Jednání o omezení jaderných arzenálů USA a Ruska začala

Zahraničí Zahraničí
19. 5. 2009 15:30
Rozhovory probíhají za zavřenými dveřmi, mohly by mít vliv i na osud radaru v Brdech
Foto: Reuters

Moskva - Spojené státy a Rusko dnes v Moskvě zahájily první kolo rozhovorů, které mají připravit půdu k přijetí nové dohody o omezení strategických jaderných zbraní.

Zamýšlený dokument má nahradit existující smlouvu START 1 z roku 1991, jejíž platnost vyprší letos v prosinci.

Jednání na expertní úrovni mají trvat do středy a provází je nezvyklé tajnůstkaření. Tiskové oddělení ruského ministerstva zahraničí nepodává podle agentury AFP k rozhovorům za zavřenými dveřmi žádné informace. Nejsou plánovány také žádné tiskové konference ani jiné výstupy.

Americkou delegaci v Moskvě vede hlavní americká vyjednavačka pro odzbrojovací jednání s Ruskem Rose Gottemoellerová, která na ministerstvu zahraničí řídí agendu kontroly smluv o odzbrojení. V čele ruské delegace je ředitel odboru pro bezpečnost a odzbrojení ministerstva zahraničních věcí Anatolij Antonov.

Oba se spolu setkali už minulý měsíc v Římě a označili předběžná jednání za produktivní.

Obama-Medveděv

Na počátku bylo krátké setkání Dmitrije Medveděva a Baracka Obamy v Londýně, jejich vůbec první
Na počátku bylo krátké setkání Dmitrije Medveděva a Baracka Obamy v Londýně, jejich vůbec první | Foto: Reuters

Na obnově rozhovorů o nástupci smlouvy START 1 se počátkem dubna v Londýně dohodli prezidenti obou zemí Barack Obama a Dmitrij Medveděv, kteří by ji rádi měli hotovou k podpisu ještě předtím, než 5. prosince vyprší stávající dohoda, sjednaná ještě za studené války.

Už v červenci se mají oba státníci sejít na summitu v Moskvě a stav rozhovorů o nové dohodě má podle ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova tvořit důležitou součást projednávané agendy.

Zatímco Obama by podle analytiků vyjednáním nové dohody rád posílil svůj kredit bojovníka za svět bez jaderných zbraní, Rusku podle diplomatů vyhovuje, že mu rozhovory dávají alespoň navenek status rovnocenného partnera USA, což může posílit jeho mezinárodní kredit i vliv.

Možná dojde i na radar

Smlouva START 1 týkající se všech raket s doletem přes 5000 kilometrů předpokládala snížení počtu jaderných hlavic na 6000 pro každou stranu a počtu strategických nosičů na 1600.

Česko-americká smlouva o radaru ještě ani neprošla v Praze parlamentem a už se může ocitnout na vedlejší koleji, soudí pozorovatelé
Česko-americká smlouva o radaru ještě ani neprošla v Praze parlamentem a už se může ocitnout na vedlejší koleji, soudí pozorovatelé | Foto: Ludvík Hradilek

Rusko má nyní podle Carnegieho nadace pro mezinárodní mír 3113 strategických hlavic, zatímco USA jich mají 3575.

Nová smlouva má jít mnohem dále než zatím poslední tzv. moskevská smlouva (SORT), podle níž mají obě strany do roku 2012 snížit svůj jaderný arzenál na 1700 až 2200 jaderných hlavic.

Moskva a Washington se ale rozcházejí v klíčových otázkách. Rusko trvá na tom, aby se smlouva týkala všech jaderných hlavic a jejich strategických nosičů (raket, ponorek a bombardérů), zatímco USA se chtějí soustředit hlavně na rozmístěné zbraně.

Podle ruského tisku navíc Kreml zřejmě bude trvat i na tom, aby se Spojené státy vzdaly záměrů rozmístit v Polsku a České republice prvky své protiraketové obrany. Moskva tento projekt dlouhodobě vnímá jako ohrožení vlastní bezpečnosti, přestože ji Washington opakovaně ujistil o opaku.

 

Právě se děje

před 39 minutami

Havlíčková je juniorskou vicemistryní světa v běhu do vrchu

Barbora Havlíčková se stala juniorskou vicemistryní světa v běhu do vrchu. Devatenáctiletá běžkyně na lyžích ve svém doplňkovém sportu na šampionátu v Argentině nestačila jen na Angelu Matteviovou z Itálie a přidala další cenný kov k evropskému juniorskému zlatu z červencového šampionátu v Zermattu.

Havlíčková běžela závod jen z lyžařské přípravy, přesto v deštivé Argentině uspěla na zhruba sedm a půl kilometru dlouhé trati, která byla těsně před závodem upravena. Zmizel z ní nebezpečný přeběh přes řeku.

S italskou rivalkou si prohodily pořadí z kontinentálního mistrovství, kde rovněž obsadily první a druhé místo. Ve Švýcarsku vyhrála s náskokem 51 sekund česká reprezentantka, tentokrát byla o 44 sekund rychlejší Italka. Na stříbrné pozici byla ale Havlíčková bezpečně.

Úspěch mladých českých závodnic podtrhla čtvrtým místem Alena Matějáková, kterou dělilo jen pět sekund od bronzové Francouzky Jade Rodriguezové. Další dvě Češky Anežka Ševčíková a Gabriela Veigertová skončily na začátku třetí desítky. Mezi juniory byl Benjamin Vrbovský patnáctý.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Bílý dům zveřejnil přepis staršího telefonátu Trumpa se Zelenským

Bílý dům v pátek zveřejnil shrnující přepis dubnového telefonátu amerického prezidenta Donalda Trumpa s Volodymyrem Zelenským, ve kterém mu gratuloval k vítězství v prezidentských volbách na Ukrajině a zval ho na návštěvu Washingtonu. Trumpův úřad dal přepis k dispozici v době, kdy ve Sněmovně reprezentantů vypovídá bývalá velvyslankyně na Ukrajině Marie Yovanovitchová. Kongresmani prezidenta vyšetřují kvůli jeho postupu vůči Kyjevu.

Jádrem sporu mezi demokratickými kongresmany a Trumpem je prezidentův červencový hovor se Zelenským. Trump chtěl podle kritiků nátlakem na Kyjev získat kompromitující informace na svého volebního soka Joea Bidena, čímž se pokusil zneužít Ukrajinu ve volebním boji v USA.

Zdroj: ČTK
Další zprávy