Íránské rakety umí zasáhnout letadlové lodě, mění poměr sil, tvrdí Revoluční gardy

ČTK ČTK
18. 6. 2019 20:24
Íránské rakety jsou schopny s vysokou přesností zasáhnout na moři letadlové lodě. Ve vysílání íránské státní televize to dnes prohlásil šéf íránských revolučních gard Hosejn Salámí. Ten byl do vedení gard jmenován v dubnu.
Foto: Reuters

"Tyto střely jsou vyrobeny na území Íránu a je těžké je zachytit a sestřelit," uvedl generálmajor Salámí, z jehož projevu citovala agentura AP. Salámí řekl, že technologie, které Írán využívá ve svém balistickém programu, změnily poměr sil na Blízkém východě.

Washington viní Teherán z útoku na dvojici tankerů blízko strategického Hormuzského průlivu, po němž minulý týden skokově vzrostly světové ceny ropy. Írán obvinění odmítá a označuje ho za součást americké kampaně proti své zemi.

Úřadující americký ministr obrany Patrick Shanahan v pondělí oznámil, že Spojené státy v reakci na růst napětí mezi USA a Iránem vyšlou na Blízký východ dalších 1000 vojáků. Úkolem posil podle něj bude chránit americký personál a zájmy Spojených států v této oblasti.

Vztahy mezi USA a Íránem jsou na bodu mrazu od minulého roku, kdy americký prezident Donald Trump oznámil, že Washington odstupuje od mezinárodní jaderné dohody s Íránem z roku 2015. Trump následně uvalil na islámskou republiku nové sankce.

Trumpovi na jaderné smlouvě s Íránem například vadilo, že se nevztahuje na íránský balistický program. Spojené státy jako varování Íránu v květnu poslaly do oblasti Blízkého východu letadlovou loď USS Abraham Lincoln s doprovodnými plavidly a také bombardéry B-52.

Írán v pondělí oznámil, že 27. června jeho zásoby nízko obohaceného uranu přesáhnou limit stanovený dohodou z roku 2015. Dohodu vypovídá také v otázce dodržování množství zásob těžké vody. Teherán ale zároveň uvedl, že evropské země stále mají čas na to, aby ochránily Írán před americkými sankcemi.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Nováček Granada dál stíhá ve španělské lize vedoucí Real

Nováček španělské fotbalové ligy Granada porazila Pamplonu 1:0 a v tabulce je druhá o bod za Realem Madrid. "Bílý balet" ji v minulém kole v souboji o první místo zdolal 4:2. Na čtyřbodový rozdíl může Granadě znovu odskočit v sobotním utkání na Mallorce.

O vítězství Granady nad Pamplonou rozhodl v 38. minutě hlavičkou po standardní situaci portugalský obránce Domingos Duarte, který skóroval i před dvěma týdny proti Realu.

Další zprávy