Washington - Jednání mezi Spojenými státy a Jižní Koreou ohledně vývozu amerického hovězího ustrnula na mrtvém bodě. Zdánlivě nevinná záležitost se vyvinula v krizi, která otřásá vládou jihokorejského prezidenta Lee Mjung-baka.
Lee sice vyhrál s velkým náskokem v prosincových volbách, ovšem od té doby, co v dubnu oznámil, že Korea obnoví dovoz amerického hovězího masa, šla jeho popularita dolů o polovinu.
Důvodem jsou obavy z nemoci šílených krav (BSE), které export masa z USA na důležitý korejský trh roku 2003 zastavily.
USA nechtějí ustoupit
Po demonstracích, kterých se účastnilo i osmdesát tisíc lidí, do Spojených států zamířil korejský ministr obchodu Kim Čong-hun, aby se Washington pokusil přesvědčit k ústupkům.
Korejská vláda požaduje, aby USA do země nevyvážely maso z kusů starších než 30 měsíců, které jsou k BSE náchylnější.
Administrativa USA však zatím zůstávala neoblomná a jednání uvázla na mrtvém bodě. Frustrovaný korejský ministr se tak raději chtěl vrátit domů a rozhovory přerušit.
Podle jihokorejské agentury Yonhap se však nakonec nechal přesvědčit a ve Washingtonu ještě zůstane.
V sázce je dohoda o volném obchodu
"Spojené státy přišly s návrhem, podle kterého jsou třeba další přímé rozhovory mezi oběma stranami," citovala Yonhap úředníka z korejského ministerstva obchodu. "Není jasné, jestli jsou zde nějaké větší změny v americkém postoji, které by ospravedlňovaly tento požadavek."
Demonstrantům však připadají současné požadavky korejské vlády nedostačující a chtějí hovězí z USA v zemi zase zakázat.
Lee je tak mezi dvěma mlýnskými kameny - musí reagovat jak na volání protestujících, tak na tlak USA. Korejský prezident se bojí, že by znovuzavedení úplného zákazu importu amerického hovězího ohrozilo dohodu o volném obchodu mezi zeměmi.
Odnese to zřejmě premiér
Minulý týden nabídl korejský premiér Leemu rezignaci své vlády. Očekává se, že budou coby obětní beránci "předhozeni davu" někteří z ministrů, včetně premiéra, ministra zahraničí, ministra zdravotnictví a ministra zemědělství.
Demonstranti však poukazují na to, že nejde jen o otázku hovězího - podle nich je současná krize jen příznakem toho, že prezident je odtržen od reality a nedbá o potřeby běžných Korejců.
Lee navíc čelí demonstracím dopravců, kterým se nelíbí vysoké ceny ropy.