reklama
 
 

Jeruzalém povede sekularista. Chce být jako Bloomberg

12. 11. 2008 12:15
Palestinská třetina obyvatel se voleb nezúčastnila

Jeruzalém - Novým starostou Jeruzaléma se stal hned v prvním kole voleb devětačtyřicetiletý sekulární magnát Nir Barkat, který po pěti letech ve funkci vystřídá ultraortodoxního Uriho Lupolianskiho.

Barkat, který své vítězství podle agentury AFP vyhlásil za "sekulární revoluci", před sebou nemá lehký úkol.

Jeruzalém je nejchudším z velkých izraelských měst s rychle rostoucí ortodoxní náboženskou komunitou a se stárnoucí a zmenšující se sekulární populací, která se raději stěhuje jinam.

Tento trend slíbil nastupující starosta změnit.

"Vidím velkou budoucnost Jeruzaléma," prohlásil po zveřejnění výsledků voleb, ve kterých získal 52 procent hlasů. Cílem je prý učinit z města "mezinárodní metropoli" a přilákat sem izraelské počítačové firmy.

Vzorem je prý Barkatovi současný starosta New Yorku Michael Bloomberg.

Palestinci nevolili

Třetina města nyní žije pod hranicí chudoby, což se týká především 250 tisíců Palestinců z východního Jeruzaléma. Ti se - jak je obvyklé - voleb ve většině nezúčastnili. Ani jeden ze tří hlavních kandidátů jim totiž neměl co nabídnout.

Barkat, ultraortodoxní rabín Meir Porush (43 procent) i ruský miliardář Arkadij Gajdamak (3,6 procenta) totiž odmítli rozdělení města na izraelskou a palestinskou část, jeden z nejdůležitějších požadavků Palestinců při jednáních o míru.

"Jeruzalém musí zůstat sjednocený," nenechal Barkat nikoho na pochybách ani při oslavách svého vítězství.

Celkem se podle izraelského serveru DEBKAfile včerejších komunálních voleb v Izraeli zúčastnilo 639 kandidátů v 159 místech. Pouze 148 z nich postavily hlavní strany Kadima, Likud a Strana práce, které se soustředí především na předčasné parlamentní volby 10. února.

autor: Roman Gazdík | 12. 11. 2008 12:15

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama