Izraelci jdou k volbám. Oči jsou upřeny k Jeruzalému

Roman Gazdík
11. 11. 2008 13:16
Jeruzalémští Palestinci hlasování bojkotují
Rabín Meir Porush volí. Nepochybně sám sebe
Rabín Meir Porush volí. Nepochybně sám sebe | Foto: Reuters

Jeruzalém - Ten obrázek je známý už desítky let: na západní straně města židovští voliči hlasující v komunálních jeruzalémských volbách; na východě se několik málo odvážných Palestinců rozhodlo učinit to samé, přestože jim to kvůli pokračující izraelské okupaci arabské části města jejich vůdci zakázali. Stejně je to i dnes.

V Izraeli probíhají komunální volby a bitva o Jeruzalém bude tou nejdůležitější. V tomto rozděleném městě, kde žije mezi 740 tisíci obyvateli 240 tisíc Arabů, se totiž rozhodne, zda zavládne v Izraeli a Palestině mír, nebo bude pokračovat nepřátelství.

Schizofrenní Jeruzalém

Situace je tu schizofrenní, a to nejen kvůli konfliktu mezi Izraelci a Palestinci, ale i uvnitř komunit. Protože naprostá většina Arabů se rozhodla volby bojkotovat, rozhoduje se na židovské straně rozdělené mezi ultraortodoxní (téměř třetina obyvatel města), nábožensky umírněnější a zcela sekulární.

Všichni tři hlavní kandidáti na starostu jdou do voleb se slibem "nedělitelnosti věčného hlavního města", které stojí v srdcích Izraelců výše než kterékoliv jiné.

Nir Barkat u Západní zdi
Nir Barkat u Západní zdi | Foto: Reuters

Realita života je zde však drsnější a neoficiální hlavní město daleko zaostává za tím, které uznávají státy OSN - kosmopolitním a moderním Tel Avivem šedesát kilometrů odsud na břehu Středozemního moře.

Na vzdělání jednoho dítěte je tu vynakládána ve srovnání s Tel Avivem jen třetina peněz, na kulturu desetina. Arabská menšina živoří v chudobě a chudá je i většina ortodoxních židů, z nichž mnozí jsou nezaměstnaní, hovoří pouze hebrejsky a svůj život věnují především studiu Tóry.

Ortodoxní versus umírnění

A populace ortodoxních rychle roste. Ještě v šedesátých letech zde tvořili desetinu obyvatelstva, nyní téměř třetinu. "V dalších deseti letech nebude nikde žádný sekulární starosta - kromě nějakých omšelých vesnic," prorokuje rabín Meir Porush ze strany Agudat Israel, jeden z hlavních kandidátů na jeruzalémského starostu.

A sekulární i mladí židé se bojí, že právě Jeruzalém půjde příkladem. Zatímco se tak v jiných státech do hlavních měst mládež většinou ráda stěhuje, Jeruzalém opouští každý rok 5000 obyvatel. Bojí se totiž rostoucího vlivu tzv. haredim, kteří nemají rádi, když se v sobotu otevírají obchody, jezdí se autem a když jsou ženy příliš odhalené.

"Každý jsme na jiné straně. Jsme všichni židé, ale způsob, jakým myslíme, je odlišný," řekl BBC pětatřicetiletý Raffi Radovan, který se s dalšími deseti přáteli rozhodl z města odstěhovat. "Cítím čím dál tím méně, že to je moje město."

Premiér Ehud Olmert ještě coby jeruzalémský starosta expanzi na Západní břeh prosazoval. Obrátil teprve teď, když vysokou politiku opouští
Premiér Ehud Olmert ještě coby jeruzalémský starosta expanzi na Západní břeh prosazoval. Obrátil teprve teď, když vysokou politiku opouští | Foto: Reuters

Tři kandidáti

Porushova věštba postupné desekularizace sice může mít reálný základ, zatím však neplatí. V průzkumech totiž dosud vedl sekulární softwarový byznysmen Nir Barkat. Ani s ním však Palestinci nepochodí lépe - jako lákadlo pravicovým voličům totiž slibuje rozšíření kolonizace palestinského Západního břehu.

Arabům tak zbyl třetí kandidát: ruský miliardář Arkadij Gajdamak, který mluví špatně hebrejsky a vlastní fotbalový klub Beitar, jehož fotbaloví fanoušci patří mezi nejrasističtější v Izraeli. Gajdamak se o arabské hlasy aktivně pokoušel a ještě těsně před volbami se snažil zabránit vyhoštění palestinské rodiny z domu, ve kterém bydlela 52 let.

Ani on však nedokázal zaujmout jednoznačně odmítavé stanovisko k anexi palestinské části města. Jediným kandiátem, který tak vyzývá obě strany k "bolestivým ústupkům" je hippie Dan Biron z liberální Strany zeleného listu, jejímž hlavním programem je legalizace marihuany.

Sám přiznává, že volit ho budou asi jen kamarádi.

Chrámová hora v Jeruzalémě: posvátné místo židovské i arabské kultury
Chrámová hora v Jeruzalémě: posvátné místo židovské i arabské kultury | Foto: Reuters

Mír v Jeruzalémě?

Žádný z uchazečů pravděpodobně v prvním kole nezíská potřebných 40 procent hlasů, a rozhodovat tak nejspíš bude až kolo druhé.

Celkem dnes podle serveru DEBKAfile může volit 4,8 milionu Izraelců, kteří vybírají z 639 kandidátů ve 159 místech. Pouze 148 z nich postavily hlavní strany Kadima, Likud a Strana práce, které se soustředí především na předčasné parlamentní volby 10. února.

Jejich hlavním předvolebním tématem bude mírový proces. O něm se však bude rozhodovat právě v Jeruzalémě, který chtějí za své hlavní město Izraelci i Palestinci.

 

Právě se děje

Další zprávy