Jemenu hrozí největší hladomor, jaký svět viděl během posledních desítek let, varuje OSN

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
9. 11. 2017 10:51
Jemen je na pokraji katastrofální humanitární krize. Podle OSN zemi hrozí největší hladomor za několik desítek let. Důvodem je podle organizace blokáda ze strany Saúdské Arábie, kvůli které do země neproudí humanitární pomoc.
Sedm milionů lidí v Jemenu je na pokraji hladomoru, mezi nejzranitelnější patří malé děti.
Sedm milionů lidí v Jemenu je na pokraji hladomoru, mezi nejzranitelnější patří malé děti. | Foto: Reuters

New York - Jemenu hrozí "největší hladomor, jaký svět viděl během posledních několika desítek let".

Uvedla to OSN s tím, že k této situaci může dojít, pokud vojenská koalice vedená Saúdskou Arábií nepovolí do Jemenu přístup humanitární pomoci. Na svědomí tak bude mít miliony obětí.

Minulý týden navštívil Jemen Mark Lowcock, šéf Úřadu OSN pro koordinaci humanitárních záležitostí (UNOCHA). O katastrofální situaci pak informoval Radu bezpečnosti OSN.

Novinářům řekl, že je potřeba okamžitě uvolnit přístup do přístavů a povolit pravidelné lety na letiště v Saná a Adenu.

Koalice zpřísnila blokádu Jemenu tento týden poté, co byla ze země vypálena raketa na letiště u Rijádu, kterou se podařilo zneškodnit.

OSN tvrdí, že organizace poskytující pomoc nebyly předem informovány o rozhodnutí mezinárodní koalice uzavřít pozemní vstupy, přístavy a letiště.

Rozhodnutí zřejmě zhorší současnou humanitární krizi v Jemenu, která podle OSN již stáhla zhruba sedm milionů lidí na pokraj hladomoru a vyvolala epidemii cholery, kterou se nakazilo téměř 900 000 lidí, napsaly agentury AP a Reuters.

Saúdská Arábie velí arabské letecké koalici, která se zapojila do bojů v Jemenu na straně tamní vlády v roce 2015. Konflikt má 10 000 obětí a uvrhl většinu Jemenců do humanitární krize.

Video:
 

Právě se děje

Další zprávy