Korejci otevřeli luxusní věznici. Zn: Jen pro cizince

Lucie Kalivodová
26. 2. 2010 5:46
Počet cizinců v jihokorejských vězeních se za poslední čtyři roky zdvojnásobil
Ilustrační fotografie.
Ilustrační fotografie. | Foto: Reuters

Soul - Jižní Korea otevírá první zařízení pro vězně-cizince. Věznice svým "obyvatelů" nabídne západní kuchyni a satelitní televizní programy v angličtině, čínštině, ruštině a arabštině.

Počet cizinců v jihokorejských vězeních se za poslední čtyři roky zdvojnásobil. Vystoupal už k 1500 osobám. Podle ředitele věznice budou moci vězni i nadále snít svůj "korejský sen", který je do země ve valné většině zavedl z chudších zemí.

Nová věznice leží v Cheonanu, sto kilometrů na jih od hlavního města Soulu a pojme až dvanáct set trestanců. V současné době tam pobývá 591 cizinců a 263 korejských vězňů, kteří se ve valné většině starají o uklízení, vaření a údržbářské práce.

Vězenští hlídači hovoří plynule anglicky, rusky nebo čínsky. Jeden z amerických vězňů novinářům při jejich návštěvě řekl, že ve srovnání s ostatními jihokorejskými věznicemi je tady nabídka jídla a vzdělání na daleko vyšší úrovni než jinde.

Vedle korejské kuchyně se zde totiž nabízejí také západní pokrmy.

Vězni se mohou během svého pobytu vzdělávat - mají například možnost navštěvovat hodiny korejské kultury nebo se ponořit do mezinárodní knihovny, kterou vybavila řada zahraničních ambasád ze Soulu 5600 knihami.

Ilustrační fotografie.
Ilustrační fotografie. | Foto: Reuters

Podle vyjádření vlády je věznice zařízena tak, aby respektovala lidská práva vězňů a jednala s nimi lidsky nehledě na jejich mateřský jazyk, kulturu, náboženství či region.

"Zřídili jsme toto zařízení, aby vězni-cizinci nepřestali věřit ve svůj ´korejský sen´," prohlásil podle zpravodajského serveru BBC ředitel věznice Kim Pyung-gun.

"Chceme jim dát ještě naději," dodal. Zahraniční delegace měly v úterý šanci si nové vězení prohlédnout.

"Doufáme, že věznice poskytne trestancům lepší a systematičtější nápravu," řekl při slavnostním otevření ministr spravedlnosti Lee Ki-nam.

"Je skvělé, že se korejská vláda rozhodla poskytnout odsouzeným cizincům lepší podmínky," řekl listu The Korea Times po prohlídce věznice bangladéšský ambasador, který ji navštívil ve společnosti 16 dalších velvyslanců.

 

Právě se děje

Další zprávy