Írán urychlí obohacování uranu. Nelekneme se urážek od USA, vzkázal Chameneí

ČTK ČTK
Aktualizováno 26. 6. 2019 16:02
Irán urychlí obohacování uranu už ve čtvrtek, kdy vyprší lhůta daná evropským státům, které tomu mohly zabránit. Ve středu to podle agentury Reuters řekl mluvčí íránské organizace pro atomovou energii Behrúz Kamálvandí.
Ajatolláh Alí Chameneí.
Ajatolláh Alí Chameneí. | Foto: Reuters

Spojené státy loni odstoupily od mezinárodní jaderné dohody s Íránem a zavedly proti islámské republice sankce. Írán letos oznámil, že postupně začne části dohody vypovídat, pokud se ostatním signatářům nepodaří americké sankce alespoň částečně obejít.

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov odpoledne prohlásil, že Moskva se pokusí přimět Spojené státy a Írán, aby zahájily civilizovaný dialog. Americký prezident Donald Trump následně v rozhovoru s televizí Fox prohlásil, že se chce vyvarovat ozbrojeného střetu s Teheránem, případná válka by ale byla rychlá.

"Nemluvím o invazi. Jen říkám, že pokud by se něco stalo, nevleklo by se to moc dlouho," dodal americký prezident, který na adresu íránského vedení poznamenal, že není moc bystré.

"Lhůta (íránské) organizace pro atomovou energii pro překročení 300kilogramového limitu na produkci obohaceného uranu zítra (ve čtvrtek) vyprší," řekl Kamálvandí s tím, že od tohoto data bude obohacování uranu urychleno.

Írán je pod tlakem amerických sankcí, které byly postupně zavedeny poté, co Spojené státy loni odstoupily od mezinárodní jaderné dohody s Íránem z roku 2015. Dohodu kritizoval prezident Trump s tím, že opomíjí íránský balistický program a roli islámské republiky v konfliktech v regionu.

Nejnovější sankce, které Bílý dům oznámil začátkem týdne, se týkají mimo jiné íránského duchovního vůdce ajatolláha Alího Chameneího. Trump opakovaně vyzval íránské činitele, aby s USA zasedli k jednáním o svém jaderném programu. To Íránci vždy odmítli.

Chameneí ve středu na svých webových stránkách uvedl, že se Írán nezalekne "krutých" amerických sankcí a "urážek", a poznamenal, že americká nabídka jednání je léčkou. "Jednání jsou léčkou, která jim má zajistit, co chtějí. Ve vašich rukou je zbraň a oni si nedovolí se přiblížit. Říkají: Vzdejte se té zbraně, abychom si s vámi mohli dělat, co chceme. To jsou jednání," uvedl Chameneí.

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov oznámil, že se Moskva pokusí přesvědčit Spojené státy a Írán, aby zahájily civilizovaný dialog. "Tím se samozřejmě předpokládá, že bude ukončena politika ultimát, sankcí a vydírání," citovala agentura Reuters Lavrova.

Letos v květnu Írán oznámil, že některé závazky přestane plnit, a dal ostatním signatářům (Francii, Británii, Německu, Rusku a Číně) dva měsíce na to, aby ochránily íránské hospodářství před dopadem amerických sankcí. Jde o dodržování velikosti zásob uranu obohaceného maximálně na 3,67 procenta, kterého smí mít Írán podle dohody 300 kilogramů, a zásob těžké vody, jejíž limit je stanoven na 130 tun. Již 17. června Kamálvandí řekl, že Írán 27. června překročí limit zásob nízko obohaceného uranu, a přiznal, že země už produkci tohoto materiálu znásobila čtyřikrát.

Některé závazky, jako je vývoz obohaceného uranu, Írán přestal plnit už v květnu.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Nováček Granada dál stíhá ve španělské lize vedoucí Real

Nováček španělské fotbalové ligy Granada porazila Pamplonu 1:0 a v tabulce je druhá o bod za Realem Madrid. "Bílý balet" ji v minulém kole v souboji o první místo zdolal 4:2. Na čtyřbodový rozdíl může Granadě znovu odskočit v sobotním utkání na Mallorce.

O vítězství Granady nad Pamplonou rozhodl v 38. minutě hlavičkou po standardní situaci portugalský obránce Domingos Duarte, který skóroval i před dvěma týdny proti Realu.

Další zprávy