Radakin během přednášky v londýnském think-tanku Royal United Services Institute řekl, že Izrael 26. října použil americké bojové letouny F-35 k rozsáhlým úderům proti vojenským objektům po celém Íránu, včetně systémů protivzdušné obrany a zařízení na výrobu řízených střel.
Podle serveru Business Insider jde ze strany západních vlád pravděpodobně o první potvrzení izraelské operace, která reagovala na masivní íránský útok řízenými střelami ze začátku října. Tehdy Izrael přiznal, že použil své letouny F-35 a vypálil balistické střely.
"Izrael (dohromady) použil více než 100 letounů, které nesly méně než 100 kusů munice, přičemž v první vlně se žádný stroj nedostal do vzdálenosti 160 kilometrů od cíle. A takto zničil téměř celý íránský systém protivzdušné obrany," řekl Radakin.
"Rok nebudou moci Íránci vyrábět balistické střely. Izrael je postavil před strategické dilema, jak na to reagovat. V tom spočívá síla letounů páté generace v kombinaci s vynikajícím zaměřováním a mimořádnými zpravodajskými informacemi. A to vše bylo dosaženo jediným letem," řekl Radakin, podle kterého operace ukázala nepoměrnou výhodu moderních způsobů boje.
Jednomotorový víceúčelový letoun F-35 typu stealth (tedy radary obtížně zjistitelný) vyrábí americká společnost Lockheed Martin. Izrael použil letoun F-35 v boji poprvé v roce 2018. Židovský stát provozuje necelých 40 stíhaček F-35I, subvariantu modelu F-35A. Tato flotila se má v příštích letech rozšířit na 75 kusů. Izrael disponuje také staršími americkými stíhačkami F-16 a F-15.
Radakinova chvála platformy páté generace přišla poté, co miliardář Elon Musk kritizoval F-35, který je nejdražším armádním programem amerického Pentagonu a je všeobecně považován za pilíř amerických vzdušných sil. Šéf společnosti SpaceX a poradce zvoleného prezidenta Donalda Trumpa napadl konstrukci letounu a schopnosti stealth. Odborníci na vojenské letectví se proti některým jeho výrokům okamžitě ohradili, píše Business Insider.