Soul – Jihokorejská prezidentka Pak Kun-hje prohlásila, že odstoupí, pokud parlament přijde s plánem bezpečného předání moci.
Úterní překvapivé prohlášení následovalo po vlně mohutných demonstrací, při kterých lidí žádali prezidentčinu demisi kvůli korupčnímu skandálu kolem její poradkyně. Šéfka státu až dosud rezignovat odmítala.
Opozice ale prezidentčin návrh odmítla. Jednotná demokratická strana, která je hlavním opozičním uskupením v zemi, nabídku prezidentky označila za zdržovací taktiku a snahu uniknout procesu sesazení.
Strana zároveň uvedla, že bude pokračovat ve svém úsilí zahájit proces sesazení hlavy státu v parlamentu, přičemž hlasování by se mohlo uskutečnit již v pátek.
Zákonodárný sbor ovládá koalice opozičních stran poté, co prezidentčina konzervativní Strana nových obzorů nečekaně ztratila většinu v letošních dubnových volbách.
"Ještě jednou se omlouvám národu za svou neupřímnost," řekla Pak Kun-hje. "Navrhuji parlamentu, aby rozhodl o mé budoucnosti, včetně zkrácení mého funkčního období. Odstoupím ze své funkce, jakmile bude nalezen způsob, jak stabilně předat moc, aby se minimalizovala možnost politických nepokojů a bezvládí," uvedla v televizním vystoupení.
Poslanec Jednotné demokratické strany Pak Kwang-on prohlásil, že se prezidentka pokouší pozdržet svůj odchod, místo aby oznámila svou rezignaci. "Místo aby jednoduše podala demisi, žádá parlament, aby stanovil datum její rezignace. Ví, že to povede k diskusi o tom, kdy uspořádat prezidentské volby, čímž se vše pozdrží," řekl Pak.
Podle jihokorejské ústavy musejí být nové volby zorganizovány do 60 dní od rezignace či sesazení hlavy státu.
"Nechce, aby ji zákonodárný sbor sesadil, a domnívá se, že poslanci nebudou schopni v brzké době dosáhnout dohody. Takže celý proce komplikuje a snaží se část viny svalit na parlament," uvedl politolog Sin Jul.
Demonstrací přibývalo
Rozsah demonstrací proti prezidentce v posledních týdnech narůstal. O víkendu demonstrovalo podle organizátorů protestních akcí v Soulu 1,3 milionu lidí a dalších 500 000 demonstrantů vyšlo do ulic v jiných jihokorejských městech.
Conflicts: PHOTO: Huge demonstration against the president tonight in #Seoul #SouthKorea - pearswickpic.twitter.com/oyngeGf6Hx
— MEDIA COPAZ (@mediacopaz) November 26, 2016
Policejní odhad počtu účastníků shromáždění proti prezidentce je tradičně menší: zhruba 260.000 lidí.
Protestující, jichž se více než měsíc každý víkend scházely statisíce v ulicích metropole i jiných měst, požadují rezignaci Pak Kun-hje kvůli korupčnímu skandálu, který otřásl její vládou.
Prezidentka spolupachatelkou?
Prezidentka se v předchozích dnech už dvakrát omluvila ve státní televizi, odstoupit nicméně odmítala. Kromě korupčních obvinění je i terčem nespokojenosti kvůli ekonomické situaci v zemi.
Skandál se točí kolem důvěrnice prezidentky Čche Son-sil, jež čelí podezření, že zneužívala vztahu s Pak Kun-hje k vlastnímu obohacení. Před necelým týdnem jihokorejské státní zastupitelství Čche Son-sil obvinilo a oznámilo, že existuje podezření, že prezidentka je spolupachatelkou. Prokuratura začala v této souvislosti chystat prezidentčin výslech. K "čestnému odchodu" z funkce vyzvali Pak Kun-hje i její spojenci z vládnoucí konzervativní strany.
Podpora jihokorejské hlavy státu u veřejnosti se propadla na pět procent. Nejhůře si stojí u mladých lidí mezi 19 a 29 roky, v této skupině podporují Pak Kun-hje dvě procenta Jihokorejců.