Jednal za Írán o jaderném programu. Teď rezignoval

sim, rak
20. 10. 2007 15:10
Experti vidí za demisí rozpory s Ahmadínežádem
Laridžání odchází. S prezidentem se údajně neshodl.
Laridžání odchází. S prezidentem se údajně neshodl. | Foto: Reuters

Teherán - Teherán - Íránská diplomacie dnes přišla o muže, který ve světě obhajoval jaderný program Teheránu. Hlavní vyjednavač Alí Larídžání odstoupil ze své funkce.

Mluvčí prezidenta Mahmúda Ahmadínežáda potvrdil, že prezident jeho rezignaci přijal. "Laridžání rezignoval z osobních důvodů. Neznamená to ale, že se změní naše politika či program," citovala mluvčího Cholámhoseína Elháma agentura Reuters.

Důvod rezignace, kterou Larídžání podal v minulosti - leč bezúspěšně - několikrát, nechtěl upřesnit. "Larídžání se zkrátka hodlá věnovat jiným politickým aktivitám," řekl.

Nástup tvrdší linie?

Larídžáního by měl vystřídat nynější námětek ministra zahraničí pro evropské a americké záležitosti Saíd Džalílí. Ten by se měl už v příštím týdnu setkat s představitelem EU pro zahraniční politiku Javierem Solanou.

Infobox

Kdo je Larindžání?

  • Padesátiletý Laridžání deset let vedl íránskou státní vysílání. V roce 2004 se stal bezpečnostním poradcem ajatoláha Chamenejího.
  • O rok později se tento bývalý člen Revolučních gard ucházel o prezidentské křeslo.
  • Poslední dva roky byl hlavním "jaderným vyjednavačem".
  • Podle pozorovatelů měl k jaderné otázce více pragmatický přístup, než prezident.

"Zrovna jsme s Ïránci mluvili. Solana má stále v plánu, že v úterý do Říma pojede a setká se s kýmkoliv, koho Íránci pošlou," sdělil Reuters Solanův mluvčí.

Změna na pozici hlavního "jaderného vyjednavače" vyvolává spekulace o dalším směřování íránské politky. Ačkoliv Laridžání patří k politické elitě, známé jsou jeho neshody s prezidentem Ahmadínežádem.

"Oba muži zastávají naprosto odlišné názory, jak postupovat při vyjednávání o jaderném programu," napsal z Teheránu korespondent BBC Jon Leyne.

Zatímco Larídžání preferoval užší vazby na západní mocnosti, které Írán neustále viní z přípravy na výrobu jaderné bomby, prezident ústupky vůči Západu odmítal. Personální změny také podle některých analytiků svědčí o tom, že Ahmadínežádův nekompromistní přístup k otázce jaderného programu dostal zelenou od íránského nejvyššího vůdce ajatoláha Alí Chamenejího.

Larídžání rezignoval pouhý jeden den po návštěvě ruského prezidenta Vladimira Putina v Teheránu. Putin v zásadě přislíbil podporu íránského jaderného programu s tím, že každá země má právo jej vyvíjet, pokud bude sloužit mírovým účelům.

Washington s takovým postojem nesouhlasí. Američané opakovaně upozorňují, že v případě neúspěšných diplompatických snah může přijít na řadu použití síly.

 

 

Právě se děje

Další zprávy