Lidnatá Indie má na olympiádě jediného sportovce. Kvalifikoval se v nákupním centru

Dominika Perlínová Dominika Perlínová
4. 2. 2022 19:26
Indie je druhá nejlidnatější země světa s více než miliardou obyvatel. Na zimní olympiádě v Pekingu ji přesto zastupuje jediný sportovec, lyžař Arif Khan. Jeho soupeři jsou prý vždycky překvapení, když jim vypráví o své vlasti. "V Indii se lyžuje?" ptají se ho. "To jako vážně? Vždyť žijeme v Himálaji, nejvyšším pohoří na světě," říká on sám. V Pekingu bude závodit ve slalomu a obřím slalomu.
Nástup Indie na hrách v Pekingu.
Nástup Indie na hrách v Pekingu. | Foto: Reuters

Na mistrovství světa potkává 31letý sportovec hlavně evropské soupeře z tradičních lyžařských velmocí, jako jsou Itálie, Rakousko nebo Francie. Jeho účastí byli často překvapeni i samotní porotci, píše americká stanice NPR.

Khan navíc pochází z pohraničního regionu Kašmír, o který se země pře se sousedním Pákistánem. Vyrůstal ale na indické straně a lyžovat se naučil už ve čtyřech letech v Gulmargu, státem provozovaném lyžařském středisku. Horní stanice kabinové lanovky tam leží ve výšce 3950 metrů nad mořem. Jeho otec provozoval obchod s lyžemi.

Indický lyžař Arif Khan.
Indický lyžař Arif Khan. | Foto: Reuters

Druhá nejlidnatější země světa na zimních olympijských hrách ještě nikdy žádnou medaili nevyhrála a Khan je jediný sportovec, který zemi letos reprezentuje. Asijská velmoc tak do Pekingu poslala menší výpravu než třeba evropské San Marino nebo karibská Jamajka. Nejvíce sportovců vyslaly Spojené státy, a to 224.

Indie zimní sporty příliš nepodporuje a v zemi není žádná mezinárodně uznávaná federace zaštiťující tyto sportovce. Aby Khan mohl vyrazit na olympiádu, musel založit sbírku.

"Většina evropských lyžařů má podporu od vlády, na soutěže mohou jezdit dodávkou. Mají hodně peněz. Ten sport je v jejich zemích slavný," říká Khan. "Ale pro mě je velmi nákladné, když musím sám vycestovat z Indie."

Závod v nákupním centru

Podle bývalého olympijského reprezentanta Šivy Kešavana je to v Indii skutečně problém. On sám byl na olympiádě šestkrát na bobech. Jelikož ale v jeho vlasti není žádný vhodný stadion, trénoval na zledovatělých silnicích v rodném městě Manali v Himálaji.

"Pro sportovce je to jako Hlava XXII," říká v narážce na známou knihu Josepha Hellera. "Vláda vám řekne, že vás podpoří, když vyhrajete zlatou medaili, ale vy potřebujete podporu, abyste tu medaili vůbec mohli vyhrát," vysvětluje. Zimní sporty podle něj nemají v Indii dostatečnou tradici a sportovní organizace sídlí v Dillí, kde nesněží. Spolu s Khanem doufá, že se jim situaci podaří pro další generace změnit.

Khan svou zemi překvapil, když se na olympiádu loni v listopadu kvalifikoval. Neméně překvapivé bylo i místo tohoto závodu. Jeho kvalifikační jízda se totiž uskutečnila na soutěži v Dubaji ve Spojených arabských emirátech, kde je uprostřed pouště uměle zasněžená sjezdovka přímo uvnitř nákupního centra.

"Bylo to poprvé, co tam pořádali mezinárodní soutěž, a pozvali mě. Tři z nás se ten den kvalifikovali na olympiádu," vzpomíná Khan. "Lidé se na nás dívali okny přímo z nákupního centra." V Indii se proto zničehonic stal celebritou, jeho otec mluvil v celostátní televizi a chlubil se sbírkou synových trofejí.

Kašmír a válka

"Jsem velmi šťastný a stejně tak se raduje i celý Kašmír! Je to poprvé, co se někdo z Kašmíru kvalifikoval na olympiádu v lyžování," řekl jeho otec Mohammad Jassen Khan místním médiím. "Jsem si jistý, že na něj Indie bude hrdá."

Situace v Kašmíru se v posledních letech vyostřila, když v srpnu 2019 indická vláda zrušila autonomní status oblasti. Většinově muslimské populaci tak vládnou hinduisté, pořádek v ulicích hlídá policie a armáda, tisíce lidí skončily ve vězení a v oblasti bylo dočasně přerušeno internetové spojení.

"Když se doma něco děje, rozhodně na to myslím. Ale chci uspět, abych také mohl ovlivnit mladé lidi v Kašmíru a inspirovat je k jejich vlastním cílům," prohlásil sportovec, který kvůli olympiádě odložil i vlastní svatbu. Nejprve si prý chtěl splnit svůj sen.

Na slavnostním zahajovacím ceremoniálu tak nesl vlajku sám, pouze v doprovodu pár členů olympijského výboru. V Pekingu ho ale nepodpoří ani indická diplomatická delegace, která oznámila, že bude hry bojkotovat.

Indie se zpočátku nepřidala k západním státům, kterým vadí mimo jiné přístup Číny k lidským právům. Pak ale otočila. Poslední kapkou pro indické politiky bylo podle agentury AP to, že olympijskou pochodeň v Pekingu nesl čínský voják, který byl před dvěma roky těžce zraněn při konfliktu na hranici obou zemí. Dlouholetý spor se v červnu 2020 vyostřil a Indie a Čína vyslaly k hranicím tisíce vojáků.

Indie navíc zahajovací ceremoniál ani nevysílala v televizi. Na svého jediného sportovce se tak lidé budou moci podívat až během jeho závodu.

Video: Bojkot olympiády? Západ nechce Pekingu dělat křoví, Čína politiku nezmění, říká Šebek

„Čínský systém funguje na sledování, obavy z aplikace jsou namístě, jednorázový mobil je bezpečnostní minimum,“ říká sinolog Filip Šebok. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

Další zprávy