"Co je to cholera?" Jemen ničí epidemie i hladomor, lékaři v rozbitých nemocnicích nedostávají plat

Adéla Očenášková Adéla Očenášková
25. 12. 2017 13:26
Jemen sužovaný válkou zachvátily už dvě epidemie cholery. V místních nemocnicích leží tolik pacientů, že se do nich další nevejdou.
Humanitární krize v Jemenu - ilustrační foto.
Humanitární krize v Jemenu - ilustrační foto. | Foto: Save the Children

Saná - "Můj syn brečel. Měl průjmy a začal ubývat na váze. Byla jsem z toho smutná a vystresovaná," popisuje Sabah Abdullah Salimová, matka dvouletého Mohammeda, který trpí cholerou.

Žije v Jemenu. Zemi, kterou choroby a občanská válka v posledních letech doslova ničí. Místní jsou bez peněz, hladoví a mají vážně podlomené zdraví.

Sabah se v obavách o svého syna musela obrátit na zdravotníky humanitární organizace Mezinárodní Červený kříž. "Doufám, že jednoho dne budeme moci jíst, pít, procházet se a žít šťastně v našem městě. A ne se přemisťovat z jednoho města do druhého a koukat na své děti, jak trpí všelijakými nemocemi," přeje si Sabah, jejíž příběh v říjnu popsala americká televize CNN.

Přeplněné nemocnice

Jemen sužovaný válkou zachvátily už dvě epidemie cholery. Naděje na zlepšení svitla obyvatelům teprve letos v říjnu. Cholera ustupuje, oznámili Lékaři bez hranic a začali zavírat většinu z 37 léčeben, které se na tuto nemoc specializují.

Ghassan Abou Chaar, jenž tým této organizace v Jemenu vede, ale zároveň mírní předčasné nadšení. Upozorňuje, že rozhodně nejde o úplné vymýcení smrtelné nemoci.

Cholera se projevuje hlavně silnými průjmy, zvracením a dehydratací, s čímž souvisí i velký úbytek hmotnosti. Ne všichni Jemenci to ale vědí. "Můj soused trpěl několik týdnů zpátky těžkým průjmem a zvracením. V ten stejný den zemřel, nikdo ale netušil proč," vypráví Zayed Al Goidi.

"Neměli jsme televize ani telefony. Jen pár z nás mělo rádio, takže trvalo dlouho, než jsme pochopili, co je cholera," vzpomíná Al Goidi, který bydlí v odlehlé vesnici na západě Jemenu.

Nejbližší zdravotnické zařízení má vzdálené několik hodin. "Cesta vyjde na šedesát dolarů (v přepočtu 1300 korun). Jsme chudí a nemáme téměř žádné možnosti, jak se uživit. Abychom se zachránili, musíme dát do zástavy svůj majetek: půdu, manželky, šperky," poukazuje Al Goidi na další problém.

Mnoho lidí si hospitalizaci jednoduše nemůže dovolit. Podle mnoha svědectví navíc v - často rozbombardovaných - nemocnicích leží tolik pacientů, že se do nich další nevejdou.

Jemen jako polopoušť

Humanitární krize je tragickým odrazem války, která v Jemenu trvá tři roky. Tehdy se vlády chopili šíitští Húthíové, kteří s podporou Íránu bojují proti vládě prezidenta Abdara Rabbúa Mansúra Hádího. Na její straně zase stojí Západem podporovaná koalice v čele se sunnitskou Saúdskou Arábií.

Tragédii ve zbídačené zemi letos v listopadu ještě umocnila saúdskoarabská blokáda, která znemožnila dopravu humanitární pomoci. Ta už se předtím do Jemenu dostávala jen složitě. Ze strany Saúdské Arábie šlo o odplatu za to, že jemenští šíitští povstalci vypálili na letiště u Rijádu raketu.

Za pár dní se sice některé přístavy otevřely, situace je ale stále napjatá. Jemenci dál trpí hladomorem. V zemi, kde žije 28 milionů lidí, bojuje s nedostatkem potravin 17 milionů lidí. Uvádí to Úřad pro koordinaci humanitárních záležitostí (OCHA), který je součástí OSN. 

Státním zaměstnancům nikdo neplatí

Válka Jemence připravila i o možnost vzdělání. Některé školy zničily bomby, jiné zůstaly zavřené z bezpečnostních důvodů. Podle UNICEF se bez školní docházky ocitly miliony dětí. Stát navíc od října 2016 nevyplácí učitelům platy a někteří se tak museli poohlédnout po jiné práci.

Stejný problém trápí i zdravotnictví. Ani lékaři a zdravotnický personál už 12 měsíců nedostali plat.

"Jsme opravdu chudé. Žijeme s mojí sestrou a někdy nemáme ani na jídlo," cituje organizace Save the Children zdravotní sestru Kawkab Al Sarafiovou. Za odvedenou práci nedostala nikdy ani korunu, respektive jemenský riál.

Konflikt v Jemenu trvá od roku 2014. Válka si vyžádala už více než 10 000 obětí na životech.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 5 hodinami

Dálnici D5 u Berouna zavřela nehoda tří aut

Dálnici D5 poblíž Berouna v neděli večer zhruba na hodinu zavřela ve směru na Plzeň nehoda dvou osobních aut a kamionu. Jeden muž je těžce zraněný, záchranáři na místo poslali i vrtulník. Vyplývá to z informací od policejní mluvčí Lucie Novákové a Národního dopravního informačního centra.

"Máme tam havarovaná dvě osobní vozidla. Kousek před nimi je zastavený ještě kamion, který byl taky účastníkem dopravní nehody," popsala Nováková místo havárie. Těžce zraněný muž je z jednoho z osobních aut, dodala.

Zdroj: ČTK
Další zprávy