Jižní Korea chce mírnit napětí. Komunistické KLDR navrhla jednání o ukončení nepřátelských akcí

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 17. 7. 2017 10:55
Jižní Korea usiluje o zmírnění napětí s KLDR. Komunistickému režimu nabídla setkání zástupců vlád, kteří by jednali o zastavení nepřátelských akcí na Korejském poloostrově. Podobné jednání se konalo naposledy v prosinci 2015. Pokus o sblížení obou zemí sliboval v kampani nový jihokorejský prezident Mun Če-in. Jihokorejský Červený kříž také navrhl, aby se uskutečnily rozhovory o setkání rodin, které rozdělila korejská válka.
Kim Čong-un.
Kim Čong-un. | Foto: Reuters

Soul - Jižní Korea navrhla Severní Koreji nová jednání o zastavení nepřátelských akcí v blízkosti společné hranice. Jihokorejské ministerstvo obrany chce, aby se zástupci vlád obou států Korejského poloostrova sešli v pátek v příhraniční vesnici Pchanmundžom v demilitarizované zóně.

Jihokorejský Červený kříž kromě toho požaduje, aby se mohli setkat i příbuzní, které v 50. letech minulého století rozdělila válka, informovala agentura Reuters.

Návrh na jednání na vládní úrovni je prvním pokusem o sblížení mezi oběma státy ze strany nového jihokorejského prezidenta Mun Če-ina, který se funkce ujal terpve v květnu.

Představitelé Severní Koreje zatím na aktuální výzvu svého jižního souseda nereagovali.

Nabídka na rozhovory přišla jen pár týdnů poté, co Severní Korea provedla několik testů svých raket. Zatím posledním byl úspěšný test mezikontinentální balistické střely Hwasong-14 ze začátku července. Tato střela by mohla zasáhnout například i Aljašku.

Naléhavé téma

Podle jihokorejského prezidenta je potřeba dialogu s KLDR naléhavější než kdykoliv předtím - pokud mají být omezeny severokorejské programy vývoje jaderných zbraní a raket.

Zatím poslední mezivládní rozhovory v Pchanmundžomu se uskutečnily v prosinci roku 2015.

Jižní Korea kromě severokorejského jaderného programu a testů balistických raket pravidelně kritizuje například vysílání severokorejské propagandy z amplionů. KLDR oproti tomu požaduje zastavení společných americko-jihokorejských vojenských cvičení.

Nepřátelské akce mají být zastaveny 27. července, tedy v den výročí uzavření příměří, které v roce 1953 ukončilo korejskou válku.

Pchjongjang opakovaně prohlásil, že se Soulem nepovede žádné rozhovory, dokud Jižní Korea nevrátí 12 severokorejských žen, které loni v dubnu uprchly do sousední země. Severní Korea tvrdí, že servírky byly uneseny, ale Jižní Korea trvá na tom, že uprchly z vlastní vůle.

Setkání rodin, které rozdělila korejská válka

Jihokorejský Červený kříž v pondělí navrhl paralelní rozhovory s KLDR o setkání rodin, které rozdělila korejská válka. Projednat by chtěl i humanitární otázky. Rozhovory by se podle tohoto návrhu měly uskutečnit 1. srpna a rodiny by se pak měly sejít v říjnu.

Podle jihokorejského ministerstva pro sjednocení je z celkového počtu 130 tisíc lidí, kteří se zaregistrovali do programu setkání se svými příbuznými, nyní naživu už jen asi 60 tisíc osob. Dvě třetiny z nich jsou lidé starší 80 let. A stále jich ubývá, každý rok zemřou zhruba tři tisíce lidí, kteří se už se svými příbuznými setkat nestihnou.

 

Právě se děje

před 3 minutami

Bývalá hlavní hygienička Rážová vede hygienu v motolské nemocnici

Bývalá hlavní hygienička Jarmila Rážová vede od začátku května oddělení nemocniční hygieny a epidemiologie v pražské Fakultní nemocnici Motol. Na pozici vystřídala Vilmu Benešovou, která odešla do důchodu. Zpravodajskému webu Seznam Zprávy to potvrdila mluvčí největší české nemocnice Pavlína Danková. Hlavní hygieničkou, která je současně náměstkyní ministra zdravotnictví, byla Rážová od loňského června do poloviny letošního března. Funkci, ze které byla odvolána, po ní převzala Pavla Svrčinová.

Zdroj: ČTK
před 16 minutami

Norský hokejový obránce Holös se představí už na patnáctém mistrovství světa

Obránce Jonas Holös z Linköpingu nechybí v norské nominaci na hokejové mistrovství světa v Rize a představí se už na 15. světovém šampionátu v kariéře. Jediný současný norský zástupce v NHL útočník Mats Zuccarello hraje s Minnesotou play off. Kouč Petter Thoresen má v kádru ze Severní Ameriky dva hráče z nižší AHL.

Nominace hokejistů Norska na mistrovství světa v Rize (21. května - 6. června):

Brankáři: Henrik Holm (Stavanger), Jonas Arntzen (Örebro/Švéd.), Henrik Haukeland (Färjestad/Švéd.),

obránci: Max Krogdahl (Frisk Asker), Emil Lilleberg (Sparta Sarpsborg), Kristian Östby (Stavanger), Christian Bull (Krefeld/Něm.), Stefan Espeland (Salcburk/ICEHL), Ole Julian Björgvik Holm (Cleveland/AHL), Jonas Holös (Linköping/Švéd.), Christian Kasastul (AIK Stockholm/Švéd.), Erlend Lesund (Rögle/Švéd.),

útočníci: Magnus Brekke Henriksen, Tobias Lindström, Martin Röymark (všichni Valerenga Oslo), Ludvig Hoff, Tommy Kristiansen (oba Stavanger), Andreas Heier (Stjernen), Thomas Valkvae Olsen (Frisk Asker), Eirik Östrem Salsten (Storhamar), Michael Haga (Djurgaaden/Švéd.), Mats Rosseli Olsen (Frölunda/Švéd.), Sondre Olden (Sheffield/Brit.), Ken André Olimb (Düsseldorf/Něm.), Mathis Olimb (Wolfsburg/Něm.), Mathias Emilio Pettersen (Stockton/AHL), Samuel Solem (AIK Stockholm/Švéd.), Mathias Trettenes (Biel-Bienne/Švýc.).

před 1 hodinou

V kádru Běloruska pro MS je Šarangovič z New Jersey, Andrej Kosticyn chybí

Útočník Jegor Šarangovič z New Jersey je hlavní hvězdou sedmadvacetičlenné nominace hokejistů Běloruska na mistrovství světa. Vedle jediné posily z NHL jsou v kádru také tři naturalizovaní Kanaďané a dva Američané. Chybí útočník Andrej Kosticyn z Pardubic, který se v přípravě na šampionát zranil.

Nominace hokejistů Běloruska na mistrovství světa v Rize (21. května - 6. června):

Brankáři: Alexej Kolosov, Danny Taylor (oba Dinamo Minsk/KHL), Konstantin Šostak (Čerepovec/KHL),

obránci: Stěpan Falkovskij, Vladislav Jerjomenko, Ilja Solovjov, Ilja Šinkevič, Dmitrij Znacharenko (všichni Dinamo Minsk/KHL), Dmitrij Koronov, Jevgenij Lisovec (oba Ufa/KHL), Andrej Antonov (Junosť Minsk), Nick Bailen (Čeljabinsk/KHL), Kristian Chenkel (Kazaň/KHL),

útočníci: Arťom Děmkov, Francis Paré, Shane Prince (všichni Dinamo Minsk/KHL), Sergej Drozd, Stanislav Lopačuk, Michail Stefanovič (Junosť Minsk), German Něstěrov (Gomel), Andrej Bělevič (Nižnij Novgorod/KHL), Vladislav Kodola (Čerepovec/KHL), Nikita Komarov (Omsk/KHL), Sergej Kosticyn (Bratislava Capitals/ICEHL), Geoff Platt (Ufa/KHL), Jegor Šarangovič (New Jersey/KHL), Danila Klimovič (Zubři Minsk).

Další zprávy