Jižní Korea chce mírnit napětí. Komunistické KLDR navrhla jednání o ukončení nepřátelských akcí

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 17. 7. 2017 10:55
Jižní Korea usiluje o zmírnění napětí s KLDR. Komunistickému režimu nabídla setkání zástupců vlád, kteří by jednali o zastavení nepřátelských akcí na Korejském poloostrově. Podobné jednání se konalo naposledy v prosinci 2015. Pokus o sblížení obou zemí sliboval v kampani nový jihokorejský prezident Mun Če-in. Jihokorejský Červený kříž také navrhl, aby se uskutečnily rozhovory o setkání rodin, které rozdělila korejská válka.
Kim Čong-un.
Kim Čong-un. | Foto: Reuters

Soul - Jižní Korea navrhla Severní Koreji nová jednání o zastavení nepřátelských akcí v blízkosti společné hranice. Jihokorejské ministerstvo obrany chce, aby se zástupci vlád obou států Korejského poloostrova sešli v pátek v příhraniční vesnici Pchanmundžom v demilitarizované zóně.

Jihokorejský Červený kříž kromě toho požaduje, aby se mohli setkat i příbuzní, které v 50. letech minulého století rozdělila válka, informovala agentura Reuters.

Návrh na jednání na vládní úrovni je prvním pokusem o sblížení mezi oběma státy ze strany nového jihokorejského prezidenta Mun Če-ina, který se funkce ujal terpve v květnu.

Představitelé Severní Koreje zatím na aktuální výzvu svého jižního souseda nereagovali.

Nabídka na rozhovory přišla jen pár týdnů poté, co Severní Korea provedla několik testů svých raket. Zatím posledním byl úspěšný test mezikontinentální balistické střely Hwasong-14 ze začátku července. Tato střela by mohla zasáhnout například i Aljašku.

Naléhavé téma

Podle jihokorejského prezidenta je potřeba dialogu s KLDR naléhavější než kdykoliv předtím - pokud mají být omezeny severokorejské programy vývoje jaderných zbraní a raket.

Zatím poslední mezivládní rozhovory v Pchanmundžomu se uskutečnily v prosinci roku 2015.

Jižní Korea kromě severokorejského jaderného programu a testů balistických raket pravidelně kritizuje například vysílání severokorejské propagandy z amplionů. KLDR oproti tomu požaduje zastavení společných americko-jihokorejských vojenských cvičení.

Nepřátelské akce mají být zastaveny 27. července, tedy v den výročí uzavření příměří, které v roce 1953 ukončilo korejskou válku.

Pchjongjang opakovaně prohlásil, že se Soulem nepovede žádné rozhovory, dokud Jižní Korea nevrátí 12 severokorejských žen, které loni v dubnu uprchly do sousední země. Severní Korea tvrdí, že servírky byly uneseny, ale Jižní Korea trvá na tom, že uprchly z vlastní vůle.

Setkání rodin, které rozdělila korejská válka

Jihokorejský Červený kříž v pondělí navrhl paralelní rozhovory s KLDR o setkání rodin, které rozdělila korejská válka. Projednat by chtěl i humanitární otázky. Rozhovory by se podle tohoto návrhu měly uskutečnit 1. srpna a rodiny by se pak měly sejít v říjnu.

Podle jihokorejského ministerstva pro sjednocení je z celkového počtu 130 tisíc lidí, kteří se zaregistrovali do programu setkání se svými příbuznými, nyní naživu už jen asi 60 tisíc osob. Dvě třetiny z nich jsou lidé starší 80 let. A stále jich ubývá, každý rok zemřou zhruba tři tisíce lidí, kteří se už se svými příbuznými setkat nestihnou.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Marcon chce posílit vztahy s Bidenovou Amerikou. Prezidenti chtějí spolupracovat v rámci WHO

Nový americký prezident Joe Biden v neděli poprvé od nástupu do funkce mluvil se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem a vyjádřil touhu po upevnění vzájemných vztahů obou zemí, uvedl Bílý dům. Podle Macrona měli oba vůdci velmi blízké názory, a to zejména co se týče přístupu k mezinárodním problémům, jakými je například boj s pandemií či klimatickými změnami, uvedl Elysejský palác.

Prezidenti se shodli na nutnosti spolupracovat v oblasti globálního veřejného zdraví v rámci Světové zdravotnické organizace (WHO). Z té USA vyvedl předchozí prezident Donald Trump, Biden však hned po nástupu do funkce nařídil, aby se k ní Spojené státy vrátily. Stejně tak tomu bylo i u pařížské klimatické dohody z roku 2015.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Koulař Crouser vylepšil 32 let starý halový světový rekord

Americký koulař Ryan Crouser vytvořil na mítinku ve Fayetteville světový halový rekord. Osmadvacetiletý olympijský vítěz z Ria de Janeiro předčil pokusem 22,82 metru o šestnáct centimetrů výkon krajana Randyho Barnese, který se v čele historických tabulek držel 32 let.

Crouser se na devět centimetrů přiblížil svému absolutnímu maximu z loňského roku. Pod střechou měl jeho dosavadní osobní rekord hodnotu 22,60. Ve Fayetteville Barnsův výkon překonal dokonce dvakrát. Nejdál poslal kouli hned v první sérii, ve třetí ještě předvedl pokus dlouhý 22,70.

"Velmi dobrý start do roku 2021," řekl televizi ESPN Crouser. Historickým zápisem si upevnil první místo v letošních tabulkách, v nichž se za něj v sobotu zařadil výkonem 21,48 český rekordman Tomáš Staněk.

Barnes zůstává nadále absolutním světovým rekordmanem výkonem 23,12 z roku 1990. Za 23 metrů poslal 7,26 kg těžké náčiní také němec Ulf Timmermann (23,06), Crouser se výkonem 22,91 dělí o třetí místo v tabulkách s krajanem Joem Kovacsem a Italem Alessandrem Andreiem.

před 2 hodinami

Portugalský prezident de Sousa podle odhadů obhájil mandát

Portugalský prezident Marcelo Rebelo de Sousa podle odhadů obhájil mandát, hned v prvním kole dnešních voleb se mu podařilo získat přes polovinu hlasů. S odkazem na projekci veřejnoprávní televize RTP o tom informují tiskové agentury.

De Sousa, který je zástupcem pravého středu, si podle odhadů zajistil 57 až 62 procent odevzdaných hlasovacích lístků. V čele Portugalska tak bude dalších pět let.

Další zprávy