New York - Od roku 2013, kdy severokorejský režim zintenzivnil testy jaderných zbraní a balistických raket, navštívil Američan Dennis Rodman KLDR celkem pětkrát a třikrát se setkal přímo s diktátorem Kim Čong-unem.
A to i přesto, že vztahy Pchjongjangu a Washingtonu jsou po nástupu Donalda Trumpa do funkce amerického prezidenta na bodu mrazu. Podle řady analytiků kvůli tomu hrozí jaderný konflikt.
"Když jsem se s ním poprvé setkal, zeptal se mě: 'Pane Rodmane, rádi bychom věděli, zda se vám dá věřit.' 'Samozřejmě,' odpověděl jsem. Tak jsme se dostali do kontaktu," prohlásil 56letý basketbalista o svém vztahu s Kimem ve čtvrtek v programu "Late Night Show" moderátora Stephena Colberta na americké televizní stanici CBS.
Pětinásobný mistr basketbalové NBA s kluby Detroit Pistons a Chicago Bulls dodal, že s diktátorem mluví hlavně o košíkové. Kim má totiž už od mládí velmi rád basketbal.
Když ale Colbert Rodmana přece jen dotlačil k charakteristice severokorejského diktátora a jeho kruté politiky, odpověděl: "Chová se jako dítě."
"Je to ale dítě s jadernými zbraněmi v rukou," opáčil Colbert. "Ano, to máte pravdu," potvrdil basketbalista, proslulý tetováním i řadou skandálů.
Známý basketbalista ale vzápětí dodal, že nechce lidi hodnotit podle barvy pleti nebo původu - jen podle toho, jací doopravdy jsou. "Lidé říkají, že Kim je šílenec. Možná i je, ale já jsem si toho nevšiml," řekl Rodman moderátoru Colbertovi.
"Nebráním ho. Lidé si myslí, že jsem jeho nejlepším přítelem, ale není to pravda. Prostě si mě z nějakého důvodu oblíbil," dodal basketbalista. Znovu ale zopakoval, že s Kim Čong-unem o politice nemluví, protože to "není jeho obor".
"Chci jen přispět k tomu, aby spolu obě strany komunikovaly," dodal.
Trump i Kim milují kontrolu
Basketbalista má ale kromě Kima blízké vztahy i s americkým prezidentem Trumpem. Jak v úterý řekl agentuře AFP, oba lídři "jsou dost podobní lidé". "Milují kontrolu," dodal Rodman.
V současnosti mají Američané zakázáno cestovat do KLDR. Rodman ale agentuře prozradil, že se snaží získat "speciální propustku" od Trumpa, aby Severní Koreu navštívil na začátku příštího roku.
Blízký vztah kontroverzního amerického basketbalisty s diktátorem Kim Čong-unem budil rozporuplné reakce už v minulosti.
V roce 2014 například Rodman veřejně kritizoval americko-korejského misionáře Kennetha Baea, který byl uvězněn v KLDR. V rozhovoru pro televizní stanici CNN basketbalista naznačoval, že je Bae vězněn v Severní Koreji oprávněně, čímž vyvolal rozhořčení Baeových příbuzných i amerických diplomatů.
"Chci se omluvit. Beru na sebe plnou odpovědnost," citovala později CNN Rodmana, který dodal, že byl v době svého výroku opilý.