Jižnímu Súdánu hrozí hladomor, bojujícím stranám je to jedno

ČTK ČTK
30. 4. 2014 18:00
Vysoká komisařka OSN pro lidská práva Navi Pillayová na závěr dvoudenní návštěvy země vyjádřila zděšení nad lhostejností, s jakou přistupují vládní politici i rebelové k hrozícímu problému.
Jihosúdánští civilisté prchají ze svých domovů.
Jihosúdánští civilisté prchají ze svých domovů. | Foto: Reuters

Juba -Jižní Súdán je na pokraji katastrofy. Hladomor hrozí až 100 000 lidem a tamní vládní politiky i rebely to nechává lhostejnými.

Na tiskové konferenci v metropoli Jubě to na závěr své dvoudenní návštěvy uvedla vysoká komisařka OSN pro lidská práva Navi Pillayová.

"Možnost, že svým chováním způsobí hlad a podvýživu až stovce tisíc svých spoluobčanů, je nechává zcela chladnými," řekla podle agentury AFP poté, co se sešla jak s prezidentem Salvou Kiirem, tak s vůdcem povstalců Riekem Macharem.

Kombinace obviňování a pomsty

Jižní Súdán se podle ní nachází na pokraji katastrofy způsobené smrtelnou kombinací vzájemného obviňování, nenávisti a pomsty. Obyvatelům prý hrozí akutní nebezpečí hladomoru, protože pokračující násilí zabraňuje zemědělcům obdělávat jejich pole.

Kritiku si vysloužily obě strany sporu i za hrubé porušování lidských práv. Podle Pillayové bojuje v konfliktu až 9000 dětských vojáků. V rukou ozbrojenců je prý 32 škol, napadena byla až dvacítka zdravotnických středisek, znásilněny stovky žen a dívek.

Podle Adamy Dienga, zvláštního poradce generálního tajemníka OSN pro prevenci genocidy, který vysokou komisařku na cestě doprovází, Spojené národy nikdy nedovolí opakování podobného scénáře jako ve Rwandě, kde během genocidy v roce 1994 během pouhých sta dní zemřelo na 800 000 lidí.

Cesta do Etiopie

Po skončení tiskové konference vysoká komisařka Pillayová zamířila do etiopské metropole Addis Abeby, kde od pondělí jednají zástupci vlády a povstalců. Ve snaze vytvořit tlak na uzavření mírové dohody se tu k ní ve středu připojí také americký ministr zahraničí John Kerry.

Život v táboře...
Život v táboře... | Foto: (c) Jacob Simkin/MSF

Jako vstřícné gesto vůči povstalcům vláda prezidenta Kiira minulý týden propustila čtyři politiky obviněné z podílu na pokusu o státní převrat, který vedl loni v prosinci k vypuknutí občanské války.

Od začátku ozbrojeného konfliktu mezi příznivci prezidenta Salvy Kiira a rebely vedenými bývalým viceprezidentem Riekem Macharem uprchlo podle OSN v Jižním Súdánu ze svých domovů už více než milion lidí. Smrtí hladem je prý ohrožena jedna třetina populace země, tedy asi 3,7 milionu lidí.

Jižní Súdán je nejmladším státem světa. Vznikl odtržením od Súdánu teprve v roce 2011.

 

Právě se děje

Další zprávy