Jižní Korea odpovídá KLDR. Provedla simulovaný útok na jaderná zařízení Pchjongjangu

ČTK ČTK
Aktualizováno 4. 9. 2017 14:23
Jihokorejská armáda odpověděla na test severokorejské vodíkové bomby raketovým cvičením, při kterém Soul cvičil útok na jaderná zařízení KLDR. Cvičení na zástupné cíle v Japonském moři zahrnovalo střely vzduch-země s dlouhým doletem i balistické rakety. Totalitní KLDR v neděli provedla svůj šestý jaderný test od roku 2006. Podle informací jihokorejského ministerstva obrany navíc Severní Korea připravuje další testy balistických raket, včetně té mezikontinentální.
Jižní Korea uspořádala raketové cvičení. Reaguje tak na severokorejskou zkoušku vodíkové bomby. Soul simuloval útok na oblast, kde se test uskutečnil. | Video: Reuters

Soul/Pchjongjang - Jižní Korea v pondělí uspořádala raketové cvičení, které je reakcí na nedělní oznámení Severní Koreje, že provedla zkoušku vodíkové bomby. Soul v cvičení simuloval útok na oblast, kde KLDR test uskutečnila.

S odvoláním na jihokorejskou armádu o tom informovala agentura AFP.

Cvičení na zástupné cíle v Japonském moři zahrnovalo střely vzduch-země s dlouhým doletem i balistické rakety. Účastnilo se jej pouze jihokorejské vojsko. To však podle agentury Reuters dodalo, že chystá další cvičení spolu s americkými silami v Jižní Koreji.

Totalitní KLDR v neděli provedla svůj šestý jaderný test od roku 2006. Podle jejích státních sdělovacích prostředků byl úspěšný a testovala se při něm vodíková bomba, která by mohla být použita v hlavici mezikontinentální balistické střely. Mimořádnou sílu exploze potvrdila i seismologická měření.

Jihokorejské ministerstvo obrany v pondělí uvedlo, že má informace o dalších testech, které KLDR plánuje uskutečnit. 

"I nadále registrujeme náznaky, že Severní Korea možná připravuje další zkoušky balistických raket. Podle nás může odpálit i mezikontinentální raketu," uvedl Čchang Kjung-su, činitel z jihokorejského ministerstva obrany.

Čchang to řekl jihokorejským zákonodárcům. Nespecifikoval ale, podle čeho tak ministerstvo soudí, ani kdy by k takovému testu mělo dojít.

Komunistickou KLDR za nedělní test kritizoval celý svět včetně Číny, která je prakticky jediným spojencem Pchjongjangu.

Americký prezident Donald Trump v telefonickém rozhovoru s japonským premiérem Šinzóem Abem potvrdil, že USA jsou připraveny bránit své spojence v oblasti, a to případně i s použitím jaderných zbraní.

Švýcarsko se pak nabídlo jako případný zprostředkovatel jednání. "Už je opravdu čas si sednout ke stolu a jednat," řekla na tiskové konferenci švýcarská prezidentka Doris Leuthardová. 

Severní a Jižní Korea zůstávají technicky ve válečném stavu. Vzájemný konflikt z let 1950-1953 byl totiž ukončen pouze dohodou o příměří, nikoli řádnou mírovou smlouvou.

 

Právě se děje

Další zprávy