V Jemenu byl v tichosti pohřben exprezident Sálih zabitý povstalci, zemi vedl 33 let

ČTK ČTK
10. 12. 2017 6:50
Ve vesnici nedaleko jemenské metropole Saná byl v sobotu v tichosti pohřben někdejší dlouholetý prezident Alí Abdalláh Sálih, jehož na začátku týdne zabili jeho někdejší spojenci, povstalečtí Húsíové. Sálih stál v čele země 33 let, v roce 2012 ho nahradil jeho tehdejší viceprezident Abdar Rabbú Mansúr Hádí. O dva roky později se Sálih spojil se šíitskými Húsíi a vojenské oddíly jim pomohly dobýt Saná a přinutit Hádího uprchnout do Saúdské Arábie. Spojenectví mezi Sálihem a povstalci podporovanými Íránem se rozpadlo minulý týden, když bývalá hlava státu oznámila, že je ochotna vyjednávat se Saúdskou Arábií a jejími spojenci. Povstalci to považovali za zradu a Sáliha zabili.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters
 

Právě se děje

před 2 minutami

Agentura EU pro bezpečnost letectví schválila obnovení provozu Boeing 737 MAX

Agentura EU pro bezpečnost letectví schválila obnovení provozu letadel Boeing 737 MAX. Provoz byl před téměř dvěma lety přerušen kvůli nehodám.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 37 minutami

Ruský parlament ratifikoval prodloužení smlouvy o kontrole jaderných zbraní

Dolní komora ruského parlamentu ve středu ratifikovala prodloužení smlouvy s USA o kontrole jaderných zbraní z roku 2010, na kterém se v úterý dohodla Moskva s Washingtonem. Informují o tom světové agentury. Poslanci prodloužení dohody o pět let schválili jednohlasně den poté, co si telefonovali prezidenti Ruska a Spojených států a země si vyměnily příslušné diplomatické nóty.

Odpovídající návrh zákona poslal do Státní dumy prezident Vladimir Putin v úterý večer, napsala agentura Interfax. Podle náměstka ministra zahraničí Sergeje Rjabkova bude smlouva prodloužena o pět let bez jakýchkoli předběžných podmínek. Spojené státy a Rusko se na prodloužení úmluvy dohodly jen několik dní před vypršením její platnosti.

Podle agentury AP se Washington s Moskvou dohodl, že všechny nezbytné formální procedury země dokončí během několika dní. Smlouvu musí ratifikovat ruští zákonodárci. Po Státní dumě, tedy dolní komoře ruského parlamentu, ji musí schválit horní komora, Rada federace, což se očekává ještě dnes. Schválení amerického Kongresu není zapotřebí, dodala AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy