Ukrajinské letectvo po vydání článku v časopisu Forbes přiznalo, že provozuje systém, který funguje jako ochranný deštník nad Ukrajinou. Jeho úkolem je chránit její obyvatele zejména před ruskými drony a některými řízenými střelami.
"Pokrova existuje a je využívána. Systémy elektronického boje fungují proti všem nepřátelským vzdušným útokům," řekl mluvčí ukrajinského letectva Jurij Ihnat s tím, že Pokrova není určena jen na obranu proti dronům.
Pokrova podle ukrajinského obranného průmyslu využívá technologii spoofingu (falšování), která nahrazuje satelitní signály, a tím uvádí v omyl navigační zařízení dronů. Poté, co se odkloní z trasy, proletí kolem cíle nebo havarují. Zjednodušeně funguje tak, že dronu "jemně lže", takže nikdy nemá podezření, že je klamán.
Odchylky se za letu nahromadí tak, že zbraň bezpečně mine svůj cíl. V případě íránských dronů Šáhid-136, kterými Rusové útočí především, se zfalšování rovná přibližně 5 km odchylky na uletěných 100 km. Po zprovoznění Pokrovy se podle Kyiv Post začaly v letošním lednu nacházet na zemi nepoškozené íránské drony.
Slabinou podle ukrajinského deníku je, že odkloněním by mohl dron s výbušninou či řízená střela poškodit i nezamýšlený cíl. Nicméně Šáhidy jsou vybaveny relativně malými hlavicemi, které obsahují výbušniny do 50 kilogramů, tím pádem účinnost není zase tak silná. Zmást ale ruské špičkové střely za miliony dolarů je pro Pokrovu složité, protože jejich systémy mohou odchylky způsobené falšováním potenciálně negovat, tvrdí Kyiv Post.
Detailnějších informací o systému je stále málo. Neví se, jak systém přesně vypadá, ani jakým způsobem je nasazen. Samotný název "Pokrova" odkazuje k náboženskému svátku čerpajícímu ze staré legendy, ve které se měla zjevit Panna Marie a rozprostřít svůj závoj nad chrámem v Konstantinopoli (dnešní Istanbul). To poté vedlo ke stažení obléhajících vojsk.