Ženeva - Ženy a děti uvězněné v obléhaném syrském městě Homs ho budou moci opustit. K této dohodě v neděli dospěli zástupci syrské opozice a představitelé vlády, kteří se o víkendu vůbec poprvé od zahájení syrského konfliktu formálně setkali v jedné místnosti.
Tématy schůzek ve Švýcarsku byly výměna vězňů, otevření humanitárních koridorů a dopravení pomoci do Homsu. Prostředník rozhovorů Lachdar Brahímí, zmocněnec OSN a Ligy arabských států pro Sýrii, připustil, že rozhovory probíhají pomalu. S oběma znepřátelenými stranami se má společně setkat zase v pondělí.
Homs je jedním z prvních syrských měst, které povstalo proti prezidentu Bašáru Asadovi. Město ovládají především povstalci, již 18 měsíců je ale obklíčeno syrskou armádou. Podle aktivistů je v něm uvězněno kolem 800 rodin, které jsou pravidelného přístupu k potravinám či lékům.
Zástupci syrské vlády podle Brahímího řekli, že ženy a děti v obléhané části starého města Homsu smějí okamžitě odejít. Podle prostředníka OSN přitom existuje naděje, že opouštět by ho mohli již v pondělí.
Brahímí usiloval o to, aby bylo co nejrychleji dojednáno zejména otevření přístupu humanitární pomoci do Homsu. Zástupcům syrské vlády se ale tento bod jednání příliš nezamlouval, podle svých slov chtějí jednat o celé zemi.
"Nepřijeli jsme sem, abychom pomohli jen některému regionu. Přijeli jsme, abychom nastolili bezpečnost v celé naší zemi," uvedla Busajna Šaabanová, která je poradkyní prezidenta Bašára Asada.
Brahímí připustil, že dohoda o Homsu nesplňuje jeho naděje na vyslání konvoje s humanitární pomocí. V pondělí chce s delegacemi jednat o opozičních požadavcích na vytvoření přechodného vládnoucího orgánu. Od obou stran přitom čeká, že učiní "všeobecné prohlášení" o tom, kudy vpřed.
Sblížení není možné
Opozice, která po Damašku žádá propuštění desítek tisíc zadržených, podle Brahímího o víkendu souhlasila s požadavkem vlády poskytnout seznam lidí, které povstalecké skupiny zadržují. Opozice sama přitom sestavila seznam 47 000 zadržovaných režimem, mezi kterými je 2 500 žen a dětí, jejichž propuštění považuje za prioritu.
Podle pozorovatelů jsou postoje obou syrských stran v klíčových otázkách natolik rozdílné, že jejich sblížení je nyní jen stěží možné. Velký průlom v Ženevě proto neočekávají.
Jednání by měla trvat asi týden, následovat má pauza a po ní další kolo rozhovorů. Víkendové schůzky byly údajně zaměřeny zejména na vybudování alespoň základní důvěry mezi delegacemi.
"Odstoupení Asada? Jen fantazie"
Společné jednání bylo podle médií pečlivě zorganizované. Zástupci obou stran v sobotu seděli v jedné místnosti, nicméně veškeré poznámky si nesdělovali přímo a mluvil údajně nejvíce právě Brahímí.
Delegace údajně do sálu vešly každá jiným vchodem a stejně tak i odešly. V neděli ráno byla jednání společná a odpoledne se Brahímí s každou stranou setkal opět samostatně.
Tento model by se prý mohl v pondělí opakovat. Komplikací však může být ohlášené téma. Damašek však myšlenku přechodné vlády jako součást politického řešení téměř tříletého konfliktu dlouhodobě odmítá. Stejně odmítá i odstoupení prezidenta Bašára Asada.
"Jestliže si někteří myslí nebo věří tomu, že existuje možnost, že by prezident Bašár Asad odstoupil, tak žijí v bájném světě a ať si zůstanou v jejich Alence v říši divů," uvedl o víkendu syrský ministr informací Umrán Zuabí, který je rovněž jedním ze členů syrské delegace.
Podle jednoho z opozičních delegátů navíc zástupci vlády uvedli, že vše, tedy i případné otevření přístupu do Homsu, musí prodiskutovat s vedením země. Tak údajně blokují jakýkoli posun v jednáních a veškerá rozhodnutí se oddalují.