Jihoafrický Ústavní soud dnes prohlásil, že odpírat gayům a lesbičkám právo na manželství odporuje ústavě. Poslancům parlamentu nařídil, aby během jednoho roku upravili současný zákon o manželství tak, aby se vztahoval i na páry stejného pohlaví.
"Současná definice manželství je v rozporu s ústavou," řekl doslova soudce Ústavního soudu.
Jaká je situace ve světě ČTĚTE ZDE
V případě, že by ani rok nestačil jihoafrickému parlamentu na prosazení změn, bude manželství nově definováno zcela automaticky. Podle rozhodnutí soudců už nebude manželství považováno za svazek muže a ženy, ale svazek dvou osob.
Rozhodnutí jihoafrického soudu přišlo v den, kdy má belgický parlament rozhodnout o tom, zda homosexuálním párům povolí adoptovat děti. Hlasování poslanců se v Bruselu očekává během odpoledne.
Jihoafrická republika se po Belgii, Nizozemí, Španělsku a Kanadě stane teprve pátou zemí na světě, která umožňuje gayům a lesbičkám sňatky.
O situaci gayů a lesbiček u nás se DOČTETE ZDE
Jihoafrická republika se po éře apartheidu stala nejpokrokovější africkou demokracií a jediným africkým státem specificky deklarujícím rovné příležitosti pro gaye a lesby. Vláda se však přesto postavila proti snaze soudu změnit zákony s okamžitou platností a vymohla si tak alespoň projednání v parlamentu.
Kritici tohoto kroku se tradičně rekrutují z řad církve. Většina církevních hodnostářů se nechala slyšet, že je proti a že se soud pouze vysmívá veřejnému mínění v převážně katolické zemi.
Naopak právníci gay a lesbických organizací byly rozhodnutím soudu zklamáni.
"Je to trochu zklamání. Vypadá to jako jeden krok dopředu a jeden zpět," řekl Keketso Maema, právnička projektu Lesbian and Gay Equality. Dobrou zprávou podle ní je, že i kdyby parlament rok nic nedělal, zákon upravující manželství bude přesto novelizován a sňatky párů stejnéh pohlaví vstoupí v platnost.