Cchinvali - V prvních volbách, které proběhly v Jižní Osetii od loňského Ruskem uznaného odtržení od Gruzie, zvítězily strany podporující současný separatistický a proruský kurz.
Podle předběžných výsledků oznámených dnes volební komisí získala vládnoucí strana Jednota 46,38 procenta hlasů.
„Centrální volební komise obdržela výsledky ze všech 95 volebních místností," řekla její předsedkyně Bella Plijevová na tiskové konferenci. Předběžné odhady podle ní ukazují, že účast ve volbách dosáhla 81,93 procenta oprávněných voličů.
Rovněž Gruzie, která Jižní Osetii stále považuje za svou součást, označila volby do parlamentu čítajícího 34 křesel za nelegální. Podle prezidenta odtrženého regionu Eduarda Kokojtyho však šlo o test nezávislosti, jenž proběhl úspěšně.
„Dokázali jsme to. Zasloužíme si žít v nezávislém státě," citovala ho agentura RIA Novosti.
Konání voleb však již odsoudila ústy českého předsednictví i Evropská unie.
"Uskutečnění takového hlasování je nelegitimní a představuje krok zpátky při hledání mírového a trvalého řešení situace v Gruzii," stojí v prohlášení českého předsednictví. "EU znovu opakuje svou pevnou podporu teritoriální celistvosti Gruzie v rámci jejích mezinárodně uznaných hranic."
Jižní Osetie a další separatistická gruzínská oblast, Abcházie, jsou de facto nezávislé od počátku devadesátých let.
Po srpnové válce mezi Gruzií na jedné straně a oběma regiony a Ruskem na straně druhé, uznalo Rusko jako první stát jejich nezávislost i oficiálně. Krátce nato tak učinila i Nikaragua. Zbytek světa je stále považuje za součásti Gruzie.
Podle jihoosetské ministryně pro tisk a informace Iriny Gaglojevové skončili druzí za Jednotou komunisté a třetí Lidová strana. Všechna tři uskupení podporují Kokojtyho politiku a má se za to, že bývalému reprezentantovi SSSR v řecko-římském zápase umožní znovu se ucházet o prezidentský post.
Na čtvrtém místě skončila Socialistická strana otčiny, která je vůči Kokojtymu velice kritická. Opozice například tvrdí, že se prezident nechová demokraticky a zneužil finance poskytnuté Ruskem na obnovu válkou zničené země.
Podle agentury RIA Novosti nezaznamenali zahraniční pozorovatelé z bývalých sovětských republik, Německa, Itálie a Polska během hlasování žádné neregulérnosti. Opoziční vůdce Albert Džušojev naopak tvrdí, že vláda lidi nutila, aby šli k volbám.
V Jižní Osetii podle odhadů žilo před válkou okolo sedmdesáti tisíc obyvatel.