Krejčíř drží protestní hladovku kvůli podmínkám ve vězení. Je to perzekuce, stěžuje si

ČTK ČTK
3. 11. 2016 8:31
Kvůli nevyhovujícím podmínkám ve vězení zahájil Radovan Krejčíř, který si odpykává svůj trest v Jihoafrické republice, protestní hladovku. Krejčíř se podle právníka Franka Cohena také hodlá obrátit na soud vyššího stupně s žádostí o zlepšení podmínek ve věznici v Pretorii. Český občan, který v JAR čelí stíhání v asi šesti kriminálních kauzách a v jedné byl shledán vinným a odsouzen na 35 let, tak na protest od pondělí nejedl.
Radovan Krejčíř.
Radovan Krejčíř. | Foto: Reuters

Johannesburg – Čech Radovan Krejčíř zahájil hladovku na protest proti podmínkám v jihoafrickém vězení s maximální ostrahou, kam byl nedávno převezen kvůli údajným plánům na další pokus o útěk. Uvedl to podle serveru Iol.co.za ve středu jeho právník u soudu během procesu, v němž je Krejčíř obžalován z podílu na vraždě Libanonce Sama Issy.

Krejčíř se podle právníka Franka Cohena také hodlá obrátit na soud vyššího stupně s žádostí o zlepšení podmínek ve věznici v Pretorii.

U soudu Cohen podle Iol.co.za popsal, že dozorci na Krejčíře dohlížejí, i když spí nebo jde na toaletu. Svým příbuzným prý nesmí telefonovat v češtině. Cohen si také stěžoval na to, že kvůli velmi přísné ostraze se nemohl se svým klientem dostatečně poradit. Nemohl přinést ani odnést příslušnou dokumentaci.

Český občan, který v JAR čelí stíhání v asi šesti kriminálních kauzách a v jedné byl shledán vinným a odsouzen na 35 let, tak na protest od pondělí nejedl. "To není stíhání, ale perzekuce," uvedl Cohen.

Vyšetřovatelé se dozvěděli o dalším plánovaném pokusu o osvobození Krejčíře údajně s pomocí najatých žoldáků a bývalých příslušníků armády. Krejčíř byl poté převezen do jiné věznice v Pretorii, která má oddělení pro zvlášť rizikové osoby. Soudní stání s českým občanem má nyní nově střežit i jihoafrická protiteroristická jednotka.

V České republice byl Krejčíř pravomocně odsouzen za podvody s akciemi Teplárny Otrokovice, vytunelování firmy Technology Leasing a daňový únik firmy M5, za což dostal souhrnný trest 10,5 roku vězení. V případu tunelování firmy Čepro ho český soud poslal nepravomocně za mříže na 15 let mimo jiné za přípravu vraždy celníka.

 

Právě se děje

Další zprávy