Francouzský občan marockého původu Zacarias Moussaoui se však útoku nezúčastnil, protože v té době byl již ve vazbě. Zadržen byl v srpnu 2001 za porušení imigračního zákona, což bylo příliš pozdě na to, aby vyšetřovatelé přišli na jeho spojení s atentátníky a podařilo se zabránit útokům.#reklama
Jediná osoba obviněná z útoku na USA
Loni v dubnu se přiznal ke spolupachatelství a v pondělí s ním bude po měsíčním odkladu zahájen proces. Za čtyři ze šesti obvinění mu hrozí trest smrti. Mírnější variantou trestu je doživotí.
Sedmatřicetiletý Moussaoui, který na sebe upozornil podezřelým chováním v letecké škole, je zatím jedinou osobou obviněnou v USA z podílu na tragických událostech z 11. září.
Součástí útoku prý nebyl, což ale popírají někteří zadržení členové teroristické sítě Al-Káida, ke které se hlásí. Jeho letoun měl prý zaútočit v rámci druhé vlny útoků na Bílý dům.
Případ Moussaoui: selhání zpravodajských služeb
Americká vyšetřující komise označila případ Moussaouiho za příklad selhání zpravodajských služeb, které nedokázaly včas spojit jeho zatčení s přípravou útoků.
Kromě Moussaouiho byli v souvislosti s 11. zářím souzeny pouze další dvě osoby a padl jen jeden rozsudek, a to v Německu, kde Maročan Munír Mutasádik dostal loni v srpnu v opakovaném procesu sedm let vězění.
Hamburský soud shledal Mutasádika vinným z členství v teroristické organizaci, ale prohlásil ho za nevinného pokud jde o napomáhání teroristům, kteří útočili 11. září. Jeho kolega z hamburské buňky Al-Káidy Abdal Ghaní Mzúdi byl osvobozen a již pobývá doma v Maroku.
Život vyděděnce
Moussaoui, známý též jako Šákil či abú Chálid Sahráví, se narodil v jihofrancouzském Narbonne 30. května 1968. Rodina tohoto velkého fanouška basketbalu kočovala po Francii a v té době prý u Moussaouiho začal zrát pocit vyděděnosti.
Přelomovou událostí v jeho životě se stal pobyt v Londýně, kam odjel na počátku 90. let. V britské metropoli vystudoval South Bank University, ale stále více ho začala přitahovat mešita v severolondýnském Finsbury Parku, kterou navštěvovala řada islámských radikálů včetně Richarda Reida, který byl usvědčen z přípravy útoku na letadlo pomocí výbušniny v botě.
Předloni byl v této mešitě zatčen radikální duchovní abú Hamzá Masrí.
Během 90. let Moussaoui navštívil Pákistán a prodělal výcvik v táborech Al-Káidy v Afghánistánu. Francouzská bezpečnostní služba ho již v roce 1996 zařadila na seznam podezřelých ze styků s militantními islámskými skupinami.
Z Malajsie na pilotní kurzy do USA
V roce 2000 odjel do Malajsie, kde žil v domě, ve kterém jen několik měsíců předtím operativci Al-Káidy plánovali útoky. Do USA odletěl v únoru 2001 vybaven tisícovkami dolarů od malajských "kolegů" a někdy na jaře se zapsal do pilotní školy v Normanu v Oklahomě.
"Ani po 57 hodinách nalétaných od února do května mu nebylo povoleno létat samotnému, a nedostal tudíž pilotní osvědčení," řekl o něm jeho letecký instruktor.
Upozornil přitom, že studenti většinou létají po 12 až 20 hodinách. Poté odjel do Minnesoty, kde si zaplatil další kurz, tentokrát na trenažér pro řízení boeingů.
Při letu pokládal "nesmyslné otázky"
Právě tam byl 17. srpna zatčen na základě porušení imigračních předpisů. Zadržen však byl kvůli podezřelému chování ve škole. Jeho letecký instruktor Clancy Prevost vypověděl, že se choval divně, pokládal "nesmyslné otázky" a hlavně, chtěl se naučit létat, ale ne již startovat a přistávat.
Až při pozdější prohlídce jeho počítače nalezli američtí vyšetřovatelé informace o rozptylování chemikálií a práškovacích letadlech, což vedlo k okamžitému zákazu letů těchto strojů v USA.
Po 11. září byl vzat do vazby jako svědek a poslán do New Yorku k dalšímu vyšetřování. Zjistilo se také, že peníze na "studium" mu poslal Jemenec žijící v Hamburku Ramzí bin Šibh, který byl podle některých zpráv chybějícím dvacátým únoscem, protože nedostal povolení ke vstupu do USA.
V prosinci 2001 byl obviněn ze šesti trestných činů: spiknutí za účelem spáchání teroristického činu, za účelem únosu letadla, zničení letadla, použití zbraní hromadného ničení, vraždy amerických zaměstnanců a ničení majetku.