Jižní Korea chce mírnit napětí. Komunistické KLDR navrhla jednání o ukončení nepřátelských akcí

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 17. 7. 2017 10:55
Jižní Korea usiluje o zmírnění napětí s KLDR. Komunistickému režimu nabídla setkání zástupců vlád, kteří by jednali o zastavení nepřátelských akcí na Korejském poloostrově. Podobné jednání se konalo naposledy v prosinci 2015. Pokus o sblížení obou zemí sliboval v kampani nový jihokorejský prezident Mun Če-in. Jihokorejský Červený kříž také navrhl, aby se uskutečnily rozhovory o setkání rodin, které rozdělila korejská válka.
Kim Čong-un.
Kim Čong-un. | Foto: Reuters

Soul - Jižní Korea navrhla Severní Koreji nová jednání o zastavení nepřátelských akcí v blízkosti společné hranice. Jihokorejské ministerstvo obrany chce, aby se zástupci vlád obou států Korejského poloostrova sešli v pátek v příhraniční vesnici Pchanmundžom v demilitarizované zóně.

Jihokorejský Červený kříž kromě toho požaduje, aby se mohli setkat i příbuzní, které v 50. letech minulého století rozdělila válka, informovala agentura Reuters.

Návrh na jednání na vládní úrovni je prvním pokusem o sblížení mezi oběma státy ze strany nového jihokorejského prezidenta Mun Če-ina, který se funkce ujal terpve v květnu.

Představitelé Severní Koreje zatím na aktuální výzvu svého jižního souseda nereagovali.

Nabídka na rozhovory přišla jen pár týdnů poté, co Severní Korea provedla několik testů svých raket. Zatím posledním byl úspěšný test mezikontinentální balistické střely Hwasong-14 ze začátku července. Tato střela by mohla zasáhnout například i Aljašku.

Naléhavé téma

Podle jihokorejského prezidenta je potřeba dialogu s KLDR naléhavější než kdykoliv předtím - pokud mají být omezeny severokorejské programy vývoje jaderných zbraní a raket.

Zatím poslední mezivládní rozhovory v Pchanmundžomu se uskutečnily v prosinci roku 2015.

Jižní Korea kromě severokorejského jaderného programu a testů balistických raket pravidelně kritizuje například vysílání severokorejské propagandy z amplionů. KLDR oproti tomu požaduje zastavení společných americko-jihokorejských vojenských cvičení.

Nepřátelské akce mají být zastaveny 27. července, tedy v den výročí uzavření příměří, které v roce 1953 ukončilo korejskou válku.

Pchjongjang opakovaně prohlásil, že se Soulem nepovede žádné rozhovory, dokud Jižní Korea nevrátí 12 severokorejských žen, které loni v dubnu uprchly do sousední země. Severní Korea tvrdí, že servírky byly uneseny, ale Jižní Korea trvá na tom, že uprchly z vlastní vůle.

Setkání rodin, které rozdělila korejská válka

Jihokorejský Červený kříž v pondělí navrhl paralelní rozhovory s KLDR o setkání rodin, které rozdělila korejská válka. Projednat by chtěl i humanitární otázky. Rozhovory by se podle tohoto návrhu měly uskutečnit 1. srpna a rodiny by se pak měly sejít v říjnu.

Podle jihokorejského ministerstva pro sjednocení je z celkového počtu 130 tisíc lidí, kteří se zaregistrovali do programu setkání se svými příbuznými, nyní naživu už jen asi 60 tisíc osob. Dvě třetiny z nich jsou lidé starší 80 let. A stále jich ubývá, každý rok zemřou zhruba tři tisíce lidí, kteří se už se svými příbuznými setkat nestihnou.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

WADA opět suspendovala moskevskou antidopingovou laboratoř

Světová antidopingová agentura WADA odebrala moskevské laboratoři oprávnění, které jí umožňovalo provádět analýzy krevních vzorků pro biologické pasy sportovců. K předběžnému opatření organizace sáhla měsíc a půl poté, co Rusko potrestala čtyřletým zákazem účasti na vrcholných sportovních akcích kvůli manipulaci s daty z moskevské laboratoře.

Zařízení v ruské metropoli bylo suspendováno už v roce 2015, kdy se poprvé objevilo podezření z krytí dopingu domácích sportovců. Oprávnění provádět analýzy krevních vzorků Moskva získala částečně zpět v roce 2016. Nyní může laboratoř dokončit prověrku vzorků, které už obdržela, nové ale musí být poslány do jiných zařízení.

WADA 9. prosince rozhodla, že příští čtyři roky nesmí Rusko na olympijských a paralympijských hrách ani světových šampionátech vystupovat pod svou vlajkou a se svou hymnou. Na vrcholných akcích včetně OH 2020 v Tokiu a ZOH 2022 v Pekingu by se mohli jako neutrální sportovci představit jen ti závodníci, kteří prokazatelně nemají se systematickým dopingem v zemi nic společného. Rusko se proti trestu odvolalo k mezinárodní arbitráži CAS.

před 6 hodinami

Koulař Staněk předvedl v Nehvizdech světový výkon roku

Koulař Tomáš Staněk se po halovém mítinku Hvězdy v Nehvizdech ujal vedení v letošních světových tabulkách výkonem 21,23 metru. Český rekordman se za hranici 21 metrů dostal třikrát z pěti zdařených pokusů, jeho nejslabší vrh měřil 20,57, čímž hned v první sérii předčil své sezonní maximum ze sobotního zahajovacího startu v Jablonci nad Nisou (20,06).

Staněk jako druhý koulař v začínající sezoně překonal 21 metrů, tabulky dosud vedl Srb Asmir Kolašinac výkonem 21,06. I další dva Staňkovy pokusy by na Kolašinace stačily. Už ve druhé sérii předvedl rekord mítinku 21,09, v páté se zlepšil na 21,22. Nejdelším pokusem soutěž zakončil, druhé místo obsadil Polák Jakub Szyszkowski výkonem 20,31.

Staněk přesto nebyl úplně nadšený. "Všechny pokusy byly v konci takový, že jsem vystrčil zadek a sklonil hlavu, takže nenabraly ten správnej kopec. A to dělá trošku tu stopu dolů, škoda, ale série výborná," řekl přece jen spokojený Staněk ve videopřenosu z mítinku. "V Jablonci jsem byl dost opatrnej, protože jsme lehce změnili techniku a furt se na tom pracuje. Ale konečně je tam energie, jak se nebojím a pustím to tam, a na tomhle se dá stavět," dodal svěřenec Petra Stehlíka.

Další zprávy