Papež navštívil uprchlíky na Lesbu. Někteří klečeli, jiní plakali, dvanáct jich odvezl s sebou

ČTK ČTK
Aktualizováno 16. 4. 2016 19:46
Papež František při několikahodinové návštěvě uprchlického tábora na řeckém ostrově Lesbos vyzval spolu s představiteli pravoslaví, aby se mezinárodní společenství zasadilo o ochranu lidských životů a o pomoc běžencům. S sebou do Říma vzal tři syrské muslimské rodiny o celkem dvanácti lidech, šest z nich jsou děti. Běženci při setkání s Františkem plakali či před ním poklekli, další zase drželi transparenty, na kterých se dožadovali svobody.
Papeže Františka zdraví migranti z uprchlického tábora na ostrově Lesbos
Papeže Františka zdraví migranti z uprchlického tábora na ostrově Lesbos | Foto: Reuters

Atény - Papež František v sobotu ráno přiletěl na řecký ostrov Lesbos, kde společně s konstantinopolským patriarchou Bartolomějem I. a arcibiskupem aténským Hieronymem II. navštívil uprchlický tábor.

Papežovu návštěvu uprchlického tábora Moria provázely silné emoce. Běženci při setkání s ním plakali či před ním poklekli, další zase drželi transparenty, na kterých se dožadovali svobody.

Papež v projevu vyzval evropské představitele, aby na uprchlickou krizi odpověděli způsobem, který by byl hoden lidskosti.

"Doufáme, že svět těmto scénám tragédie a zoufalství věnuje pozornost a odpoví na ně způsobem, který bude hoden našemu společnému lidství," řekl František. Běžencům, kteří uvázli na Lesbu, pak vzkázal, že nejsou opuštění. Vyzval je také, aby neztráceli naději.

Papež František s konstantinopolským patriarchou Bartolomějem I. (vpravo) a arcibiskupem aténským Hieronymem II (vlevo)
Papež František s konstantinopolským patriarchou Bartolomějem I. (vpravo) a arcibiskupem aténským Hieronymem II (vlevo) | Foto: Reuters

Běženci mu vyprávěli své příběhy

Při setkání s běženci mu mnozí z nich vypověděli svůj příběh, jiní propadli v pláč, další zase poklekli. Děti předaly papeži obrázky, které namalovaly. Jednu z dívek za její výtvor obzvláště ocenil. "Bravo, bravo," řekl. Obrázek poté předal svému doprovodu s tím, aby ho nepřehýbali, protože si ho chce vystavit na svém pracovním stole.

Do tábora Moria odjel papež bezprostředně po příletu, doprovází ho konstantinopolský patriarcha Bartoloměj I., arcibiskup aténský Hieronym II. a také řecký premiér Alexis Tsipras.

Hieronym II. prohlásil, že katoličtí i pravoslavní církevní představitelé mají stejný odmítavý postoj ke snižování lidské hodnoty uprchlíků."Naneštěstí to není poprvé, co kritizujeme politiky za to, že tyto lidi zavedli do slepé uličky," řekl aténský arcibiskup. Dodal, že v kritice hodlají pokračovat, dokud znevažování lidských bytostí bude pokračovat.

Všichni tři církevní předstvitelé podepsali společné prohlášení, v němž vyzývají mezinárodní společenství k ochraně lidských životů a k soucitu s uprchlíky.

Do Říma se vrátil s dvanácti uprchlíky

Do Říma se papež vrátil se třemi rodinami uprchlíků na palubě svého leteckého speciálu. Vatikán v oficiálním prohlášení podle agentury AP upřesnil, že rodiny jsou muslimské, pochází ze Sýrie a že je tvoří celkem 12 lidí, z toho šest jsou děti.

Nejvyšší představitel římskokatolické církve novinářům řekl, že rozhodnutí vzít s sebou 12 syrských uprchlíků bylo "čistě humanitární" gesto, nikoli politický čin. Dodal, že tuto myšlenku mu vnuknul před pouhým týdnem jeden z vatikánských činitelů. Okamžitě ji vzal za svou, protože zcela odpovídala poselství o lidskosti, které chtěl svou cestou na Lesbos předat.

Všichni přicestovali do Řecka ještě před začátkem platnosti dohody mezi Evropskou unií a Ankarou, která počítá s vyhošťováním migrantů připlouvajících na řecké ostrovy nelegálně. Podporu běženců převezme Vatikán, zpočátku se ale o ně bude starat církevní komunita Sant Egidio.

Řecká vláda později oznámila, že František si přepravu běženců přál. Komentátoři papežovo gesto považují za ukázku jeho soucitu s uprchlíky a také jako kritiku politiky uzavírání evropských hranic.

Papež během letu do Řecka označil nynější běženeckou krizi za nejhorší humanitární katastrofu od konce druhé světové války. "Je to odlišná cesta. Cesta poznamenaná smutkem," řekl papež o návštěvě řeckého ostrova. "Uvidíme mnoho lidí, kteří trpí, kteří nevědí, kam jít, a kteří musí utíkat. Navštívíme také hřbitov, kterým je moře. Tolik lidí v něm zahynulo... toto mám na srdci během této cesty," dodal.

Na ostrově Lesbos je nyní asi 4 100 běženců, většinu z nich čeká vyhoštění do Turecka na základě ujednání, které Evropská unie s Ankarou uzavřela. V celém Řecku je pak přes 53 000 uprchlíků.

 

Právě se děje

před 8 hodinami

Stříbrný koulař z MČR Vilímek dostal za doping čtyřletý trest

Koulař Tomáš Vilímek přišel kvůli dopingu o stříbrnou medaili z mistrovství republiky. Dvaadvacetiletý atlet Spartaku Třebíč užil zakázaný steroid drostanolon, byl diskvalifikován a antidopingový výbor mu udělil čtyřletý zákaz činnosti. Informovala o tom Česká televize.

Vilímek prohrál na srpnovém mistrovství republiky v Plzni pouze s Martinem Novákem, který jako jediný překonal hranici 18 metrů. V nových výsledcích se na druhé místo koulařské soutěže posunul Ladislav Prášil a na bronzovou pozici Marek Bárta.

Vilímek se letos zlepšil na 17,98 metru, druhý byl i na Odložilově memoriálu. Dopingový trest mu vyprší na konci srpna roku 2024.

Zdroj: ČTK
Další zprávy