Kapské Město - Jihoafrický prezident Jacob Zuma v úterý ustál první tajné hlasování parlamentu o nedůvěře. Podle agentury Reuters hlavu státu podrželi poslanci ze Zumovy strany Africký národní kongres (ANC). Opozice tak neuspěla se svým návrhem na odvolání prezidenta, jenž je obviňován z korupce.
Zumovo sesazení podpořilo 177 zákonodárců, proti bylo 198, devět se zdrželo. Parlament je 400členný a pro úspěch návrhu se musela vyslovit prostá většina. Vzhledem k neobsazenosti pěti poslaneckých křesel chtěla opozice, aby stačila polovina z 395.
Zuma je prezidentem od roku 2009 a stojí také v čele vládní formace ANC, která má v parlamentu většinu 249 křesel. Opozice ale doufala, že tajné hlasování zbaví Zumovy spolustraníky strachu z odvety, když nepodpoří svého předsedu.
Pětasedmdesátiletý Zuma ustál několik skandálů a veřejných parlamentních hlasování o nedůvěře. Jeho oponenti v čele s opozičním Demokratickým spojenectvím (DA) se domnívají, že si Zuma udělal další nepřátele i v řadách ANC nedávnou změnou ve složení vlády. O funkci připravil respektovaného ministra financí Pravina Gordhana, což se mnoha členům ANC nelíbí. Stranu čeká v prosinci sjezd, jenž má rozhodnout o Zumově nástupci.
V polovině dubna demonstrovaly za Zumovu rezignaci desítky tisíc osob. Soud prezidenta loni v březnu usvědčil z porušení ústavy, když odmítl uhradit miliony dolarů, které ze státní pokladny použil na přestavbu svého soukromého sídla. Část peněz však později splatil.
Zumovi přitížilo i podezření, že bohatí indičtí podnikatelé s vazbami na prezidenta měli nepřípustný vliv na jmenování ministrů. Loni v listopadu jej z ohrožení demokracie obvinila Nadace Nelsona Mandely, po jehož boku Zuma začínal jako jeden z vůdců hnutí za zrušení apartheidu.
Zuma, který má čtyři oficiální manželky, nedosáhl žádného formálního vzdělání. V červnu 2005 jej tehdejší prezident Thabo Mbeki odvolal z funkce viceprezidenta kvůli podezření z rozsáhlé korupce v obchodu se zbraněmi z roku 1999.