Washington - Demokratický kandidát na amerického prezidenta Barack Obama oznámil médiím, že o viceprezidentské křeslo se s ním bude ucházet senátor Joseph Biden, a jen několik hodin nato už se oba představili na prvním společném předvolebním mítinku ve Springfieldu v Illinois.
Na místě, kde před rokem a půl Obama svůj boj o Bílý dům odstartoval, ho představil jako muže vysokých mravních kvalit a úctyhodné minulosti. Přestože strávil na Capitolu 30 let, je podle něj tím správným partnerem pro změny.
"Třicet let mění Washington, ale Washington nezměnil jeho," prohlásil a ocenil, že Bidenovo srdce a hodnoty jsou svázány se střední třídou. To je ostatně podle pozorovatelů jeden z důvodů, proč ho také upřednostnil před Hillary Clintonovou.
Měl by mu pomoci u středostavovských a dělnických voličů a zároveň mu krýt záda v zahraniční politce. Pětašedesátiletý právník Biden, syn prodavače aut, je dlouholetým senátorem za Delaware.
Do Senátu byl poprvé zvolen v roce 1972. Specializuje se právě na zahraniční politiku a armádu a je předsedou senátního zahraničního výboru.
Čtěte také: Blog Pavla Tomáška: Obama volil moudře
V roce 2002 podpořil americkou invazi do Iráku, brzy však americké armádní i politické vedení začal kritizovat za nezvládnutí situace.
"Člověka poznáte, když s ním diskutujete. A já jsem poznal, že má vizi a odvahu udělat z téhle země lepší místo," řekl na Obamovu adresu.
Vše o volbách v USA:
Prezidentské volby se v USA uskuteční v listopadu. Kandidát demokratů Barack Obama se v nich střetne s republikánem Johnem McCainem. Ten oznámí svého kandidáta na post viceprezidenta příští týden.
Nechci přikyvovače
Jak Obama řekl už před mítinkem v rozhovoru pro televizní stanici CBS, na post viceprezidenta hledal někoho, kdo by jej mohl v případě potřeby nahradit na postu hlavy státu a pomohl mu vládnout.
"Třetím kritériem pro mě byla nezávislost. Chci, aby to byl někdo, kdo dokáže stimulovat mé myšlení a nebude pouze přikyvovačem, co se určování politické linie týče," řekl Obama.
Na to, kdo bude viceprezidentským kandidátem černošského senátora, byla soustředěna velká pozornost. O funkci stála Obamova konkurentka z primárek Clintonová.
Analytici upozorňovali, že pokud zvolí Obama někoho jiného, může to vyvolat nevoli stoupenců bývalé první dámy, kterou ve stranickém hlasování o kandidáta na prezidenta porazil jen velmi těsně.
Největší pesimisté se obávají, že by dokonce část demokratů mohla v tomto případě hlasovat pro republikány.
Jméno viceprezidentského kandidáta bylo každopádně očekáváno s napětím. Největší šance se připisovaly právě delawarskému senátorovi Bidenovi a virginskému guvernérovi Timu Kaineovi.
Někteří doufali, že by to mohl být i bývalý viceprezident Al Gore.