Íránské rakety umí zasáhnout letadlové lodě, mění poměr sil, tvrdí Revoluční gardy

ČTK ČTK
18. 6. 2019 20:24
Íránské rakety jsou schopny s vysokou přesností zasáhnout na moři letadlové lodě. Ve vysílání íránské státní televize to dnes prohlásil šéf íránských revolučních gard Hosejn Salámí. Ten byl do vedení gard jmenován v dubnu.
Foto: Reuters

"Tyto střely jsou vyrobeny na území Íránu a je těžké je zachytit a sestřelit," uvedl generálmajor Salámí, z jehož projevu citovala agentura AP. Salámí řekl, že technologie, které Írán využívá ve svém balistickém programu, změnily poměr sil na Blízkém východě.

Washington viní Teherán z útoku na dvojici tankerů blízko strategického Hormuzského průlivu, po němž minulý týden skokově vzrostly světové ceny ropy. Írán obvinění odmítá a označuje ho za součást americké kampaně proti své zemi.

Úřadující americký ministr obrany Patrick Shanahan v pondělí oznámil, že Spojené státy v reakci na růst napětí mezi USA a Iránem vyšlou na Blízký východ dalších 1000 vojáků. Úkolem posil podle něj bude chránit americký personál a zájmy Spojených států v této oblasti.

Vztahy mezi USA a Íránem jsou na bodu mrazu od minulého roku, kdy americký prezident Donald Trump oznámil, že Washington odstupuje od mezinárodní jaderné dohody s Íránem z roku 2015. Trump následně uvalil na islámskou republiku nové sankce.

Trumpovi na jaderné smlouvě s Íránem například vadilo, že se nevztahuje na íránský balistický program. Spojené státy jako varování Íránu v květnu poslaly do oblasti Blízkého východu letadlovou loď USS Abraham Lincoln s doprovodnými plavidly a také bombardéry B-52.

Írán v pondělí oznámil, že 27. června jeho zásoby nízko obohaceného uranu přesáhnou limit stanovený dohodou z roku 2015. Dohodu vypovídá také v otázce dodržování množství zásob těžké vody. Teherán ale zároveň uvedl, že evropské země stále mají čas na to, aby ochránily Írán před americkými sankcemi.

 

Právě se děje

před 18 minutami

Skupina 60 programátorů zahájila práce na IT systému ke známkám

Skupina 60 programátorů dnes večer v pražských Holešovicích začala v rámci veřejného hackathonu pracovat na novém IT systému elektronických dálničních známek. Pokračovat budou až do neděle, organizátoři pak chtějí předat systém zdarma státu. ČTK to řekl organizátor akce Tomáš Vondráček. Podotkl, že věří v úspěšné dokončení projektu. Při hackathonu pracují vývojáři ve vymezeném čase na řešení konkrétního problému nebo na vytvoření zadaného softwarového projektu.

Systém by podle organizátorů mohl být náhradou za zakázku na IT, jehož dodavatelem měla být za 401 milionů korun firma Asseco Central Europe. Stát však zakázku zruší.

Organizátoři chtějí práce dokončit do neděle 18:00. "Může se ovšem stát, že to bude déle a někteří programátoři tady zůstanou ještě další noc. Já ale věřím, že se nám to do té doby podaří spustit," řekl Vondráček.

Akci chtějí o víkendu navštívit mimo jiné i premiér Andrej Babiš (ANO) nebo nový ministr dopravy Karel Havlíček (za ANO).

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Při explozi v Houstonu přišli o život dva lidé. Nešlo o záměrný čin, sdělili vyšetřovatelé

Mohutná exploze dnes v průmyslovém objektu na severozápadě Houstonu na jihu Spojených států zabila dva lidi, srovnala se zemí budovu skladu zboží a poškodila několik okolních domů. Oznámila to místní policie. Podle vyšetřovatelů nešlo o záměrný čin, nicméně trestní stíhání neznámé osoby bylo zahájeno.

Šéf houstonských hasičů Samuel Peňa na twitteru varoval obyvatele, aby se k místu zásahu nepřibližovali. Přislíbil, že hasiči příčinu výbuchu oznámí, jakmile budou mít konkrétní informace. Dodal, že evakuace vyhlášena nebyla, ale bylo uzavřeno několik okolních ulic.

Peňa rovněž napsal, že odborníci v okolí sledují kvalitu ovzduší, ale že žádný únik nebezpečných látek zaznamenán nebyl.

Exploze, kterou zachytily kamery, byla natolik silná, že otřásla domy v okolí. Domy a další stavby v okolí mají poškozené střechy a stěny. Drobné škody jako rozbitá okna a dveře ohlásili i lidé ve vzdálenějších oblastech.

Velká síla exploze, kterou doprovázel mohutný záblesk a která byla slyšet na kilometry daleko, vyvolala na twitteru spekulace, že město zasáhl meteorit nebo vybuchla puma.

Další zprávy