Rozdíly mezi jednotlivými členskými státy tohoto ekonomického společenství - Brazílií, Argentinou, Uruguayí, Paraguayí a Venezuelou - jsou stále markantnější.
Přestože ve většině z těchto ozemí se vlády ujali levicově orientovaní politici, jednotný pohled na ekonomickou integraci a společnou energetickou politiku hledají jen těžce.
Latinská Ameriká míří doleva - PROHLÉDNĚTE SI naši grafiku a detaily hlavních představitelů.
Bolívie se snaží o přímé začlenění do Mercosuru, její levicový lídr Evo Morales ovšem žádá ústupky.
"Jsme tu, abychom se integrovali, ale potřebujeme přijmout reformy, které vyřeší problémy většiny z našich lidí," prohlásil již první den jednání.
Dokud nebude hotov nový plán ekonomickkého rozvoje, Bolívie nadále zůstane pouze přidruženým členem. A mezi členy má Morales hlasitého spojence.
Venezuelský prezdident Hugo Chávez, který zavádí ve vlastní zemi podle svých slov "socialismus 21. století", mluví o "využití ropného bohatství země pro blaho svého lidu a doufá ve smazání rozdílů mezi jednotlivými zeměmi."
Latinská Amerika je levicovou rétorikou přesycená. Slovní útoky na adresu imperialistických Spojených států a masivní privatizace státních podniků zachvátily v posledních letech celý region.
Paraguay a Uruguay se obracejí na USA
Frustrace Paraguaye a Uruguaye však již dosahuje svého vrcholu a namísto obchodu se svými sousedy se začaly orientovat právě na Spojené státy. Analytici se tak obávají, že pokud právě tyto země Mercosur opustí, další integrace a ekonomické reformy se stanou minulostí.
Pořadatel summitu, brazilský prezident a umírněný levicový politik Luíz Ignacio Lula da Silva přesto krotí vášně účastníků.
Přestože věří ve volný obchod a pokračující integraci, nehodlá nic uspěchat. Události ve Venezuele, popřípadě Bolívii ho přesto neděsí.
"Nebál jsem se socialismu 19. století, a nemám obavy ani co se 22. století týká," pronesl v Riu.
Venezuelská ropa zamíří na jih
Současně již podepsal se svým venezuelským protějškem dohodu týkající se dodávek ropy.
V Brazílii tak v brzké době vyroste státní rafinerie a studie by měla zhodnotit možnost vystavění obřího ropovodu z Venezuely do severobrazilského města Recife.
Rozhodnutí by mělo padnout již v tomto roce a v dalším stadiu by mohl být ropovod prodloužen do Argentiny, Paraguaye a Uruguaye.