Jihokorejské ženy přebírají vládu nad diplomacií

Lucie Kalivodová
3. 3. 2010 14:41
Podobné změny se dějí napříč všemi rezorty. Ženy se pomalu usazují na různých postech
Foto: Reuters

Soul - Když Kim Hyo-eun nastoupila v roce 1992 na jihokorejské ministerstvo zahraničí, musela vyplňovat osobní dotazníky, které je povinen vyplnit každý nový diplomat.

Při vyplňování informací o svých příbuzných narazila pouze na kolonku "manželka", nikoli však "manžel". Nebylo se čemu divit. V té době prošla zkouškami na práci v diplomatických službách, jen hrstka žen.

"V roce, kdy jsem skládala zkoušku já, složil zkoušku neočekávaný počet žen - celkem tři, což bylo nebývalé," řekla Kim Hyo-eun, která je nyní šéfkou týmu zabývajícího se změnami klimatu.

Střih. Rychle kupředu do roku 2010. Kim Sang-jin, vedoucí ministerského manažerského týmu vidí ve složení jihokorejského diplomatického sboru výraznou změnu.

V posledních pěti letech prošlo úspěšně testem pětapadesát procent žen z více než sto padesáti lidí, kteří ho psali. Složení náročné zkoušky je vstupenkou do diplomatických kruhů. Stav, který nastal na jihokorejském ministerstvu zahraničí, je symbolický příkladem.

Podobné změny se dějí napříč všemi rezorty. Ženy se pomalu, ale jistě usazují na všemožných postech. Mnoho žen začalo v posledních letech pracovat také ve veřejných službách.

Jihokorejský parlament.
Jihokorejský parlament. | Foto: Reuters

V roce 1996 bylo přijato vládní nařízení, podle něhož muselo být během roku zaměstnáno na všech ministerstvech nejméně třicet procent zástupkyň ženského pohlaví. Nyní platí tato kvóta i pro muže, neboť žen se na tyto posty hlásí čím dál tím více.

"Manažeři za námi chodí a stěžují si, že mají v kancelářích příliš mnoho žen," řekl Kim Sang-jin. "Máme najednou nedostatek mužů," dodal. Současný nárůst počtu žen pracujících ve veřejných službách, je odpovědí na snahy vlády rozšířit v zemi demokracii po desítkách let vojenského vedení.

Ve srovnání s jinými průmyslově vyspělými ekonomikami, jsou však vzdělané jihokorejské ženy zaměstnávány stále dost zřídka, neboť vdaná žena má být především matkou a má se starat o rodinu.

Důkazem jsou například čtyři největší firmy jako je Samsung, Hyundai, LG a SK, které tamní ekonomice dominují a ve kterých pracuje méně než dvě procenta žen. Ve vedení těchto firem nenajdete téměř žádnou dámu.

 

Právě se děje

před 4 minutami

Český řidič kamionu zemřel na německé dálnici, když narazil do kolony aut

Při nehodě na dálnici v německém Sasku-Anhaltsku zahynul český řidič kamionu, který zřejmě kvůli nepozornosti naboural do kolony stojících vozidel. Informoval o tom deník Leipziger Volkszeitung. Neštěstí se stalo v pondělí odpoledne na dálničním úseku mezi Halle a Lipskem poblíž města Merseburg. Čtyřiatřicetiletý řidič zůstal po nárazu do stojícího kamionu zaklíněný v kabině a na místě podlehl svým zraněním. Podle policie zatím není zřejmé, zda řidiče přemohla únava nebo nehodu způsobila chvilková nepozornost.

Zdroj: ČTK
Další zprávy