Jižní Súdán slaví vytouženou nezávislost

Zahraničí Reuters ČTK Zahraničí, Reuters, ČTK
9. 7. 2011 14:53
Oslav nezávislosti Jižního Súdánu se účastní i generální tajemník OSN
Oslavy nezávislosti Jižního Súdánu.
Oslavy nezávislosti Jižního Súdánu. | Foto: Reuters

Juba (Jižní Súdán) - Jižní Súdán v sobotu oficiálně vyhlásil nezávislost a stal se 194. státem světa.

Prohlášení nezávislosti odpoledne přečetl před shromážděným davem v Jubě, hlavním městě nového státu, předseda jihosúdánského parlamentu James Wani Igga.

Vzápětí byla vztyčena vlajka nového státu. Poté první jihosúdánský prezident Salva Kiir podepsal prozatímní ústavu a složil slavnostní přísahu.

Jižní Súdán jako nezávislý stát již uznalo několik zemí včetně USA, Británie a Německa. Americký prezident Barack Obama v Bílém domě řekl, že USA "vítají zrození tohoto nového státu".

Současně vyzval představitele Súdánu a Jižního Súdánu, aby všechny spory vyřešili mírovou cestou.

Slavnostní ceremonie pod žhnoucím sluncem se účastní generální tajemník OSN Pan Ki-mun, ministři zahraničí Francie a Británie, bývalý šéf americké diplomacie Colin Powell i súdánský prezident Umar Bašír a další téměř tři desítky státníků.

Desítky tisíc Jihosúdánců v Jubě vznik těžce vybojovaného státu, jenž existuje od půlnoci, bouřlivě oslavují.

"My, demokraticky zvolení zástupci lidu, tímto prohlašujeme Jižní Súdán za nezávislý a svrchovaný stát," přečetl prohlášení nezávislosti předseda zákonodárného sboru.

Nejisté výhledy

Vyhlášení samostatného Jižního Súdánu následuje po 30 letech krvavé občanské války a poté, co se v lednu 2011 v referendu téměř 99 procent obyvatel vyslovilo pro nezávislost převážně křesťanského a černošského jihu Súdánu na islámskému severu.

Jižní Súdán se však rovnou zařadí mezi nejchudší země světa.

Obavy vyvolává i tamní bezpečnostní situace. V příhraničních oblastech se několik týdnů bojovalo a experti varují před novým konfliktem kvůli nedořešeným problémům se severem, kde se ve sporných oblastech nacházejí ložiska ropy.

Na bezpečí v nové zemi o rozloze odpovídající Francii má dohlížet nová mírová mise OSN, kterou v pátek schválila Rada bezpečnosti OSN.

Zatím však v ulicích Juby panovala radost. V noci v nich bylo slyšet bubnování, zpěv a provolávání jména jihosúdánského prezidenta.

Stoupenci Abdala Vahída Muhammada Núra, zakladatele Súdánské osvobozenecké armády, která za odtržení jihu Súdánu od severu země léta bojovala, provolávali "Vítej, vítej, nový státe" a na sobě měli trička s podobiznou svého vůdce, napsala agentura Reuters.

Bezpečnostní síly nezvládaly rozjásané davy

Bezpečnostní síly se ráno marně snažily získat kontrolu nad prašnými ulicemi a ustupovaly jásajícímu davu. Po rozbřesku proudily k prostranství, kde se uskutečnila ceremonie vyhlášení nezávislosti, tisícovky lidí.

Umar Bašír se účastní oslav, i když je v Jižním Súdánu považován za největšího nepřítele.
Umar Bašír se účastní oslav, i když je v Jižním Súdánu považován za největšího nepřítele. | Foto: Reuters

Bezpečnostní síly se přitom musí postarat o bezpečí pozvaných politiků včetně Bašíra, kterého mnoho Jihosúdánců pokládá za úhlavního nepřítele.

Súdánská vláda uznala Jižní Súdán už v pátek. V sobotu následoval jako druhý Egypt, ačkoli vznik nového státu sleduje s obavami, protože skýtá potenciální spory o využívání vod životodárného Nilu.

Súdánského prezidenta Bašíra už na letišti přivítal jeho jihosúdánský protějšek Kiir. Jihosúdánské úřady ho na ceremonii pozvaly navzdory tomu, že byl na Bašíra vydán mezinárodní zatykač kvůli genocidě v západosúdánském regionu Dárfúr.

Francouzský ministr zahraničí Alain Juppé, jenž je rovněž mezi pozvanými hosty, předem prohlásil, že se pokusí Bašírovi vyhnout.

Jihosúdánci se vyslovili pro nezávislost v lednovém referendu, které se konalo jako součást mírové dohody z roku 2005. Ta ukončila občanský konflikt mezi súdánským severem a černošským jihem. Za války zahynuly asi dva miliony lidí.

 

Právě se děje

Další zprávy