Situace ohledně jaderného programu Iránu je stále vážnější. A to tak, že tři země, Francie, Británie a Německo, sepsaly v neděli prohlášení, které adresují do USA a Iránu. V prohlášení vyjádřily znepokojení nad stupňováním napětí v Perském zálivu a rizikem krachu dohody mezinárodních mocností s Íránem o jeho jaderném programu z roku 2015.
Zmiňovaná trojice zemí, která patří mezi signatáře dohody o jaderném programu Iránu, vyzývají k obnově dialogu mezi oběma stranami. Íránský prezident Hasan Rúhání v neděli v televizním projevu řekl, že Írán je připraven jednat se Spojenými státy, jestliže Washington zruší své sankce a vrátí se k jaderné dohodě, od níž odstoupil v roce 2018.
"Vždycky jsme věřili v jednání… Jestliže (USA) zruší sankce, ukončí ekonomický nátlak a vrátí se k dohodě, jsme připraveni jednat s Amerikou hned dnes, rovnou a kdekoliv," řekl íránský prezident.
V důsledku obnovených sankcí USA proti Íránu a rozhodnutí Teheránu už dále nedodržovat některé z jeho závazků, by se mohla dohoda podepsaná dnešního data před čtyřmi lety zhroutit, obává se trojice evropských států.
"Rizika jsou taková, že je nezbytné, aby všechny zainteresované strany zvážily možné důsledky, začaly jednat odpovědně a zaměřily se na hledání prostředků, jak zastavit eskalaci napětí a obnovit dialog," stojí v prohlášení zveřejněném úřadem francouzského prezidenta.
Dohodu zakotvující zmírnění sankcí vůči Teheránu výměnou za omezení jeho jaderného programu loni vypověděly Spojené státy. Washington následně na Teherán uvalil nové sankce, které mimo jiné omezují možnosti Íránu obchodovat s ropou. Teherán požádal ostatní signatáře smlouvy, tedy Francii, Británii, Německo, Rusko a Čínu, aby ho od dopadů amerických sankcí uchránili, ti to ale neučinili. Írán letos v květnu sdělil, že některé závazky z dohody přestává plnit.