Jihoameričané se opřeli do totalitního Cháveze

Roman Gazdík
10. 10. 2007 8:55
Lidé chtějí změnu, hájil levici exprezident Chile
Chilský exprezident Ricardo Lagos
Chilský exprezident Ricardo Lagos | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Poslední den konference Forum 2000 patřil vedle východní Evropy i Latinské Americe.

Budoucnost tamní demokracie byla tématem diskuse, které se zúčastnili například chilský exprezident Ricardo Lagos, bývalý předseda Latinskoamerického parlamentu Humberto Celli, venezuelská studentka Angela Esposito či český exministr vnitra Jan Ruml.

Mluvilo se zejména o situaci ve Venezuele.

Ricardo Lagos, který pronesl úvodní projev, se brzy omluvil, musel odjet na letiště. Diskusi tak předčasně opustil muž, který - jako jediný z přítomných - zastával o něco benevolentnější postoj vůči politice venezuelského prezidenta Hugo Cháveze.

Letošní Forum 2000
Letošní Forum 2000 | Foto: Ondřej Besperát

Únava z pravice

V narážce na Chávezovu snahu změnit venezuelskou ústavu, aby mohl být venezuelský prezident volen donekonečna, Lagos připomenul, že k podobným změnám došlo například i v Brazílii nebo v Peru.

Chilský exprezident se také domnívá, že směřování Latinské Ameriky doleva, o kterém se na Západě hodně diskutuje, není ani tak způsobeno zakořeněným politickým názorem, jako spíš vyčerpaností z politiky předchozích pravicových vlád.

"Není to zcela pravda, že lidé jdou doleva, jde o to, že chtějí změnu a volí někoho jiného. Změna vůdce v zemi tak velké, jako je Brazílie, je znakem demokracie v této zemi. Podobně zvolení Eva Moralese, který je prvním indiánským prezidentem Bolívie. A to, že zvolíte ženu v Chile (současná prezidentka Michelle Bachelet, pozn. redakce) je znakem větší demokracie a nikoli menší demokracie," prohlásil chilský exprezident.

Během latinsko-americké debaty se mluvilo hlavně o politice venezuelského Huga Cháveze.
Během latinsko-americké debaty se mluvilo hlavně o politice venezuelského Huga Cháveze. | Foto: Reuters

Lagos rovněž zdůraznil nutnost spravedlivé distribuce prostředků získaných ze stoupajících cen nerostných surovin, ze kterých nyní Jižní Amerika těží.

Chávezovskou cestou ne

Ostře proti současné venezuelské politice vystoupil bývalý předseda Latinskoamerického parlamentu, Venezuelan Humberto Celli.

Podle Celliho dochází ve Venezuele k potírání svobody slova, uvězňování politických odpůrců a celkové totalitarizaci společnosti.

"Chávez využívá velkých peněz z ropy, aby posílil svůj osobní obraz. Pomoc, kterou Venezuela poskytuje zemím jako Bolívie, Bělorusko, Kuba nebo Nikaragua, není schválena vládou a nepodléhá žádné kontrole," prohlásil.

Česko zastupoval exministr vnitra Jan Ruml.
Česko zastupoval exministr vnitra Jan Ruml. | Foto: Ludvík Hradilek

Chávez se prý chová jako absolutní monarcha, který nerespektuje ústavní instituce.

"Stát jsem já, to je Chávezovo heslo," uvedl Celli.

S kritikou venezuelského prezidenta a jeho plánovaných změn ústavy vystoupil i bývalý ministr vnitra ČR Jan Ruml.

"Bude přímo řídit ekonomiku země, centrální banka bude přímo podřízena prezidentovi republiky. To svět neviděl a je to nepřípustný zásah státu do nezávislých ekonomických struktur," řekl například Ruml.

 

Právě se děje

Další zprávy