZEĎ, je naprostou ztrátou času," napsal Trump na Twitter ve zřejmé reakci na McCainův návrh.

Americká média jej přesto rozebírají a spekulují, zda by v Kongresu mohl uspět. A důvodem není jen to, že snílkům se krátí čas - od 5. března jim mohou začít hrozit deportace. Zákonodárci a média se proto chytají každého možného řešení.

Překračovat stranické zákopy

Tím zdaleka podstatnějším důvodem je právě osobnost Johna McCaina a fakt, že problematiku imigrace se opakovaně pokoušel vyřešit už v minulosti. Tehdy šel kvůli tomu i proti svým vlastním republikánům, když se ve snaze o nadstranickou shodu spojil s demokraty.

V roce 2007 spolupracoval s respektovaným a vlivným demokratickým senátorem Tedem Kennedym. O pět let později byl ústřední postavou nadstranické skupiny, takzvaného "gangu osmi". Jejich návrh velké imigrační reformy už schválil Senát, ale celým Kongresem neprošel.

Ve Washingtonu také hlasitě rezonoval i jeho názor na republikánské memorandum z minulého pátku, ve kterém republikáni naznačují, že vyšetřování takzvané ruské aféry je politicky motivovaný útok FBI a ministerstva spravedlnosti proti Donaldu Trumpovi.

Sám prezident dokument nadšeně přivítal jako důkaz, že byl zcela očištěn a že ruská kauza od počátku byla jen "honem na čarodějnice". "Nejvyšší vedení (FBI) a vyšetřovatelé zpolitizovali posvátný vyšetřovací proces ve prospěch demokratů a proti republikánům," obvinil Trump ve vzkazu na Twitteru FBI, že jednala na politickou objednávku.

Nedělejme Putinovu práci

Většina republikánů prezidenta podpořila nebo mlčí. John McCain se stal výjimkou, když otevřeně vystoupil proti Trumpově interpretaci.

"V roce 2016 se ruská vláda zúčastnila promyšleného spiknutí s cílem zasáhnout do amerických voleb a podrýt naši demokracii. I když nemáme důkaz, že tato snaha ovlivnila výsledek voleb, obávám se, že uspěla v tom, že podnítila politické rozpolcení a rozděluje nás navzájem," uvedl McCain minulý víkend ve svém tiskovém prohlášení.

Kritizoval i aktuální republikánskou snahu věc politicky využít ."Naši zvolení zástupci, včetně prezidenta, se musejí přestat dívat na vyšetřování politicky pokrouceným pohledem. Pokud budeme pokračovat v podrývání naší vlastní vlády práva, děláme tím práci za Putina," varoval McCain.

A jen několik týdnů předtím, v polovině ledna, v listu Washington Post uveřejnil komentář, v němž prezidenta Trumpa kritizoval za jeho útoky na média.

"Označení fake news, jemuž americký prezident dodal legitimitu, užívají autokraté, aby umlčeli reportéry, podkopali politické oponenty, bránili médiím v jejich kontrolní práci a klamali veřejnost," napsal John McCain, který přitom sám byl k novinářům v minulosti kritický. A to zejména v době své neúspěšné prezidentské kampaně v roce 2008.

Kdo je tady hrdina?

Z hlediska poměru sil ve Washingtonu se Trump nemusí McCaina příliš obávat. Senátor z Arizony stojí proti většině své strany, která Trumpovi kryje záda. Přesto je "maverick" McCain pro prezidenta Trumpa nebezpečný. Neuhne, poukazuje na věci, které mu vadí a jež podle něj poškozují zemi. A Amerika mu evidentně stále naslouchá.

Není náhoda, že hned na začátku své prezidentské kampaně, do které v létě 2015 vstoupil jako ten, kdo chce porazit establishment ve Washingtonu, si Donald Trump jako jeden ze svých prvních cílů vybral právě Johna McCaina.

"Není to válečný hrdina. Není žádný válečný hrdina, protože byl zajat. A já mám rád lidi, kteří se nenechali zajmout," zaútočil Trump.

John McCain (zcela vpravo) se členy své letky ve Vietnamu. V roce 1967 byl nad Hanojí sestřelen, do roku 1972 byl vězněn.
John McCain (zcela vpravo) se členy své letky ve Vietnamu. V roce 1967 byl nad Hanojí sestřelen, do roku 1972 byl vězněn. | Foto: Library of Congress

Bylo to dechberoucí prohlášení na adresu někoho, kdo bojoval jako letec ve Vietnamu a po sestřelení strávil pět let v tamním vězení a byl mučen tak, že si odnesl doživotní zranění. A tento atak na McCaina navíc přišel od člověka, který se sám službě ve Vietnamu vyhnul. Podle Trumpových lékařských zpráv měl "bolavé ostruhy na patách".

Amerika zdi nestaví, ale bourá

McCain omluvu nežádal, ale jeho následný vzdor proti Trumpovi je nejspíše o to důslednější a tvrdší - a v jednom případě i přispěl k prezidentově těžké porážce.

Loni na konci července, tři týdny potom, co mu byla diagnostikována rakovina mozku, se McCain vrátil z Arizony do Washingtonu, aby svým hlasem přispěl ke snaze republikánů odvolat reformu zdravotnictví Baracka Obamy.

Alespoň tak to chápal Donald Trump, který na Twitteru McCaina pochválil. Jenže McCainův hlas "proti" byl nakonec tím rozhodujícím, kvůli kterému prezident Trump naopak utrpěl těžký debakl.

Jak McCain řekl ve svém projevu před senátory, nešlo o pomstu, ale výraz principiálního nesouhlasu se současným nesmiřitelným, stranicky rozlomeným politickým procesem ve Washingtonu.

"Bez ohledu na to, z jaké jsme strany, nejsme prezidentovi podřízení. Jsme si s ním rovni. Neskrýváme se za zdmi. My je bouráme," uvedl McCain v závěru své řeči, kdy mu vestoje tleskali kolegové senátoři z obou stran.

Loni v říjnu v projevu ve Filadelfii pak McCain v jasném odmítnutí Trumpovy politiky "Amerika na prvním místě" varoval před "nedopečeným, falešným nacionalismem".

"To není vlastenectví, ale snaha pokračovat v unavených dogmatech, která už Američané dříve poslali na smetiště dějin," prohlásil McCain.

Jsou horší věci než umírání

Trump následně v rozhlasovém rozhovoru uvedl, že dosud se prý k McCainovi choval "velmi, velmi hezky". "Ale v jednu chvíli půjdu do boje a nebude to vůbec hezké," připojil prezident výhrůžku.

"Už jsem v životě čelil zdaleka větším hrozbám, než je tohle," reagoval na něj senátor.

Podle jeho jednatřicetiletého syna Jacka, který slouží jako pilot helikoptéry u amerického námořnictva, John McCain "s nemocí tvrdě bojuje" a věří, že se znovu vrátí do Kapitolu.

Ale helmu, kterou mu lékaři předepsali a jenž měla do mozku vysílat elektrické signály, John McCain odmítl nosit. "Nechci tady chodit okolo s něčím takovým na sobě. Jsou horší věci než umírání, O. K.?" vysvětlil pro časopis Esquire.

Video: Nemocný senátor McCain se vrátil do Kapitolu

Humor, nabroušený jazyk a agresivní rakovina. Nemocný senátor McCain se vrátil na Kapitol. Kolegy kritizoval za jednání o zákonech o zdravotní péči. | Video: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy