Arenberger připouští očkování Sputnikem. Vše o vakcíně, která rozděluje Česko

Helena Truchlá Helena Truchlá
9. 4. 2021 6:19
Podle opozice i politologů byl důvodem odvolání ministra zdravotnictví Jana Blatného jeho odmítavý postoj k nákupu ruské vakcíny Sputnik V. Jeho nástupce Petr Arenberger chce na stanovisko EMA počkat také, zároveň by ale využil šance experimentovat i s neschválenou látkou. Je preparát bezpečný? A kde všude se s ním už očkuje?
Budova Evropské komise v Bruselu.
Budova Evropské komise v Bruselu. | Foto: Reuters

Mohou tedy Sputnik schválit evropské úřady?

Ano. EMA zahájila průběžné hodnocení Sputniku V hned, jak o to ruská strana na začátku března zažádala. Učinila to prostřednictvím německého partnera R-Pharm Germany. Nyní se experti EMA zabývají dostupnými laboratorními a klinickými studiemi, v druhé polovině dubna by se tým vědců měl vypravit na misi přímo do ruských továren, kde se látka vyrábí. Schválit ji může případně až poté, co o to farmaceutická firma oficiálně zažádá. To se dosud nestalo. 

Evropská komise zároveň zatím nezvažuje, že by vakcínu pro státy EU objednala. V tuto chvíli má již nasmlouváno násobně víc dávek očkování, než kolik v EU žije obyvatel. Přicházet by měly postupně tento a příští rok. 

K samostatnému nákupu se mezitím odhodlává Německo a také Rakousko. Podle Berlína ale konečná dohoda závisí právě na tom, jestli Moskva předá klíčová data o očkovacím přípravku expertům z EMA. Spolková země Bavorsko si Sputnik hodlá v nejbližších měsících po dohodě s Rusy vyrábět sama.

Zastánci společného evropského postupu upozorňují, že EMA je lepší zárukou kvality než národní úřady. Na registraci očkování se v tomto v Amsterdamu sídlícím úřadu podílejí zástupci všech členských států, přímo v příslušném výboru sedí i dva Češi. Vysílá je Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL). Smlouvy, které Evropská unie s výrobci uzavírá, navíc jasně stanovují, že odpovědnost za případné nežádoucí účinky plně nese farmaceutická společnost.

 

Právě se děje

Další zprávy