"Co je to cholera?" Jemen ničí epidemie i hladomor, lékaři v rozbitých nemocnicích nedostávají plat

Adéla Očenášková Adéla Očenášková
25. 12. 2017 13:26
Jemen sužovaný válkou zachvátily už dvě epidemie cholery. V místních nemocnicích leží tolik pacientů, že se do nich další nevejdou.
Humanitární krize v Jemenu - ilustrační foto.
Humanitární krize v Jemenu - ilustrační foto. | Foto: Save the Children

Saná - "Můj syn brečel. Měl průjmy a začal ubývat na váze. Byla jsem z toho smutná a vystresovaná," popisuje Sabah Abdullah Salimová, matka dvouletého Mohammeda, který trpí cholerou.

Žije v Jemenu. Zemi, kterou choroby a občanská válka v posledních letech doslova ničí. Místní jsou bez peněz, hladoví a mají vážně podlomené zdraví.

Sabah se v obavách o svého syna musela obrátit na zdravotníky humanitární organizace Mezinárodní Červený kříž. "Doufám, že jednoho dne budeme moci jíst, pít, procházet se a žít šťastně v našem městě. A ne se přemisťovat z jednoho města do druhého a koukat na své děti, jak trpí všelijakými nemocemi," přeje si Sabah, jejíž příběh v říjnu popsala americká televize CNN.

Přeplněné nemocnice

Jemen sužovaný válkou zachvátily už dvě epidemie cholery. Naděje na zlepšení svitla obyvatelům teprve letos v říjnu. Cholera ustupuje, oznámili Lékaři bez hranic a začali zavírat většinu z 37 léčeben, které se na tuto nemoc specializují.

Ghassan Abou Chaar, jenž tým této organizace v Jemenu vede, ale zároveň mírní předčasné nadšení. Upozorňuje, že rozhodně nejde o úplné vymýcení smrtelné nemoci.

Cholera se projevuje hlavně silnými průjmy, zvracením a dehydratací, s čímž souvisí i velký úbytek hmotnosti. Ne všichni Jemenci to ale vědí. "Můj soused trpěl několik týdnů zpátky těžkým průjmem a zvracením. V ten stejný den zemřel, nikdo ale netušil proč," vypráví Zayed Al Goidi.

"Neměli jsme televize ani telefony. Jen pár z nás mělo rádio, takže trvalo dlouho, než jsme pochopili, co je cholera," vzpomíná Al Goidi, který bydlí v odlehlé vesnici na západě Jemenu.

Nejbližší zdravotnické zařízení má vzdálené několik hodin. "Cesta vyjde na šedesát dolarů (v přepočtu 1300 korun). Jsme chudí a nemáme téměř žádné možnosti, jak se uživit. Abychom se zachránili, musíme dát do zástavy svůj majetek: půdu, manželky, šperky," poukazuje Al Goidi na další problém.

Mnoho lidí si hospitalizaci jednoduše nemůže dovolit. Podle mnoha svědectví navíc v - často rozbombardovaných - nemocnicích leží tolik pacientů, že se do nich další nevejdou.

Jemen jako polopoušť

Humanitární krize je tragickým odrazem války, která v Jemenu trvá tři roky. Tehdy se vlády chopili šíitští Húthíové, kteří s podporou Íránu bojují proti vládě prezidenta Abdara Rabbúa Mansúra Hádího. Na její straně zase stojí Západem podporovaná koalice v čele se sunnitskou Saúdskou Arábií.

Tragédii ve zbídačené zemi letos v listopadu ještě umocnila saúdskoarabská blokáda, která znemožnila dopravu humanitární pomoci. Ta už se předtím do Jemenu dostávala jen složitě. Ze strany Saúdské Arábie šlo o odplatu za to, že jemenští šíitští povstalci vypálili na letiště u Rijádu raketu.

Za pár dní se sice některé přístavy otevřely, situace je ale stále napjatá. Jemenci dál trpí hladomorem. V zemi, kde žije 28 milionů lidí, bojuje s nedostatkem potravin 17 milionů lidí. Uvádí to Úřad pro koordinaci humanitárních záležitostí (OCHA), který je součástí OSN. 

Státním zaměstnancům nikdo neplatí

Válka Jemence připravila i o možnost vzdělání. Některé školy zničily bomby, jiné zůstaly zavřené z bezpečnostních důvodů. Podle UNICEF se bez školní docházky ocitly miliony dětí. Stát navíc od října 2016 nevyplácí učitelům platy a někteří se tak museli poohlédnout po jiné práci.

Stejný problém trápí i zdravotnictví. Ani lékaři a zdravotnický personál už 12 měsíců nedostali plat.

"Jsme opravdu chudé. Žijeme s mojí sestrou a někdy nemáme ani na jídlo," cituje organizace Save the Children zdravotní sestru Kawkab Al Sarafiovou. Za odvedenou práci nedostala nikdy ani korunu, respektive jemenský riál.

Konflikt v Jemenu trvá od roku 2014. Válka si vyžádala už více než 10 000 obětí na životech.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Španělské státní dráhy Renfe Operadora jednají o převzetí podílu 50 procent ve společnosti Leo Express. Informoval o tom list El País

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Brazilský nejvyšší soud zrušil rozsudek, který uznal bývalého prezidenta Luize Inácia Lulu da Silva vinným v korupční kauze

Brazilský nejvyšší soud zrušil rozsudek, který uznal bývalého prezidenta Luize Inácia Lulu da Silva vinným v korupční kauze. Podle soudce Edsona Fachina případ nespadal do kompetence soudu ve městě Curitiba, který rozsudek vynesl, napsala agentura Reuters. Soudce proto nařídil, aby se případem znovu zabýval federální soud v Brasílii. Proti rozhodnutí se státní zástupce odvolá. Lula obvinění z úplatkářství dlouhodobě odmítá.

Zdroj: ČTK
Další zprávy