Jihokorejce živí šmírování, natáčejí porušování zákona

Zahraničí Zahraničí
1. 10. 2011 14:03
Lovci odměn pobíhají v ulicích s kamerami, pak inkasují od vlády peníze
Ulice Soulu (ilustrační foto).
Ulice Soulu (ilustrační foto). | Foto: Martin Novák

Soul - Říkají jim paparazzi, přestože to je popis nepřesný. V hledáčku jejich videokamer se totiž neobjevují celebrity a politici, nýbrž obyčejní lidé na ulicích, v obchodech a úřadech - všichni ti, kteří porušují zákon.

Řeč je o novém fenoménu, který sílí v Jižní Koreji. Jak napsal list The New York Times (NYT), s prohlubující se ekonomickou krizí stále více lidí využívá štědrých státních odměn poskytovaných za nahlášení trestných činů.

"Někteří lidé nás nenávidí," říká devětatřicetiletý bývalý učitel angličtiny Im Hyun-seok. "My ale děláme jen to, co po nás zákony chtějí".

Vydělám třikrát víc

Im se rozhodl pro novou kariéru profesionálního lovce odměn před sedmi lety a vyplácí se mu to. Ročně si vydělá 85 tisíc dolarů, což je třikrát víc než průměrný učitelský plat.

Pracovní příležitosti se nacházejí prakticky všude, píší NYT. Stačí s kamerou v ruce objevit nelegální vypouštění jedovatého odpadu do řeky, dokázat, že majitel budovy nechal dveře únikových východů zamčené, zdokumentovat, jak lékaři při platbách neposkytují potvrzení, nebo jednoduše natočit kuřáka, jak z auta vyhazuje nedopalek cigarety.

Im ale nejraději ze všeho "chytá" ty, kteří na stavbách spalují odpad.

Důkazní materiál pak předá úřadům a ty mu vyplatí odměnu. Za odhozenou cigaretu to je 5 dolarů, za spalování odpadu 40. Státu se to vyplácí. Šetří na platech pro své úředníky a pokuty uvalené na provinilce často desetkrát převyšují výši odměn.

Nejsme práskači

Odměny mají v Jižní Koreji dlouhou tradici. Vláda tak v minulosti chtěla povzbudit občany, aby hlásili severokorejské špiony.

"Sousedům nic o své práci neříkám," citovaly NYT dalšího lovce odměn, čtyřiašedesátiletého Bang Jae-wona. "Za svou práci se ale nestydím. Těm, kteří nás nazývají práskači, vzkazuji: "Proč se nechováte podle zákona?" dodal.

Přesný počet lovců odměn známý není. Jen jihokorejské ministerstvo školství jim ale za poslední dva roky vyplatilo bezmála tři miliony dolarů. "Ta myšlenka je dobrá, ale když si z toho lidi udělají profesi na plný úvazek, dochází k privatizaci bezpečnostního aparátu, a to přináší etické otázky," soudí Lee Yoon-ho, profesor policejní práce na univerzitě Dongguk v Soulu.

 

Právě se děje

Další zprávy