"Kreml používá dodávky potravin jako skrytou zbraň proti rozvojovým zemím. Dramatické důsledky ruské války se přelévají do celého světa. A to zvyšuje ceny potravin, uvrhuje lidi do chudoby a destabilizuje celé regiony. A za tuto potravinovou krizi je zodpovědné výhradně Rusko," vyčítal stále ještě přítomnému Něbenzjovi Michel.
Poté šéf Evropské rady řekl, že Kreml se také zaměřuje na sklady obilí a na Ukrajině ho krade, přičemž vinu přehazuje na jiné. "To je zbabělé. Je to propaganda, čistá a jednoduchá propaganda. EU ale nemá žádné sankce vůči zemědělskému sektoru v Rusku," hřímal Michel. Nato se ruský velvyslanec zdvihl a odcházel z místnosti. "Můžete odejít z místnosti, možná je jednodušší neposlouchat pravdu," volal za ním Michel.
Ruská invaze na Ukrajinu rozpoutala celosvětovou potravinovou krizi, v jejímž důsledku prudce vzrostly ceny obilí, jedlých olejů, pohonných hmot a hnojiv. Rusko a Ukrajina zajišťují téměř třetinu světových dodávek pšenice, Rusko je také vývozcem hnojiv a Ukrajina je vývozcem kukuřice a slunečnicového oleje.
Kdo je Něbenzja
Něbenzja působí jako stálý zástupce Ruska při Organizaci spojených národů od roku 2017. Předtím zastával funkci náměstka ruského ministra zahraničí. V minulosti například pracoval také jako poradce stálé mise Ruska při OSN v New Yorku či jako zástupce ruského vyslance při OSN v Ženevě.
Podle bývalého politika a ředitele Knihovny Václava Havla Michaela Žantovského jde o kariérního diplomata, který se od některých jiných ruských představitelů, jakým je například ministr zahraničí Sergej Lavrov, liší.
"On čte stanoviska z papíru a jeho neverbální výraz trochu nasvědčuje tomu, že je mu to asi trapné. Ale v tom případě by to neměl dělat," komentoval Žantovský jeho vystoupení na půdě OSN pro Aktuálně.cz v dubnu letošního roku.