Prezident JAR má problém. Může být obviněn ze stovek případů korupce

ČTK ČTK
29. 4. 2016 17:04
Nový rozsudek automaticky neznamená obnovení korupčních procesů vůči Zumovi, státní zástupce musí Zumu znovu obžalovat. Obvinit ho může v několika stovkách případů korupce, jež se týkají vládní zakázky na modernizaci armády v hodnotě několika miliard dolarů z roku 1999.
Jihoafrický prezident Jacob Zuma. Ilustrační foto.
Jihoafrický prezident Jacob Zuma. Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Pretoria - Nejvyšší soud v Jihoafrické republice rozhodl, že rozsudek, jímž byl prezident Jacob Zuma v roce 2009 zbaven obvinění z rozsáhlé korupce, je iracionální a měl by být revidován.

Prokuratura tak může prezidenta znovu obvinit v několika stovkách případů korupce, jež se týkají vládní zakázky na modernizaci armády v hodnotě několika miliard dolarů z roku 1999, napsala agentura Reuters.

"Dnešní den je velkým vítězstvím pro vládu práva. Věříme, že Jacob Zuma bude obžalován," prohlásil šéf opoziční strany Demokratické spojenectví (DA) Mmusi Maimane.

Rozsudek neznamená automatické obnovení procesu

Nový rozsudek automaticky neznamená obnovení korupčních procesů vůči Zumovi, státní zástupce musí Zumu znovu obžalovat. Prokuratura v pátek uvedla, že potřebuje čas, aby si verdikt nejvyššího soudu prostudovala.

Obvinění Zumy z korupce, vydírání, praní špinavých peněz a podvodu souvisí s jeho působením ve funkci viceprezidenta v letech 1999 až 2005. Z funkce byl odvolán právě kvůli skandálu kolem vládních armádních zakázek.

V roce 2009, těsně před prezidentskými volbami, byl Zuma všech obvinění z korupce zbaven s tím, že s případem bylo "politicky manipulováno".

Zumovi právníci v roce 2009 poslali soudu nahrávky, které měly mimo jiné dokazovat politické načasování Zumova obvinění.

V roce 2014 opoziční strana DA vyhrála soudní bitvu o přístup k těmto nahrávkám, které zveřejnila. Podle ní a podle nynějšího rozhodnutí nejvyššího soudu pásky nedokazují nic, co by bylo důvodem ke zrušení korupčních obvinění.

Ve vězení skončil Zumův poradce

V kauze vládní zakázky na modernizaci jihoafrické armády z roku 1999 v hodnotě pěti miliard dolarů (asi 120 miliard korun) byl mimo jiné v roce 2005 odsouzen Zumův bývalý finanční poradce Schabir Shaik.

Podle verdiktu soudu požadoval úplatek pro tehdejšího viceprezidenta Zumu od firmy Thint, místní pobočky francouzské společnosti Thales. Po dvou letech ve vězení byl ale Shaik propuštěn na kauci ze zdravotních důvodů.

Prezident Zuma čelí v poslední době tlaku na odstoupení kvůli skandálu okolo své soukromé rezidence, kterou si nechal opravit za státní peníze. Soud již vynesl rozsudek, že prezident porušil ústavu, protože nesplnil dřívější pokyn protikorupčního úřadu, aby vrátil část ze zhruba 20 milionů dolarů (asi 480 milionů Kč).

Začátkem dubna vyvolala opozice kvůli porušení ústavy v parlamentu hlasování o prezidentově odvolání. Jihoafrický parlament, v němž má většinu Zumův Africký národní kongres (ANC), ale návrh zamítl.

 

Právě se děje

před 24 minutami

Hospodářské noviny: Miliardář Šmejc koupil pražskou reprodukční kliniku

Investiční skupina Emma Capital miliardáře Jiřího Šmejce koupila pražskou reprodukční kliniku Europe IVF International, píší dnešní Hospodářské noviny (HN). Hodnotu transakce deník neuvedl, roční obrat zdravotnického zařízení je podle něj kolem 150 milionů korun. Česko patří spolu se Španělskem k hlavním centrům umělého oplodňování v Evropě, uvádějí HN. Jedním z důvodů jsou vstřícné zákony.

HN připomínají, že reprodukční medicíně v Česku dominuje zdravotnická skupina FutureLife, která spadá do svěřenských fondů premiéra Andreje Babiše (ANO). Kliniky skupiny FutureLife se kromě Česka a Slovenska nachází také ve Velké Británii, v Irsku, v Rumunsku, Finsku a Estonsku. Podle HN je FutureLife po španělské skupině IVI dvojkou na evropském trhu.

Podnikatel Jiří Šmejc je podle říjnového žebříčku časopisu Forbes s majetkem 20 miliard korun 10. nejbohatším Čechem. Šmejc je menšinovým vlastníkem a předsedou představenstva společnosti Home Credit, která poskytuje spotřebitelské půjčky.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Mongolsko se kvůli viru izoluje: zavírá hraniční přechody, školy i univerzity

Mongolsko od dnešního dne až do 2. března uzavře všechny školky, školy, univerzity a další vzdělávací zařízení. Tamní úřady se tak snaží zabránit šíření smrtícího koronaviru, který v uplynulých dnech zasáhl sousední Čínu. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na mongolská média. Úřady rovněž uzavřely pro chodce a automobilovou dopravu všechny hraniční přechody a zakázaly veškerá veřejná shromáždění.

Zdroj: ČTK
Další zprávy