Moskva - Spojené státy a Rusko dnes v Moskvě zahájily první kolo rozhovorů, které mají připravit půdu k přijetí nové dohody o omezení strategických jaderných zbraní.
Zamýšlený dokument má nahradit existující smlouvu START 1 z roku 1991, jejíž platnost vyprší letos v prosinci.
Jednání na expertní úrovni mají trvat do středy a provází je nezvyklé tajnůstkaření. Tiskové oddělení ruského ministerstva zahraničí nepodává podle agentury AFP k rozhovorům za zavřenými dveřmi žádné informace. Nejsou plánovány také žádné tiskové konference ani jiné výstupy.
Americkou delegaci v Moskvě vede hlavní americká vyjednavačka pro odzbrojovací jednání s Ruskem Rose Gottemoellerová, která na ministerstvu zahraničí řídí agendu kontroly smluv o odzbrojení. V čele ruské delegace je ředitel odboru pro bezpečnost a odzbrojení ministerstva zahraničních věcí Anatolij Antonov.
Oba se spolu setkali už minulý měsíc v Římě a označili předběžná jednání za produktivní.
Obama-Medveděv
Na obnově rozhovorů o nástupci smlouvy START 1 se počátkem dubna v Londýně dohodli prezidenti obou zemí Barack Obama a Dmitrij Medveděv, kteří by ji rádi měli hotovou k podpisu ještě předtím, než 5. prosince vyprší stávající dohoda, sjednaná ještě za studené války.
Už v červenci se mají oba státníci sejít na summitu v Moskvě a stav rozhovorů o nové dohodě má podle ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova tvořit důležitou součást projednávané agendy.
Zatímco Obama by podle analytiků vyjednáním nové dohody rád posílil svůj kredit bojovníka za svět bez jaderných zbraní, Rusku podle diplomatů vyhovuje, že mu rozhovory dávají alespoň navenek status rovnocenného partnera USA, což může posílit jeho mezinárodní kredit i vliv.
Možná dojde i na radar
Smlouva START 1 týkající se všech raket s doletem přes 5000 kilometrů předpokládala snížení počtu jaderných hlavic na 6000 pro každou stranu a počtu strategických nosičů na 1600.
Rusko má nyní podle Carnegieho nadace pro mezinárodní mír 3113 strategických hlavic, zatímco USA jich mají 3575.
Nová smlouva má jít mnohem dále než zatím poslední tzv. moskevská smlouva (SORT), podle níž mají obě strany do roku 2012 snížit svůj jaderný arzenál na 1700 až 2200 jaderných hlavic.
Moskva a Washington se ale rozcházejí v klíčových otázkách. Rusko trvá na tom, aby se smlouva týkala všech jaderných hlavic a jejich strategických nosičů (raket, ponorek a bombardérů), zatímco USA se chtějí soustředit hlavně na rozmístěné zbraně.
Podle ruského tisku navíc Kreml zřejmě bude trvat i na tom, aby se Spojené státy vzdaly záměrů rozmístit v Polsku a České republice prvky své protiraketové obrany. Moskva tento projekt dlouhodobě vnímá jako ohrožení vlastní bezpečnosti, přestože ji Washington opakovaně ujistil o opaku.