Řím - "Nechtěl jsem nikoho zabít. Jsem inženýr, ne voják. Moje práce mě baví. Musel jsem proto v danou chvíli ze Sýrie utéct," vypráví Hasan.
Jednatřicetiletý muž je jedním z tuctu uprchlíků, kteří na pozvání papeže Františka našli svůj nový dočasný domov ve Vatikánu. Papež je osobně "vyzvedl" během své víkendové návštěvy na řeckém ostrově Lesbos.
"Doufám, že pro nás dokážu najít novou budoucnost. Takovou, která nám sedne, která bude vyhovovat naší situaci a zvláště naší rodině," dodává Hasan.
"Jeden velký sen"
Hlava katolické církve do Říma přivezla celkem 12 muslimských uprchlíků, jedná se o tři rodiny včetně šesti dětí.
Jejich novým domovem se zatím stala římská čtvrť Trastevere, přesněji zázemí Vatikánem podporovaného křesťanského hnutí Sant’Egidio. Výdaje přitom podle agentury Reuters platí Vatikán.
Do svatého města se běženci přesunou, až pro ně bude kompletně připraveno jejich nové ubytování, uvedl server The Guardian, který s mužem ze Sýrie mluvil.
"Je to tu jeden velký sen. Myslím si, že všichni uprchlíci, kteří tu jsou - v Řecku, možná v Makedonii a Řecku -, si zaslouží právo sem přijít a zůstat tu. Nemyslím konkrétně tady. Myslím v bezpečné zemi, jakou je třeba Itálie," říká Hasan.
Syřan opustil zemi i se svou manželkou - jadernou fyzičkou - a dvouletým synem. Za cestu do Evropy pro sebe i svou rodinu zaplatil pašerákům.
Na útěku strávil týden v Aleppu, kde ho zadrželi džihádisté z tzv. Islámského státu.
Odchod s manželkou zvažovali dlouho. Zásadním impulsem byl pro Hasana okamžik, když ho povolali do armády. A on nechtěl bojovat a zabíjet.
"Viděli jsme naše přátele a příbuzné umírat v sutinách. Utekli jsme ze Sýrie, protože už jsme nechovali žádnou naději," vysvětluje.
První dojem? Široký úsměv
Cesta do Říma byla překvapením. A první dojmy z tzv. Věčného města? Široký úsměv.
"Tohle je dnes můj sedmý rozhovor," neskrývá Hasan překvapení nad zájmem médií.
Podle charitativního hnutí Sant’Egidio byly konkrétní rodiny vybrány, protože měly připravenu všechnu potřebnou dokumentaci. A bylo zjevné, že utíkají před válkou. To, že šlo o muslimské – a ne křesťanské - rodiny, podle Saint'Egidio nehrálo žádnou roli.
"Dali jsme přednost božím dětem," reagoval papež František s tím, že všichni uprchlíci jsou si v tomto ohledu rovni.
"Všechno bylo zorganizováno podle pravidel. Mají své dokumenty. Svatý stolec, řecká vláda a italská vláda vše zkontrolovaly. Vatikán je přivítal a ve spolupráci s komunitou Saint'Egidio se budou snažit najít si práci," uvedl papež.
Mezi přijatými uprchlíky měli původně být i křesťané. Ti ale neměli v pořádku papíry, napsala agentura Reuters. Nemohli by proto s papežem odletět.
Nápad přivézt je s sebou do Říma prý papeži vnukl jeden z jeho pomocníků. Souhlasil okamžitě, viděl v tom inspiraci "Svatým duchem", uvedl server Catholic Herald.
Rodiny čeká integrace
Rodiny nyní čeká integrace do společnosti. V Itálii si podle serveru podají žádost o azyl a začnou navštěvovat jazykové kurzy.
"Potřeba znát jazyk je primární podmínkou, protože je nezbytný pro komunikaci, pro vztahy, pro život," vysvětluje Daniela Pompeiová z Komunity Saint‘Egidio. "Znalost jazyka je ke vstupu do světa klíčová".
Uprchlíky přitom římští obyvatelé přijímají různě. "Těchto 12 mělo štěstí. Někteří to tak nevidí, ale já jsem pro přijímání lidí," řekl serveru jeden z místních obchodníků. Spíš než na uprchlíky si lidé stěžují na to, že Itálie problémům neumí čelit. "Problém nejsou ti, kteří jsou tu hoštěni, je jím Itálie," doplňuje barman z římské čtvrti Trastevere.
Podle manažera charity Giancarla Peraga se církevní zařízení v zemi starají o zhruba 23 tisíc z více než stovky tisíc uprchlíků v Itálii.