Festival Jeden svět představí 121 dokumentů, hlavním tématem je spolupráce

ČTK ČTK
21. 2. 2017 13:39
Celkem 121 dokumentů ze sedmi desítek zemí světa představí letošní festival dokumentárních snímků o lidských právech Jeden svět. V Praze se uskuteční od 6. do 15. března, pak se vydá do 32 českých měst a do Bruselu. Hlavním tématem 19. ročníku přehlídky je spolupráce a sdílení.
Snímek Dobrý pošťák zahájí 6. března festival Jeden svět.
Snímek Dobrý pošťák zahájí 6. března festival Jeden svět. | Foto: Jeden svět

Praha - Celkem 121 dokumentů ze sedmi desítek zemí světa představí letošní festival dokumentárních snímků o lidských právech Jeden svět, který se v Praze uskuteční od 6. do 15. března.

Hlavním tématem 19. ročníku přehlídky je spolupráce a sdílení. Snímky ukážou i úskalí života uprchlíků v Evropě či vzestup populistických hnutí ve volbách.

Z metropole se akce přesune do dalších 32 měst v Česku a také do Bruselu. Program na tiskové konferenci v Praze dnes představili pořadatelé.

"Téma Umění spolupráce je naše reakce na současný rozdělený svět plný populismu a přiživovaného strachu z neznámého. Filmy ukazují způsoby, jakými se lidé dali dohromady a dělají věci, které zlepšují náš život," řekla ředitelka festivalu Hana Kulhánková.

"Snažíme se klást velký důraz na komunikaci, aby lidé spolu začali mluvit o svých názorech, i když jsou velmi různorodé, aby se snažili sdílet to, co si myslí."

Podle pořadatelů "není spolupráce samozřejmost", ale něco, čemu se lidé mohou učit a v čem se mohou celý život zlepšovat.

Festival zahájí snímek Dobrý pošťák z vymírající vesnice na bulharsko-tureckém pomezí, kolem níž procházejí uprchlíci. S dalšími 11 filmy ho diváci uvidí v hlavní soutěži.

Festivalové filmy se budou promítat v Praze v sedmi kinech a také v Městské knihovně. Řady projekcí se zúčastní tvůrci či hlavní hrdinové. Dorazí přes 120 zahraničních hostů. Doprovodný program pak nabídne divácké centrum v Galerii Lucerna.

Předprodej vstupenek odstartuje 27. února. Lístek na filmy, jejichž promítání začíná do 17 hodin, stojí 70 korun. Pozdější projekce je za 90 korun. Senioři zaplatí 45 korun.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

V části Čech se bude v noci a v sobotu při dešti tvořit ledovka

V části Čech se bude v noci a sobotu tvořit při mrznoucím dešti ledovka, varují meteorologové. Upozornění na ledovku se týká Prahy, Středočeského, Jihočeského a Ústeckého kraje a dále částí Libereckého kraje (Českolipsko, Novoborsko) a Vysočiny (Pacovsko, Pelhřimovsko) a platí od sobotních 1:00 do 14:00. Silnice a chodníky tak mohou klouzat a hrozí nebezpečí úrazů a problémy v dopravě. 

Další zprávy