Jihoafrický soud se začal zabývat vydáním Krejčíře do Česka. Na slyšení se čekalo 10 let

ČTK ČTK
21. 4. 2017 20:45
Soud v Johannesburgu se v pátek po mnoha letech začal zabývat vydáním Radovana Krejčíře. Podle státního zástupce bude případ vyřešen během několika měsíců. Soud o vydání léta brzdily paralelní procesy s Krejčířem v jiných případech. Nyní si v JAR odpykává pětatřicetiletý trest za podíl na pokusu o vraždu, únos a obchod s drogami.
Radovan Krejčíř.
Radovan Krejčíř. | Foto: Reuters

Johannesburg - Po mnohaletých odkladech se v pátek soud v Johannesburgu začal zabývat žádostí České republiky o vydání Radovana Krejčíře. Informoval o tom jihoafrický portál EWN. Projednávání extradice dosud bránily jiné procesy s Krejčířem, který si již v JAR odpykává 35letý trest. Páteční stání bylo odloženo, státní zástupce ale doufá, že případ bude uzavřen během několika měsíců.

Slyšení o extradici téměř deset let oddalovaly paralelní procesy s Krejčířem a četná odvolávání. Podle EWN sehrála roli i snaha médií zasahovat do kauzy.

Soud se v pátek zabýval také obviněním Krejčíře z pokusu o útěk z vězení, ve kterém si má odsedět 35letý trest za podíl na pokusu o vraždu, únos a obchod s drogami. Také tato kauza byla odložena.

Krejčíř si u soudu opět stěžoval na špatné podmínky ve vězení, zejména na samovazbu, kterou označil za nelidskou.

V ČR byl Krejčíř v nepřítomnosti pravomocně odsouzen za podvody s akciemi Tepláren Otrokovice, vytunelování firmy Technology Leasing a daňový únik firmy M5, za což dostal souhrnný trest 10,5 roku vězení. V případu tunelování firmy Čepro ho český soud poslal nepravomocně za mříže na 15 let, mimo jiné za přípravu vraždy celníka. Z Česka Krejčíř uprchl v roce 2005, když se mu podařil zmizet policii během domovní prohlídky.

 

Právě se děje

Další zprávy