Dohady o radaru návštěva prvního muže USA nerozptýlila

Pavel Vondra
5. 4. 2009 19:32
Američtí spojenci v Praze a Varšavě stále věří, že společný projekt nekončí

Praha - Představa, že návštěva Baracka Obamy v Praze přinese jednoznačnou odpověď na otázku, co bude s plány na rozšíření americké protiraketové obrany do oblasti střední a východní Evropy, se ukázala jako lichá.

Americký prezident v české metropoli neřekl nic, z čeho by se dalo jednoznačně usuzovat, že radarová základna v Brdech a silo s protiraketovými střelami v Polsku bude, a nebo nebude.

Ve svém projevu na Hradčanském náměstí ocenil, že „Česká republika a Polsko projevily odvahu, když souhlasily, že na jejich území může být obranný systém" proti raketám z Íránu.

Obama řeční na Hradčanském náměstí
Obama řeční na Hradčanském náměstí | Foto: Ondřej Besperát

A slíbil, že „dokud íránská hrozba potrvá, budeme rozvíjet ověřený systém raketové obrany s efektivními náklady".

„Pokud bude íránská hrozba odstraněna, budeme mít silnější základ pro bezpečnost a důvod pro budování raketové obrany v Evropě zmizí," dodal.

To, že by tento scénář upřednostnil, vyplývá z dosavadních vstřícných signálů vůči Teheránu včetně v Praze zopakovaného ujištění, že Írán má stejné právo (i z něj plynoucí povinnosti) na mírové využití jaderné energie jako ostatní státy.

Topolánek: Projekt v žádném případě nekončí

Interpretace Obamova vystoupení v Praze se bude nepochybně lišit podle agendy jednotlivých vykladačů jeho slov.

Na Hradčanské náměstí přichází Mirek Topolánek.
Na Hradčanské náměstí přichází Mirek Topolánek. | Foto: Reuters

„Ze slov Baracka Obamy bylo naprosto jasné, že projekt protiraketové obrany nekončí," prohlásil na tiskové konferenci po skončení summitu EU-USA Mirek Topolánek, který (do)šéfoval vládě, jež s Obamovým předchůdcem dohodu o americkém radaru v Brdech vyjednala a uzavřela.

„V žádném případě projekt missile defense nekončí," dodal pak ještě, zřejmě pro případ, že by někdo přeslechl.

Otázku zahraniční novinářky, zda mu nevadí odpor 70 procent Čechů proti radaru, odpověděl český premiér v demisi záporně. „Kdyby česká vláda vycházela z průzkumů podpory například v otázce vstupu do NATO, nikdy bychom do aliance nevstoupili. Dnes je s členstvím většina české veřejnosti spokojena. Mé hluboké přesvědčení je, že o otázkách týkajících se národní bezpečnosti, stejně jako například trestu smrti, by voliči neměli rozhodovat."

Polské rozpaky

Doplňkový dotaz zpravodaje Českého rozhlasu po smyslu radarové základny pak premiér odbyl poznámkou o propagování „názorů pacifisticko-komunistické platformy typu iniciativy Ne základnám" ve veřejnoprávním médiu.

Iniciativa Ne základnám připravuje demonstraci na Václavském náměstí
Iniciativa Ne základnám připravuje demonstraci na Václavském náměstí | Foto: Veronika Skálová

Mezi přítomnými to zjevně vyvolalo šum. „Jak si může něco takového dovolit na summitu, kde je tolik zahraničních hostů?" podivovali se novináři z Polska. Vzápětí se však i oni stali obětí přehlíživého přístupu ze strany vlastní delegace.

Na původně avizovaném „národním" brífinku, jehož se nakonec směli zúčastnit i zahraniční novináři, jim prezident Lech Kaczyński a premiér Donald Tusk nedali žádný prostor k otázkám a po svých krátkých bilančních proslovech sál spěšně opustili.

Mohl to být důsledek toho, že se prezidentu Kaczyńskému během bilaterálních jednání s Barackem Obamou zjevně nedostalo ujištění, že americká základna v Polsku bude, pro něž si podle svých předchozích slov do Prahy přijel?

„Tak jsem si to také vyložil," řekl Aktuálně.cz zpravodaj polské agentury PAP Michal Kot. „Ale pak je tu ještě jedna věc, kvůli které nás možná nenechali klást dotazy," dodal.

Lech Kaczyński si do Prahy přijel pro jasnou odpověď. Podle všeho ji nedostal
Lech Kaczyński si do Prahy přijel pro jasnou odpověď. Podle všeho ji nedostal | Foto: Reuters

„Mezi Kaczyńským a Tuskem totiž vypukla nová válka kvůli tomu, že náš prezident nerespektoval přání vlády a na summitu NATO ve Štrasburku podpořil kandidaturu Anderse Fogha Rasmussena na post generálního tajemníka, když přitom jeho protikandidátem byl náš ministr zahraničí Radoslav Sikorski. Asi nechtěli riskovat, že to budou muset komentovat."

Polské naléhání

O protiraketové obraně se přitom na schůzce Poláků s Obamou mluvilo - alespoň to na brífinku oznámil prezident Kaczyński, který prý svému americkému protějšku kladl na srdce, aby Američané dodrželi závazek, že vybaví Polsko baterií raket Patriot a pomůžou jim s modernizací polské armády, i v případě, že z budování americké základny v Polsku sejde.

Barack Obama ale žádné konkrétní sliby Polákům nedal. Zopakoval jen, že jeho podpora projektu protiraketové obrany „závisí na jeho funkčnosti a efektivitě vynaložených nákladů jakož i na trvání hrozeb, konkrétně těch z Íránu, před nimiž má chránit," prohlásil člen americké delegace, citovaný agenturou Reuters. Výzkum a vývoj systému bude v mezidobí pokračovat, dodal. 

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Ski Tour skončila absolutním triumfem Norů, Bolšunov vyhořel

Premiérová severská Ski Tour skončila absolutním triumfem norských běžců na lyžích. Vítězství v miniseriálu vybojovali Paal Golberg a suverénní Therese Johaugová, jejich krajané obsadili v Trondheimu i zbylá místa na stupních vítězů. Mužům dokonce patřilo prvních šest příček. Seveřané odsunuli v závěrečném stíhacím závodě na 30 km klasicky na sedmé místo průběžného lídra a vedoucího muže Světového poháru Alexandra Bolšunova z Ruska. Michal Novák, který figuroval na 39. pozici, do poslední etapy nenastoupil.

Johaugová průběžné vedení hravě udržela a stíhačku vyhrála s naprostou převahou. Vedoucí závodnice SP dorazila do cíle s náskokem tří minut a 40 sekund před Heidi Wengovou, třetí skončila Ingvild Flugstad Östbergová.

Jednatřicetiletá Johaugová byla ve finále Ski Tour i při výrazném vstupním náskoku podle očekávání nejrychlejší ženou na trati. Nejvíce se k ní časem přiblížila další Norka Astrid Uhrenholdt Jacobsenová, jež byla o 44,8 sekundy pomalejší a cílem proběhla jako pátá za Švédkou Ebbou Anderssonovou. Jediná česká účastnice v ženské kategorii Kateřina Janatová Ski Tour plánovaně ukončila po 21. místě v úterním sprintu v Aare.

Bolšunov měl na startu stíhačky náskok 34 sekund na Golberga, ale už po čtyřech kilometrech bylo pořadí opačné. Ruský favorit evidentně promazal a v cíli měl ztrátu téměř minutu a tři čtvrtě. Před Bolšunova se postupně dostali i další medailisté Simen Hegstad Krüger a Hans Christer Holund a také Emil Iversen, Martin Löwström Nyenget a Johannes Hösflot Klaebo.

Iversen, který měl na startu stíhačky na Bolšunova bez dvou sekund tříminutovou ztrátu, dosáhl nejrychlejšího času. Golberg se díky třísetbodové porci za vítězství v seriálu posunul v hodnocení SP ze šestého místa na třetí za Klaeba. Bolšunov dál vede s komfortním náskokem přes 400 bodů.

SP v běhu na lyžích v Trondheimu (Norsko):

Muži - stíhací závod 30 km klasicky a konečné pořadí Ski Tour:

1. Golberg 1:23:51,6, 2. Krüger -28,9, 3. Holund -30,1, 4. Iversen -32,3, 5. Nyenget -32,9, 6. Klaebo (všichni Nor.) -34,2, 7. Bolšunov (Rus.) -1:41,0, 8. Niskanen (Fin.) -1:48,2, 9. Röthe (Nor.) -25,8, 10. Cologna (Švýc.) -3:00,8.

Průběžné pořadí SP (po 29 z 40 závodů): 1. Bolšunov 1948 b., 2. Klaebo 1531, 3. Golberg 1202, 4. Röthe 1124, 5. Krüger 1123, 6. Niskanen 1047, …60. Novák 71, 100. Pechoušek 21, 128. Černý 5, 131. Knop 5, 134. Fellner (všichni ČR) 5.

Ženy - stíhací závod 15 km klasicky a konečné pořadí Ski Tour:

1. Johaugová 41:13,8, 2. H. Wengová -3:40,8, 3. Östbergová (všechny Nor.) -3:41,5, 4. Anderssenová (Švéd.) -5:54,3, 5. Jacobsenová (Nor.) -6:14,8, 6. Digginsová (USA) -8:40,1, 7. Pärmäkoskiová (Fin.) -9:12,4, 8. T. Wengová (Nor.) -9:14,5, 9. Ribomová (Švéd.) -9:32,1, 10. Maubetová Bjornsenová (USA) -9:43,8.

Průběžné pořadí SP (po 29 z 40 závodů): 1. Johaugová 2268 b., 2. H. Wengová 1611, 3. Něprjajevová (Rus.) 1260, 4. Jacobsenová 1202, 5. Digginsová 1074, 6. Östbergová 1065, …27. Razýmová 255, 39. Janatová 119, 55. Nováková 67, 81. Beranová (všechny ČR) 15.

před 1 hodinou

Na Karlovarsku spadl strom na autobus, lehce zraněni byli dva lidé

V Krásném Jezu na Karlovarsku spadl vinou silného větru strom na autobus v zastávce u železniční stanice. Lehce zraněni byli dva lidé, řekl krajský policejní mluvčí Jakub Kopřiva. Záchranáři je ošetřili na místě.

Muž údajně upadl ve vozidle a na ženu spadla větev při vystupování z vozidla. "Autobus stál v zastávce. Místo na silnici I/20 (hlavní tah z Plzně na Karlovy Vary) je průjezdné," dodal.

Další zprávy